Hepuli taas pulassa

Ulkolammikoiden ja niissä pidettävien kalojen hoito, ongelmat ym. Mukaan lukien ulkona ja sisällä pidettävät kultakalat sekä kotimaiset kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
-Mandell-
Member
Member
Viestit: 383
Liittynyt: 12:37, 18.12.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: hyvinkää

Hepuli taas pulassa

Viesti Kirjoittaja -Mandell- »

Noniin täällä mä taas olen :roll: jälleenkerran murheenkryyninä on Hepuli, n 8vuotias kultakalanaaraamme joka tällä kertaa on päättänyt pullistua ja kasvattaa ihme kyhmyn niskaansa (tai sitten kutistaa päänsä) ja nostaa suomut pystyyn. Ehdotuksia mitä kaverille voisi tehä, onko vaarallista? Hepuli syö normaalisti ja ui normaalisti, muilla kaloilla ja kultseilla ei ole ongelmia, arvot ovat normaalit ja lämpö normaali. En ole ruokkinut kaloja normaalia enempää kuin aikaisemminkaan, joten siitä pullistuminen tuskin johtuu, paastopäiviä pidän 1 tai 2 viikossa ja ruokin aika vähän juuri Hepulín takia kun se on muutenkin sellainen pallo. Onko kellään ollut aikaisemmin tälläista ja mitä voisi olla? Alla kuvat ennen ja nyt ja taas kerran pahoittelut lasien levistä, kyllä mä niitä joskus putsailen ihan oikeesti :roll: . Eli kuten kuvista jonkinverran näkyy oli niska ennen tasaisen kaareva, nyt se on tuollainen möykky ja suomut törröttävät. 8O

Ennen:
IMGP2974.JPG
IMGP2974.JPG (118.43 KiB) Katsottu 1693 kertaa
Nyt:
sku 028.JPG
sku 028.JPG (147.44 KiB) Katsottu 1693 kertaa
sku 041.JPG
sku 041.JPG (149.04 KiB) Katsottu 1693 kertaa
84l rapularasborala,40l vauvanaario +nelivarvaskilpikonna ja akaattikotiloita
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: Hepuli taas pulassa

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Huonolta näyttää ja veikkaisin vesipöhön iskeneen kalaan. Lopettaisin tuon ennenkuin löytyy altaasta kuolleena.
verkku_
Junior Member
Junior Member
Viestit: 73
Liittynyt: 19:58, 07.02.2010
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Hepuli taas pulassa

Viesti Kirjoittaja verkku_ »

Kannattaa kattoa hetki ennen kuin olet lyömässä lusikkaa nurkkaan. Meillä on isoin kultakala (samanlainen ruuminmuoto ja "läski" pää) ruumiltaan pulleampi ja jopa suomut törröttäneet varsinkin alavatsassa. Ollaan ns. kirvestä teroiteltu ja ooteltu että milloin päästetään kala päiviltä mutta suomut ovat jopa vähän laskeneet (selvästi kerää nestettä vatsaan). Vesipöhöltähän tuo näyttää mutta kannataa hetki ootella jos siitä ei kalalle aiheudu kärsimystä.
450l kultakalalandia, 240l platy, omppu ja sukarapu seurakunta, 4 kissaa
catfish freak
Senior Member
Senior Member
Viestit: 619
Liittynyt: 07:20, 01.09.2009
Akvaarioseurat: Akvaario harrastajien nettiseura (facebook), CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio

Re: Hepuli taas pulassa

Viesti Kirjoittaja catfish freak »

Älä kuitenkaan vielä lopeta! Vaikka vesipöhölle näytääkin, ei tarkoita site jos kala ui/käyttäytyy normaalisti (ei ole apaattinen tms.) ei vielä ole järkeä lopettaa, kuka voi varmaksi tietää onko se loppujen lopuksi vesipöhöä vai joku muu ohi menevä tauti? Tee niinkuin parhaaksi katsot, jos vointi huononee/kala kärsii kannattaa se päästää päiviltä.
Chef Omituinen otus tarjoilee tänään muikkusoppaa: Alkuruuaksi 60l ja 40l merivetistelyt pääruuaksi 500l monniallas höystettynä kirjoahvenilla, jälkiruuaksi 110l paludaario ja 60l makiavetinen kutupönttö.
-Mandell-
Member
Member
Viestit: 383
Liittynyt: 12:37, 18.12.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: hyvinkää

Re: Hepuli taas pulassa

Viesti Kirjoittaja -Mandell- »

Joo en mä vielä ole lopettamassakaan kun kuitenkin käyttäytyy ihan normaalisti :? täytyy katsoa kuinka käy :(
84l rapularasborala,40l vauvanaario +nelivarvaskilpikonna ja akaattikotiloita
-Mandell-
Member
Member
Viestit: 383
Liittynyt: 12:37, 18.12.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: hyvinkää

Re: Hepuli taas pulassa

Viesti Kirjoittaja -Mandell- »

No niinhän siinä kävi että Hepuli siirtyi n.8 elinvuoden jälkeen kultakalojen taivaaseen :cry:
Eilen aamulla näytti vielä ihan ok, söi vielä viimeisen kerran vähän, mutta illalla makasi vain pohjalla. Aamulla löytyi sitten hengettömänä samasta paikkaa. Viime viikolla poissaollessani viidessä päivässä kasvatti päähänsä oman värisensä n. 2cm korkean kuhmuran ja laihtui hieman, söi kuitenkin aina vähän. Kuolinsyytä en osaa sanoa, mutta veikkaisin tuon kuhmuran liittyvän siihen, kasvain?
Hepuli painoi kuollessaan 700g (tosin laihtui siis aika paljon ennen kuolemaa), pitutta oli pyrstöineen n.33cm eli saavutti kultakalalle aika hienon mitan :) Hepuli tuli meille n. vuoden ikäisenä eli vietti täällä yli puolet mun tähän mennessä eletystä elämästä eli siitä tuli mulle aika tärkeä.Ikävä tulee meidän vauvaa, mutta kaipaus on hinta joka maksetaan kun on saatu pitää jotain rakasta luonaan, vaikka se olisikin vain kultakala.Hepuli haudattiin omassa pienessä puisessa arkussaan ja kaveriksi lähti muutama herkkupallero evääksi matkalle. :mrgreen:
hepuli 010.JPG
hepuli 010.JPG (58.28 KiB) Katsottu 1494 kertaa
mutta koska altaassa on nyt tilaa, jos joku tietää kotia kaipailevaa isoa kultakalaa (kaksikin mahtuu) niin laittakaa yv:tä, tuntuu hukkaukselta pitää isoa allasta niin tyhjänä kun liian pienessä altaassa majalevia kultakaloja on niin paljon :) Ja pakko myöntää, tuntuu pahalta katsoa allasta ilman isoa kultakalaa kun se on ihan tyhjä :(

Litroja siis 500 ja kultakala-allas on, jos ei lasketa pohjaöttiäisiä, kavereina tällä hetkellä 3 pientä kultakalaa, joiden kasvussa menee vielä kauan aikaa. Toivottavasti löytyisi yksi tai kaksi kultakalaa jotka pääsisivät parempaan paikkaan :)


heihei hepuli ja kiitos yhteisistä vuosista!
84l rapularasborala,40l vauvanaario +nelivarvaskilpikonna ja akaattikotiloita
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Lammikot, karpit, kultakalat ja kotimaiset kalat”