eeemi_ kirjoitti:bymoor kirjoitti:eeemi_ kirjoitti:No sitten kysyisin sellaista että paljon mustajuovatonkijoilla on hintaa ja voiko pitää 450 litraisessa? Parina? Haaremina? Niistä löytyy aika huononlaisesti tietoa.
Eikös thompsonilla näitäkin oo. Vaikee ku ilkka laittaa aina vaan suomeks nää nimet ni en ite niitä just osaa. Eli kyseessä taitaa olla Satanoperca pappaterra?? No jokatapauksessa ne kasvaa todella hitaasti. Kala tais säkällä kasvaa 20 senttiseks, joten kyllä 450 litrasessa menisi pari..
Juu se on satanoperca pappaterra mutta siitä löytyy huonosti tietoa enklanninkielisiltaki sivuilta ni päätin ny kysyä onko jollain tietoa tai tokemusta lajista.

Ja jos sinä ne huolisit ni sitten mietityttää enään niiden hinta. :S Eli jos joku tietää ni ois kiva. Ja juu noi daemonit ois kans hienoja mutta kasvaa liian isoiks 450litraiseen.
Eräs harrastaja väläytti että nämä voisivat kenties olla myös
S. leucostictoja, mutta eivät mielestäni ole kovin "helmikuviollisia". Eiköhän se selviä, kun vähän kasvavat ja kotiutuvat(stressiväritys).
Meillä
pappaterroja viisi kappaletta, mutta kokemusta ei ole, kuin keväästä asti, joten hankalahan sitä on jakaa muille. Tähänasti ovat olleen kuitenkin varsin kivoja elättejä, kokoa nyt ehkä joku 10 cm. Kaikilla on omat "pienoisreviirinsä" tuolla tonnisessa ja pientä suukopua on naapurin kanssa tilasta, mutta eivät tunnu(ainakaan vielä) toisiaan satuttavan. Ajelevat muitakin
Satanoita takaa, mutta muista lajeista eivät juuri välitä. Liikkuvat mukavasti parvessa pelästyessään, ovat siis hiukan ujompia kuin normit kirjoahvenet. Kasvejahan, mulla ei ole, joten en tiedä mitä ne ne niille tekisivät, mutta kuopivat maata jonkinverran, kun ovat tonkijoita. Lämpötila altaassa on 29 tienoilla, hyvin pehmeä vesi ja pH alle 7. Sisustuksena paljon kantoja ja liuskekiviluolia.
Ehdottomasti näille olis oltava pohjalla hiekkaa kun sieltä sapuskansa seulovat.
Tässä vielä vertauskuvat Ilkkalan
Satanoista ja alempi kuva on meitin Tukholmasta tuotu yksilö:
Thompson kirjoitti:Tuli tänään poikettua Akvaariokalassa ja otin pari kuvaa uusista tulokkaista.

