Rapujen sapuskat?

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Juvela
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 16:03, 11.04.2010
Sukupuoli: Mies

Rapujen sapuskat?

Viesti Kirjoittaja Juvela »

Eli minulla olisi juuri hommattu tuonne akvaarioon punaisia, pieniä rapuja, olisiko kirsikka -- jotain rapuja muistaakseni. Niin mitähän ruokaa niille pitäisi antaa?
Pullahiiri
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3362
Liittynyt: 16:50, 22.12.2008
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Rapujen sapuskat?

Viesti Kirjoittaja Pullahiiri »

Perus pohjakalanruokaa, herneitä, muita vihanneksia ym. Paljoa ne eivät syö, joten jos altaassa ei ole muuta elämää niin ruoki maltilla!
325: M. festivus, H. pyrrhonotus, C. duplicareus, CW021, Hypancistrus sp. L-066
250: T. espei, P. kuhlii, Hypancistrus sp. L-066
100: Axelrodia riesei
100: Carinotetraodon travancoricus
Maipsu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 41
Liittynyt: 21:33, 05.02.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lahti

Re: Rapujen sapuskat?

Viesti Kirjoittaja Maipsu »

Pullahiiri kirjoitti:Perus pohjakalanruokaa, herneitä, muita vihanneksia ym. Paljoa ne eivät syö, joten jos altaassa ei ole muuta elämää niin ruoki maltilla!
Joo samaa sanoisin tosta, että jos pelkkii rapuja ni ruoki hyvin minimaalisesti. Kasveja sukimalla jo hankkivat osan ravinnostaan. Jos liikaa ruokkii ja ruokaa kerääntyy pohjalle, ni on suuri riski että vesi pilaantuu (tai siinä vaihees todennäkösesti pilaantuu) ja rapuset on aika herkkiä mun tietääkseni kaikille myrkyille jne. :) Onnea uusista rapusista, ne on veikeitä otuksia!
100l Aasialaiset lajit
160l seka-akvaario
vallumaarit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1601
Liittynyt: 14:45, 26.03.2007
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Rapujen sapuskat?

Viesti Kirjoittaja vallumaarit »

10:lle ravulle max puolikas herne tai muutama rae/hiutale tai puolikas pienestä pohjatabusta/ kerran päivässä. Jos tästäkin jää jotain syömättä, niin nappaa pois altaasta.
Joka päivä ei edes tarvitse antaa ruokaa, kyllä ne krapsuttaa siellä jämiä ja höttöjä ja voivat hyvin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”