120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Elikkäs minultä löytyy 120-litrainen akvaario joka tuli meille "sijoitukseen" muuton ajaksi. No laitos on kuitenkin nyt näköjään jäänyt tänne pidemmäksi aikaa ja nyt on alkanut ilmetä myös ongelmia.
Vesi likaantuu todella nopeasti, vaikka vaihdan sitä sunnuntaisin n. 3 ämpärillistä. Levää on kertynyt ja nyt sitä on alkanut tulla myös akvan laseihin. Laseihin levä tulee jo ihan muutaman päivän päästä kun olen vanhat raapinut pois. se on tuollaista rusehtavan punaista tavaraa. Akvan sisällä olevaan linnaan ja entisiin kasveihin tuli myös levää, mutta se on sellaista haituvaista tms. Kuitenkin siis erilaista. Missä on vika?

Sitten, monni löytyi edellisiltana kuolleena pohjalta. Se oli ostettu elo- tai syyskuussa 2011, eli ei kovin vanha. Outoa?

Akvaarion pohjalla on mustaa jonkin sortin soraa, siis aika pienirakeista. Suodattima on kaksi sisäsuodatinta ja akvaarioliikkeessa sänottiin niiden riittävän tuon kokoiseen akvaarioon. Lisäksi siellä on kaksi "juurakkoa" ja linna ja neljä entistä kiuaskiveä. Voiko nuo kiuaskivet aiheuttaa jotakin epämääräistä?

Kaloja on nyt enää 2 mustamollia, 3 kirsikkabarbia, 5 neontetraa ja 6 raidallista barbia, en tiedä virallista nimeä. Muita ei taida enää olla kun monnikin kuoli...

Kaveja ei ole enää, sillä ne eivät millään juurtuneet tuohon pohjaan vaan aina katkeilivät ja leijailivat pikin ja poikin.

Mitäs minun pitäisi tehdä?!
Mitä kaloja suosittelette?
Minkälainen pohjamateriaali olisi paras?
eli siis kertokaahan mitä pitäisi tuolle tehdä.

En siis tosiaan tiedä oikeastaan mitään akvaarioista mutta olisi kiva saada se näyttämään edes kohtuulliselta kun se tuossa olohuoneessa nököttää.
Mitään pH-testejä tms. en ole tehnyt.

Olisin kovi kovin kiitollinen jos joku viitsisi edes jotain kertoa :)
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Veden testaus olisi hyvä tehdä. Jos nitraatti-, nitriitti- ja pH-arvot saisit mitattua tippatesteillä, olisi oikein hyvä. Vettä voi viedä myös joihinkin akvaarioliikkeisiin testattavaksi, jos et kykene nyt ostamaan testejä itse.

Kasvit auttavat kyllä akvaarion vedenlaadun ja kalojen viihtymisen kanssa muutenkin. Suosittelen hankkimaan jotakin nopeakasvuista lajia (pikkulimaskaa pinnalle, ricciaa pinnalle, intianvesitähdikkiä, argentiinanvesiruttoa - sekin muuten kasvaa ihan vaan pinnalla kelluen jos ei pohjassa pysy). Pohjamatsku on ehkä hyvä vaihtaa jollain aikataululla, mutta ensin voisit tosiaan hankkia jotain pinnalla kasvavaa kasvia jeesaamaan vesiarvojen kanssa.

Suodattimia ei koskaan kannata putsata molempaa kerralla, vaan vuorotellen. Minkähän merkkisiä mahtavat olla? Suuntaa virtaus niin, että myös pinta liikkuu, että veteen liukenee happea kaloille. Entä valaistus, millainen lamppu akvaariossa on?

Vaikea on tämän enempää auttaa ilman tietoja vesiarvoista, mutta kasvien lisääminen ei tilannetta ainakaan pahenna :).
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Okei, kiitoksia.
Saako noita testipakkauksia sellaisia joissa on nou kaikki testit samassa vai pitääkö ostaa erikseen pHtesti, nitraatitesti ym.?

Suodattimet ovat Eheim-merkkisiä. Olen tosiaan molemmat suodattimet putsannut saman aikaisesti aina. Ovat molemmat ovat olleet kotuu likaisia.
Suodattimet kyllä liikuttavat pintavettä.

Voiko olla, että pohjalla on liian vähän happea ja siksi monni kuoli?
Lamput ovat power glo 30w T8. Ja 91cm ja kiinni tuossa akvaarion kannessa. Ja niitä on tosiaan se 2 kpl.

Minulla on kyllä myös isompi rakeista pohjahiekkaa, olisiko se parempaa kasveille, että pysyisivät siellä?

Jostain näin, että kun akvaarion pohjaa putsattiin lapolla(?) niin ei möyhennetty olleenkaan sitä pohjaa vaan sitä pidettiin siinä hiekan päällä. Olipas hankalasti selitetty mutta jos ymmärsit mitä tarkoitin niin kumpi tapa on "oikea"? Möyhennys vai Tuo toinen?
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Testejä saa testisalkuissa myös, katsele vaikka nettikaupoista vähän alkuun (esim. www.akvaarioon.fi). Tai kysy kaupasta, voisitko käydä testauttamassa veden siellä. Liuskatestit ei ole luotettavia, näyttävät esim. pH:n yleensä alakanttiin, joten suosittelen lämpimästi tippatestejä.

Mikähän raekoko siinä sun pohjamatskussa on? Hiekkaa (raekoko alle 1,5mm noin suunnilleen) ei tarvitse lapotessa pöyhiä, koska lika jää sen pinnalle. Karkeamman soran sekaan kaikki lika laskeutuu, sinne välikköihin, ja sitä sitten lapolla otetaan sieltä pois. Mulla oli toisessa altaassa aiemmin teräväsärmäistä soraa, ja siihen oli tosi kelju istutella kasveja. Nyt on hiekkaa, ja istuttaminen on helpompaa, mutta toki niillä hetki juurtuessa menee ennen kuin eivät joka tölväsystä lähde kellumaan.

Valoa sulla on ihan mukavasti, siitä ei pitäis kasvien kasvun olla kiinni. Minä en välittäisi tällä hetkellä mitenkään hirveästi tuosta levästä, poistaisin häiritseviä mutta jos/kun sinilevää ei ole, niin tilanne lähtee ehkä korjaantumaan pikku hiljaa sitten kun saat kasveja. Suodattimessa olennaista on, missä kunnossa suodatinpatruuna on siellä kotelon sisällä - jos se on painunut kasaan, kovettunut jne, olisi se syytä vaihtaa.

Millä lailla vesi likaantuu? Kertyykö pohjan pinnoille lietettä vai näyttäkö itse vesi sumealta vai mitä sille tapahtuu?

Jos monni oli partamonni, niin ne on yleensä tosi kestäviä. Sikäli onni onnettomuudessa kuiteknin, että se sattui olemaan laji, jollaisia on lahjoituksena tarjolla usein. Miten muut kalat voivat?
rajatapaus87
Starting Member
Starting Member
Viestit: 36
Liittynyt: 18:27, 29.10.2011
Sukupuoli: Nainen

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja rajatapaus87 »

Itse aloittaisin koko homman alusta alkaen. Eli kalat myisin tai laittaisin sijoitukseen jonnekkin.
Lukisin ja perehtyisin akvaarion kypsytykseen ja muihinkin 'saloihin' ja sen jälkeen lähtisin uuden tiedon pohjalta rakentamaan akvaariota ja sisustaa.
Mutta tuo onkin vain minun mielipiteeni :)
Toivottavasti saat homman toimimaan ja saat olohuoneeseesi upean akvaarion :)
440l seurala ja karvaisia ja karvattomia lapsosia
urppis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1321
Liittynyt: 18:50, 08.01.2011
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja urppis »

Oliskohan tuo levä jotain punaleviin kuuluvaa.... Easy carbo auttaa.. Täällä paljon ketjuja sen käytöstä ja aloituksesta.
Pikkasen enempikin sitä vettä vois vaihtaa kerrallaan.
Perusteellinen somisteiden pesu harjalla. Kasvit uusiksi tai uudet alut niistä. Jos päädyt puhdistamaan altaan perusteellisesti, vältä kuuman veden käyttöä esim. suodatinta putsatessa, jottei hyvät bakut kuole. Pohja-aines, jollei ole ihan leväinen, saa vaikka lapota vain puhtaaksi. Joskus saattaa remonttikin tehdä ihmeitä.
Nitriittiä tämän jälkeen vois pikkasen mmitata, jos bakuja menee kankkulan kaivoon. Taikka biodigest ampulleja tueksi.
Limaska on muuten sellainen "kasvi" että siitä kannattaa lueskella enempi, ennen kuin sitä altaaseen vartavasten laitat. Se nimittäin lisääntyy ihan tolkuttomasti. Monet pitävät rikkaruohona, toiset haluaa sitä vartavasten esim. joillekin kalalajeille herkuksi pinnalle. Se peittää pinnan todella nopeasti estäen valon pääsyn altaaseen, joka taas häiritsee kasvien kasvua, josta seuraa leväongelmia... jne.. Mutta toisaalta limaska varmaan syö ravinteitakin.. En tiedä.. minä pidän sitä rikkaruohona!
Tsemppii!!!
1000 litraa vesivahinkoa
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Vesi tulee sameaksi ja ruskeaksi. Voisiko johtua noista juurista?
Tuolta toiseta keskustelusta luin noista magrove-juurista, että ne saattavat värjätä vettä. Juuret ovat olleet käytössä monta vuotta ennen minulle tuloa, eivätkä ne ennen ole vettä värjänneet, ainakaan noin pahasti.

Tiikeribarbit ja neontetrat voivat hyvin sekä kirsikkabarbi naaraat. Molleille on käynyt katoa jo jonkun (mustamolleja ja sitten sellaisia keltaisia molleja) aikaa mutta vielä on nuo kaksi hengissä. Myös 3 kirsikkabarbi urosta on kuollu.

Ja tosiaan soran raekoko on kyllä pieni ja lappo menee herkästi tukkeeseen mikäli sinne noita rakeita menee, eli kannattaa siis tuosta pinnalta "imuroida"?

Olen itsekkin miettinyt, että jos laittaisi kaikki pois ja aloittaisi alusta mutta mikäli saan/löydän täältä jotain hyviä ohjeita tuon nykuisen pelastamiselle niin kokoilen ensin niitä. :)
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Minä kyllä kieltäisin ehdottomasti laittamasta EasyCarboa ongelma-altaaseen, etenkin kun vesitestejä ei viel äole eli ei pystytä seuraamaan vesiarvoja. Jos nykyisten kalojen vointi on ok, lähtisin itse pikku hiljaa lisäilemään vedenvaihtoja (mieluusti niin, että kerran viikossa tuo aiempi määrä ja sen lisäksi vaikka yhtenä muun apäivänä 1-2 ämpäriä, niin tulee tehtyä lempeesti eikä arvot heittele niin paljoa), hankkisin kasveja jotka altaassa viihtyy ja seuraisin tilannetta.

Kyllä, siitä pinnalta sitten vaan imuroit, jos raekoko on niin pieni että meinaa tulla mukaan. Onko sinulla kierteissarvikotiloita altaassa? Ne pöyhivät sitä hiekkaa, ettei mene tukkoon. Jos ei ole, niin sitä voi pöyhiä itsekin. Vaikka aina puhdistuksen yhteydessä jokin kohta, ei kaikkea kerralla.

Limaska tosiaan voi olla rasittava tapaus liikaa levitessään, mutta tilanteessa jossa akvaariossa on selkeästi jotakin pielessä, yksi kala kuollut jne lähtisin siitä, että mikä vain nopeasti kasvava kasvilaji tekisi tilanteesta paremman. Tietenkin jos se alkaa vaikka mädäntyä, niin pitää onkia pois vettä pilaamasta, mutta muutoin ei vaikka intianvesitähdikin lisäämisestä pitäisi olla haittaa. Hiekkapohjaan pitää kasvi työntää melko syvälle, että pysyy. Voiko olla, että monni on riehuessaan niitä kasvejakin irrotellut pohjasta?
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Mulla on jotakin kasvilannoitetta kotona jota suositelttiin laittamaan vaikkei ole kasveja, kuulemma sekin "syö" levää...
Merkkiä en nyt muista.

Neuvottiin myös tyjentämään loota melkein kokonaan ja putsaamaan lasit kunnolla (ei toki pesuaineilla) ja täyttää uudestaan. Onko tässä järkeä?

Ei ole kotiloita, voiko niitä ottaa vaikka pohja on tuollaista soraa? että pystyvät siis normisti siellä liikkumaan...

En kyllä usko, että monni olisi kasveja irrotellut, en ainakan koskaa nähnyt. Se kyllä mutusteli niitä.

Elikkäs nyt alan vaihtaa vettä useampaan otteeseen ja hankin kasveja ja seuraan tilannetta.

Mitenkäs muuten nuo kalat, onko ne kaikki sellaisia, että voivat tuolla oleskella ilman, että kovetan tms. vettä? En ole nimittäin niin tehnyt, sillä kysyin eräästä liikkeestä tästä asiasta niin he olivat sitä mieltä ettei mitään tarvitse tehdä...
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Käsitin siis, että tuo pohjamatskun raekoko on niin pieni, että siellä ne sitten kierteisetkin möyrisivät. Kun kerta pohjaa meinaa tulla lappoon mukaan putsatessa. Kuva auttaisi kovasti :).

Ihan ensin tarvisi kuitenkin mitata ne vesiarvot jollakin, jossakin. Sitä ennen en kummempiin toimiin ryhtyisi kuin putsaisin akvaariota kenties hieman säntillisemmin.

Se kasvilannoite, joka "syö levää" voi olla nestemäistä hiiltä, jota en kyllä kasvittomaan altaaseen pistäisi. Saattaa vesiarvot heitellä, kun ei tiedetä tässä tapauksessa edes että millainen karbonaattikovuus on (se suojaa pH:n äkillisiltä vaihteluilta).
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Juu siis on pientä, meinasin vaan ettei ole liian terävää ettei satuta niitä :D

Illemmalla voisin laittaa kuvankin kun mene kotiin, mikäli kehtään kun se on niin törkeä... [:I]

Nuo testit kannaattaa tehdä varmaan vasta ennen vedenvaihtoa? Taitaan kyllä mennä viikonpoppuun ennen kuin ehdin mihinkään alan kauppaan...
hh_
Senior Member
Senior Member
Viestit: 633
Liittynyt: 16:55, 29.08.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja hh_ »

Kalastostasi sen verran, että mollit kaipaavat sitä kovetettua vettä ja sairastuvat todella helposti väärissä olosuhteissa ja tulevat kuolemaan satavarmasti ellet näin tee. :)

Muut taas vaativat sitä pehmeää vettä, eli sinuna etsisin noille molleille uuden kodin.
Tarkempi lajimääritys näille keltaisille molleille olisi myös hyvä?
Platyja? Keltabarbeja?

Neontetrat taas vaativat pääosin viileämpää vettä kuin muut tuolla olevat, joten päätöksiä kannattaa tehdä, tuleeko akvastasi lämpimän- vai viileänveden akvaario.

Tiikeribarbit voivat olla liian pienessä akvaariossa ja porukassa todella häijyjä, näykkivät ja ajavat muut kalat hengiltä, eli kannattaa tarkkailla käytöstä.
Nämä ovat yleisesti ottaen akvaariomaailman häirikköjä.
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Olen kuullut sitä kutsuttavan vain nimellä keltamolli tms. Mutta niitä ei tosiaan minulla enää ole. Ja nuo tiikeribarbit ovat käyttäytyneet hyvin. Tosin ei siellä edes ole sellaisia kaloja joilla olisi liehuvia eviä tms.
Sisso
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3033
Liittynyt: 19:51, 30.11.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Parainen

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Sisso »

Power-glo putket ovat 18 000 Kelviniset. Vaihtaisin ne johonkin muihin koska spektri ei ole kasveille optimaalisin, ihan tsiljoonasti liikaa sinistä. Sopiva ja oikein hyvä yhdistelmä kasveille on esim 10 000K ja 5000-6500K. Valoa on kasveille akvassa ihan mukavasti, joten ongelmat ei ainakaan siitä johdu. Pohjamatskun olisi hyvä olla noin millistä +/-, mutta kasveille karkeampikin on ok jos kalastolle vaan sopii. Laittaisin sinne kasveille, joista tulikin jo hyvä ehdotuksia, pohjatabuja ja alkuunsa kevyt lannoitus (esim 1/3 ohjeesta) nestemäisillä lisäten jos siltä näyttää. Jos vesiarvot ei ole ihan päin honkia kasveille, noilla eväillä pitäisi homman lähteä toimimaan. Unohda alkuunsa kovin punaiset kasvit, rusolehti ja punainen lumme on ok, ja muut yhtään vaativammat kasvit ja laita helppoja, varmoja ja nopeakasvusia kasveja. Kun sujuu, voit muokata kasvistoa mieluiseen suuntaan. Alussa kasveja kannattaa olla paljon, voit sitten harventaa kun akva on tasapainossa. Älä välitä levästä alkuunsa, poista minkä saat ja keskity aluksi vain kasveihin. Jos levät selvästi jyrää vielä viikkojenkin jälkeen tai häiritsevät kasvien kasvua, uusi tilannekartoitus. Jos jokin esine, esim kanto on kovasti tupsulevän peitossa ja se häiritsee paljon, voin antaa sille häädön nostamalla sen akvasta ja antamalla nestehiilikäsittelyn esim sumuttamalla. Suoraan akvaan en kuitenkaan varovaisuussyistä lähtisi nyt annostelemaan nestemäistä lisää van ensin perusasiat (oikea kalasto oikeisiin vesiarvoihin ja se, että nähdään kasvien edes yrittävän pysyä terveennäköisinä) kohdilleen, sitten voikin olla ajankohtaista.
Popularity of an idea can never imply validity. Truth is never democratic.-Clive Ei muita YV-viestejä kuin myynti- ja ostoilmoituksiin liittyvät, kiitos
Dixie
Senior Member
Senior Member
Viestit: 999
Liittynyt: 16:29, 17.04.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Rmk

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Dixie »

Punertavanruskea levä kuulostaa ainakin äkkiseltään piilevältä. Onhan se sellaista joka hiukan pöllähtää kun putsaat laseja?

Musta hiekka/sora ei aina ole paras vaihtoehto. Multa kuoli aikoinaan monenmonta kalaa kun rodasandia kokeilin. Sitä toki en tiedä mikä hiekka sulla on, kun on niitä turvallisempiakin mustia hiekkoja.
Sinuna laittaisin joko sitä toista soraa (jos et halua pohjakaloja) tai ihan bilteman kerkeampaa hiekkaa joka on siitä helppo ettei tarvitse pestä.
Hiekkaa kannattaa laittaa kunnon kerros, niin kasvit pysyvät helpommin paikoillaan.

Kasveiksi hommaisin nyt ensialkuun reilut niput karvalehteä, intianvesitähdikkiä ja vedensuosikkia (joko kaikkia tai jotain noista). Mitä enemmän sen parempi. Nuo ovat kaikki helppohoitoisia ja nopeita kasvamaan. Syövät vedestä nitraatteja joten leville jää vähemmän ravinteita.

Kalastoa sun nyt kannattaa miettiä. Barbeista ja molleista nyt hankkiutuisin eroon. Ehkäpä kasvattelisit neontetraparvea isommaksi? Kunnon parvi neontetroja kun näyttää kyllä upealta. Pohjalle monnisia ja pintaveteen joku hiukan isompi kalanen/ haaremi? Mistä nyt tykkäät :)

Onk sulla tietoa suodattimien merkeistä?

Ja jotta akvaarionhoito olisi helpompaa ja mieluisampaa suosittelen lämpimästi pitkän letkun ja hanaliittimen hommaamista. Rautakaupassa eivät maksa montaa euroa ja helpottavat akvaarionhoitoa huomattavasti. Ettei innostus ämpäreillä leikkimiseen tyssäisi :)
"Olisinpa tikka! Saisin elantoni hakkaamalla päätä puuhun."
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Kiitoksia tiedoista.
tuolla on yksi 15kg säkki tuota hiekkaa. Pitäisikö sitä olla enemmän? Sitä on kuitenkin noin 3cm joka puolella.
Noista kasveista sen verran, että menestyykö akvaariossa esim. ikeassa myytävät vesikasvit?
Joo olenkin miettinyt, että hommaisin lisää noita neontetroja ja sitten kenties jonkun muun parven.
Toki siis ensin täytyy saada koko hoito toimimaan.

Siis tuo levä ei pölähdä kun sitä hankaa pois, pikemminkin sitä on aika hankala saada irti, saa jynssätä aika ankarasti.

Suodattimet ovat Eheimin kaksi kappaletta ihan hyvänkokoisia. Ja patruuna on vaihdettu toiseen ja toisen ostin uutena alku syksystä.
Essikkä
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 12:04, 17.01.2012

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja Essikkä »

Laitan tämän kysymyksen tännekkin kun tuolla tekniikka puolella kukaan ei vastaa.
Eli jos akvaariossa on vain yksi valo niin kumpihan näistä valoist olisi parempi vai onko kumpikaan hyvä:
Zolux supral light T8 30W (IRC 92, 13000K) vai Zolux nominal accent color T8 W30 (IRC 70 10000K)

Kauppias sanoin, että tuo yhdistelmä on paras jos akvassa on kaksi valoa mutta kysyn tätä tuttavani puolesta joka tarvitsisi yhden uuden valon.
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: 120-litrainen akvaario,varmaan kaikki mahdolliset ongelmat

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Essikkä kirjoitti:Laitan tämän kysymyksen tännekkin kun tuolla tekniikka puolella kukaan ei vastaa.
Eli jos akvaariossa on vain yksi valo niin kumpihan näistä valoist olisi parempi vai onko kumpikaan hyvä:
Zolux supral light T8 30W (IRC 92, 13000K) vai Zolux nominal accent color T8 W30 (IRC 70 10000K)

Kauppias sanoin, että tuo yhdistelmä on paras jos akvassa on kaksi valoa mutta kysyn tätä tuttavani puolesta joka tarvitsisi yhden uuden valon.


Molemmissa on liikaa kelvineitä yksittäiseksi lampuksi. Tommosen kymppitonnisen lampun kaverina olis hyvä olla joku alle 5000 Kelviniä lamppu.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”