Minulta kuoli jo toinen musta lehtikala. Syksyllä ostin Porin akvaariokeskuksesta mustan lehtikalan kun vanhojen luonnon- ja koi väristen alkujaan 5 kpl parvi oli vanhuuden myötä huvennut kolmeen. Kuukauden päivät se polskutteli iloisesti ja näytti hyvältä. Sitten yks kaks löysin sen hengettömänä. Noin kuukausi sitten ostin sitten Porin akvaario ja lintu liikkeestä sekä mustan, että luonnon värisen lehtikalan. Vielä alkuviikosta ihailin hyvältä näyttävää mustaa lehtistä mutta tänään totesin sen kadonneen. Raatoakaan en löytänyt, mutta se nyt ei ole mikään ihme kun samassa altaassa on myös 35 cm isopurjepleko, tottahan se pienen raadon popsii kun vastaan tulee. Tuo samaan aikaan ostettu luonnon värinen elää ja voi hyvin. Sen verra huomasin tassä muutaman viikon aikana, että luonnon värinen ehti jo lähes tuplata ostokokonsa, mutta se musta ei kasvanut juuri ollenkaan. Tämä luononmuoto lyöttäytyi myös heti vanhojen lehtisten porukkaan, mutta musta puuhasteli aina yksinään. Samoin oli sen ensimmäisen mustan kanssa, sekin oli aina yksin. Syrjivätkö koit ja luonnonmuodot mustaa? Kiusataanko ne ehkä hengiltä? Olisiko parempi jos ottaisin kaksi mustaa kun seuraavan kerran näen niitä jossain?
Niin joo allas on 500 l joten ahdasta ei pitäisi olla, että sen takia tarvis toisia kiusata. En myöskään ole nähnyt mitään kiusaamista eikä siitä näkynyt mitään jälkiä mustissa lehtiksissä.
Miksi mustat lehtikalat eivät pysy hengissä?
Valvoja: Moderaattorit
Miksi mustat lehtikalat eivät pysy hengissä?
I like them fresh!
Re: Miksi mustat lehtikalat eivät pysy hengissä?
Hmm.. Pahan heitit ja en ole edes lehtikalaharrastaja (vielä sitten joskus
). Ootko testaillu vesiarvoja? Ihme kyllä kun kalat katoilevat/kuolevat tuolla tavalla 
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic. ... 0&t=172626 <-- Paljon kaikkea myynnissä!
-
Teemu Salonen
Re: Miksi mustat lehtikalat eivät pysy hengissä?
Vesiarvot tsekkiin sekä omasta, että myyjäliikkeistä. Sieltä se vika todennäköisesti löytyy.
-
VesiEläin
- Elite Member

- Viestit: 5925
- Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
- Akvaarioseurat: TAS
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Lempäälä
Re: Miksi mustat lehtikalat eivät pysy hengissä?
Mulla oli aikaa sitten tavallisissa lehtikaloissa jos jonnilaista vikaa(silmien turpoilua, uimarakkovikoja vaikka vesiolosuhteet olivat hyvät), mutta nuo lippulehtikalat ovat olleet hyvässä kuosissa ja mielestäni terveempiä kun tavikset. Johtuisko sitten tavallisen lehtikalan jalostuksesta? ..Pilalle nekin ihminen laittanu. Kannatan luonnosta tuotujen kasvatusta, ovat pikkasen vaativampia, mutta ilmiselvästi terveempiä.
