Äksidentti nro 1. Ala-altaan lasi halkesi ja about 60l suolavetta pitkin olohuoneen parkettia. Meikä tietysti ite tajuttoman jorvissa keuhkokuumeen kourissa. Ala-altaan lasin halkeaminen on melkomoinen mysteeri, sillä se oli asiallisesti pehmusteen päällä, mikään laite/putki ei aiheuttanut siihen jännitystä. Se vaan halkes. Ja sotku sen mukanen.
Uudeksi ala-altaaksi valittiin clas ohlsonilta puoli-ilmaiseksi ostettu varastolaatikko jonka tilavuus se sama 60l. Laatikkoon mahtuu hyvin se sama tekniikka kuin vanhaankin. Etuna kevyt rakenne, miinuksena kupla-ansan puuttuminen. Tosin ainakaan tähän mennessä ei siitä ole ollut ongelmaa.
Tämän jälkeen kaappisysteemiin tehtiin parahannuksia.
Ala-altaan seinät suojattiin pressulla vajaan puolen metrin korkeuteen asti. Pressu on niin iso, että sen voi vetää kaapista ulos huoltotoimenpiteiden ajaksi.

Ala-allas sijoittui kaappiin lopuksi näin:

Altaan toimintaa seurattiin aktiivisesti ja kaikki meni hyvin. Pressu paljastui kuningasajatukseksi.
Äksidentti nro 2:
Viime yönä tupakkatauon yhteydessä puolisko huomaa altaan vieressä lattialla SUOLAVETTÄ! Tuli sitte kiskomaan mut sängystä ylös ja kiroilemaan että mistä sitä vettä nyt tulee? Samaan kuoroon yhtyi sitte myös meikäläinen. Vesivuodon sattuminen aamuneljään ei ole mikään ihanne tilanne...
Hetken aikaa siinä ihmettelin, että mistä pirusta se vesi tulee, ku yläaltaan vedenpinta on normaalitasolla, kaapissa putket on kuivat ja siistit mutta silti lattialla on vettä. Nimenomaan suolavettä. Piti varmuudeks vielä maistaa ettei tällä kertaa vesi olisi tullut jostain muualta.
Aikani ku vuotoa metsästin se vuotokohta löyty. Ala-altaaseen johtavaan putkeen oli tullut pieni halkeama, josta suihkusi vettä about sentin verran sen pressun reunan yläpuolelle. Siis SENTIN. Joskus se vaan on niin pirun pienestä kiinni.
Eli loppukaneettina, jos jonkun tuttavapiiriin kuuluu manaaja tai vastaava, ni täällä olis sille pikku duuni ku se manaa kirouksen ton altaan yltä pois:)


