Kardinaalitetrojen käytös

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Aadolfiina
Junior Member
Junior Member
Viestit: 65
Liittynyt: 20:50, 10.11.2009
Akvaarioseurat: Jyväskylän Akvaarioseura ry
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuopio

Kardinaalitetrojen käytös

Viesti Kirjoittaja Aadolfiina »

Mistä voi johtua, että tänään tuolla akvaariossa kardinaalitetrat ajoivat selkeästi yhtä parvesta takaa ja nyt illalla kun hetkeen en ollut katsonut, sama kala löytyi lattialta? :( Kalan tunnisti muista siitä, että se oli muita hieman pienempi. Aijemmin tetrat uivat ihan sopuisasti parvessa tai rauhallisesti yksittäin, mutta tänään oli kauhea takaa-ajo käynnissä. Mikä voisi olla syynä tähän itsemurhaan? Minulla on siis kansilasit, joten sen on täytynyt hypätä tuosta pienestä raosta. Laitoin nyt siihen jonkun suojan, että ei löydy aamulla muita kaloja lattialta..

Kolme tetraa hävisi aiemmin, mutta syy ilmeisesti oli kalojen heikko kunto jo ostamisvaiheessa. Yhden kalan osasia löytyi hieman suodattimesta, mutta muuten luultavasti muut olivat syöpötelleet ruumiit.
128 l
naatti
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1155
Liittynyt: 15:00, 10.04.2006
Akvaarioseurat: JAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Kardinaalitetrojen käytös

Viesti Kirjoittaja naatti »

Ovatko ne varmasti ajaneet yhtä takaa? Parvihan toimii niin, että seurataan massaa, etummaisina yksittäisiä kaloja. Akvaarioon ei saa valtavia kalaparvia, joita luonnossa on, mutta kalat toimivat luonnollisella tavallaan. Yksi voi siis ohjata koko parven liikkumista. Kalat eivät tajua tekevänsä itsemurhaa, vaan vain pomppivat.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”