Olen pidempään katsellut lysmatojen pyrstönalusia jotka ovat täynnä vihreitä palleroita, tänään huomasin että toisen pallerot muuttuneet läpinäkyviksi ja niissä on pienenpieni musta pallero(silmä) sisällä. Muistelin sukarapujen ja marmorirapujen lisääntyneen tällätavalla.
Tiedän lysmatojen olevan hermafrodiitteja ja jossain tutkimusessa pystyneen jopa hedelmöittäneen itsensä tietyissä oloissa, nyt on sitten molemmilla akvaarioni lysmatoilla mädit pyrstönalla.
Onko joku kasvattanut onnistuneesti noita peräti aikuiseksi asti, mitä toimenpiteitä kannattaa tehdä ja mitä ei kannata tehdä?
Altaassa on keltavälskäri, leväviilakala, punavuokkokala ja kaksi helmikardinaaliahventa ja kaksi käärmetähteä.
Akva on ala-allas systeemi ja ala-altaassa on yksi laari DSB:lle jossa pystyn kasvattamaan poikasia, virtausta tosin jonkunverran.
Lysmata Amboinesikset lisääntyy
Valvoja: Moderaattorit
-
- Starting Member
- Viestit: 28
- Liittynyt: 16:05, 09.10.2010
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Helsinki
-
- Advanced Member
- Viestit: 2102
- Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
- Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo
Re: Lysmata Amboinesikset lisääntyy
Muutama henkilö on näitä yrittänyt kasvattaa ihan erillisissäkin altaissa, mutta nuo ravuntoukat käyvät niin monia vaiheita läpi ensimmäisten kuukausien aikana ettei niiden kasvattaminen ole onnistunut. Luonnehtivat tätä erittäin vaativaksi ja työlääksi hommaksi, siinä onnistumatta.
Kuoriutuvat poikaset ovat hyvää elävää ruokaa kaloille ja koralleille.
Kuoriutuvat poikaset ovat hyvää elävää ruokaa kaloille ja koralleille.