Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
sherrylips
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 18:31, 01.12.2009
Sukupuoli: Nainen

Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja sherrylips »

Joskus pikkutyttönä meillä oli kotona akvaario, nyt tein kaupat ensimmäistestä omasta altaastani.
Allas on n. 200l, 120x40x45 mitoiltaan, mukana tulee tekniikkoja.

Olen miettinyt altaan kalastoa, lukemani pohjalta, mutten ole päässyt puusta pitkään.
Ajattelin siis pyytää vähän apua, tässä siis suunnitelmiani:

Olen ajatellut laittaa pohjalle ohuen vaalean hiekan, jonka alle tulisi savipohjainen lannoite (ystävän suositus).
Hiekkapohja kai kaipaa näitä kierteissarvikotiloita, pysyäkseen puhtaana?

Kasvillisuudesta tiedän sanoa ainakin sen verran, että;
-Altaan mukana tulee miekkakasveja ja normaalia vallisneriaa (?)
-Ystävä on lupautunut lahjoittamaan mm: Punaista keihäslehteä, argentiinanvesiruttoa, karvalehteä, anubiaksia ja jaavansammalta.
-Haluaisin lisäksi jotain kaunista heleänvihreää ja nopeakasvuista taustakasvia, kävisikö esim. konnanputki tai jättikarvalehti?
-Menestyisikö tiikerilumpeet?
-Vaatiiko tämä kasvillisuus millaista nestemmäistä lannoitusta?

Kalastoa olen pohtinut seuraavasti:
-Haluaisin "keskikovan" seura-akvaarion lajeina varmasti ainakin: Omenakotilo, kirsikkasukarapu/vihersukarapu. Vesi siis ei kovin lämpimäksi pääse, mutta kuitenkin omenakotiloiden sietorajoille (24-26 astetta?).
-Kävisikö esim. neontetraparvi mukaan? Entä timanttitetra?
-Olisiko mitään rasboa-lajia, joka sinne mukautuisi?
-Voisinko asuttaa altaani pohjalle jotain näistä: albiinomonninen, piikkisilmä, punainen noitamonni, selkäuimari, antennimonni, panssarimonni?
-Entäs miljoonakalat, menestyisivätkö ne?
-Olen saanut käsityksen, että perhoskirjoahvenet pitäisivät viileästä hieman kovemmasta vedestä? Voisiko pariskunnan siis lisätä? Vai olisiko jokin muu ahven parempi? Vai onko järkevintä jätää ahvenet pois omenakotiloiden vuoksi?
-Onko mitään pientä rihmakalaa, jonka voisin asuttaa, jos ahvenet ei passaa?
Alsshon
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1067
Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja Alsshon »

Tervetuloa takaisin harrastuksen pariin!

Tuo pohjaratkaisusi lannoitteineen kuulostaa oikein hyvältä ja niitä kierteisiä saa sinne laittaa ihan reilulla kädellä. Tulee varmasti hoitovapaa ja terve pohja. Kasvien pärjääminen altaassasi riippuu täysin valaistuksestasi, mutta oikeastaan kaikkien mainitsemiesi kasvien pitäisi tulla toimeen kahden altaan pituisen loisteputken avulla. Voivat yhdelläkin putkellä pärjätä, jos eivät kovasti varjosta toisiaan.

Kaikki köynnöstävät kasvit, kuten konnanputki ja karvalehti ottavat ravinteensa suoraan vedestä, joten nestemäinen lannoitus on suositeltavaa. Hyvä ja halpa ratkaisu on esimerkiksi Satekin PMDD, tai muut akvaarioliikkeistä saatavat nestemäiset lannoitteet, kuten EasyLifen ProFito tai TetraPlant PlantaMin. Näitä on markkinoilla pilvin pimein mutta tuota PMDD:tä voin suositella edullisuutensa ja laadukkuutensa takia.

Oletko mitannut hanavetesi kovuutta? Kalasto voi olla helpointa valita tämän mukaan, sillä kovuutta saa olla muuten muuttamassa sitä lisäävillä ja vähentävillä aineilla, eikä tämä ole pidemmän päälle mieluisaa. Miljoonakalat ja neontetrat eivät ehkä vesiarvosuositusten puolesta sovi yhteen ja neontetrat arvostavat pehmeämpää vettä. Samoin timanttitetrat. Omenakotiloiden kanssa pitäisi sen veden olla jo sitten kunnolla kovaa ja emäksisen puolella, sillä ne tarvitsevat kalsiumia kuorensa ylläpitämiseen. Pehmeässä ja happamassa vedessä niiden kuori hapertuu.

Muuten kalaehdotuksesi kuulostivat oikein hyvältä ja jos jätät omenakotilot pois, voit ottaa noita tetroja hyvän parven. Itse pitäisin altaassa vain yhtä parvikalalajia kerrallaan, sillä muuten kokonaiskuva voi olla vähän sekalaisen näköinen. Mutta sitä yhtä parvikalaa kannattaakin sitten ottaa reilusti, tuon kokoiseen ainakin yli 20, mielellään yli 30. Antennimonnit kasvavat liian isoiksi altaaseesi, mutta muut mainitsevasi pohjakalat ovat oikein käypiä. Rihmakalat pitävät lämpimämmästä vedestä kuin muut mainitsemasi kalat joten joku ahven saattaisi sopia paremmin. Sitä ahventa kannattaa ehkä miettiä jonkun aikaa ennen ottamista, koska ahvenet ovat pääsääntöisesti aika reviiritietoisia ja äksyjä.

Mutta olet selvästi ottanut asioista etukäteen selvää, koska mietteesi toisiinsa sopivista kaloista olivat oikein hyviä. Kun olet saanut altaan asettumaan ja varmistanut että se on kypsä, voit alkaa vähitellen lisäämään kaloja. Kaloja kannattaa tuoda altaaseen pikkuhiljaa, että bakteerikanta ehtii mukautua kalastoon. Esimerkiksi joku pohjakala ja parvikalat kerralla ja joku muu laji parin kolmen viikon jälkeen.

Sinulla tuntuu olevan oikein selvät sävelet, joten eikun homma käyntiin :)
marinum
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3804
Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio/Turku

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja marinum »

Tervetuloa mukavan harrastuksen pariin!

Perhoskirjoahvenet pitävät pehmeästä (turvepitoisesta) ja lämpimästä vedestä joten ne kannattaa jättää pois jos omppuja haluat ottaa.
Jotkut ahvenet ja jotkin muutkin kalat voivat tosiaan myös näykkiä omppujen tuntosarvia ja myös napsia pieniä sukarapuja poskeensa:
http://www.akvaariokeskus.com/ab2005/ka ... oahven.htm

Tiedätkö jo paikkakuntasi vedestä että onko se valmiiksi kovahkoa ja mikä pH arvo on? Helpompi on valita kalasto jo olemassa olevan veden arvojen mukaan jos ei halua lähteä säätämään arvoja jollain aineilla :) .

Albinomonniset ovat helppoja ja menevät pH 6-7,5 ja GH<15, täplämonninen menee myös vähän viileämmässä (18-26 ast.) kuin kuparimonninen (22-28 ast.). Kannattaa ottaa selvää kumpaa lajia myytävät albiinomonniset ovat [;)] .

Neontetrat menevät myös samoissa arvoissa kuin yllämainitut monniset ja lämpösuositus 21-26 ast.
Yksi nätti vaihtoehto olisi myös kardinaali/juovakardinaalikala:
http://www.hexazona.com/images/ichthys3 ... 1%20AZ.jpg
Joka menee arvoissa pH 6-8, GH<20 ja lämpö 22-28 astetta ja ui vähän joka puolella allasta.
Omenakotilot menevät pH 6,5-8, GH yli 5 ja lämpö 18-28 ast.
MYYDÄÄN LEHTIKALOJA JA 80x50x50 eli 200 L KULTAKEHYSAKVAARIO
sherrylips
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 18:31, 01.12.2009
Sukupuoli: Nainen

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja sherrylips »

Paikkakunnan vesi on kovaa, tuttavan mittari heitti yli ja ilmoitti vain HIG lukemien sijaan.

Kuulostaisiko seuraava kokoonpano pahalle?:

-Reilu parvi miljoonakaloja
-Omenakotiloita
-Albiinomonnisia
-2-3 punaista noitamonnia
-reilusti sukarapuja
-seeprakotilo-ahvenia 2 pariskuntaa

Mitä muuta mahtuisi? Kaipaisin ehkä toista parvikalaa millisten lisäksi.

Valaistusta on tulossa altaan mittainen kasviputki ja 2 lyhyempää valoa normiputkilla. valotehoa siis ainakin 100W pintaan.
Altaallahan ei tuota syvyyttä kuitenkaan ole kuin 45cm.
Alsshon
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1067
Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja Alsshon »

sherrylips kirjoitti:Paikkakunnan vesi on kovaa, tuttavan mittari heitti yli ja ilmoitti vain HIG lukemien sijaan.

Kuulostaisiko seuraava kokoonpano pahalle?:

-Reilu parvi miljoonakaloja
-Omenakotiloita
-Albiinomonnisia
-2-3 punaista noitamonnia
-reilusti sukarapuja
-seeprakotilo-ahvenia 2 pariskuntaa

Mitä muuta mahtuisi? Kaipaisin ehkä toista parvikalaa millisten lisäksi.

Valaistusta on tulossa altaan mittainen kasviputki ja 2 lyhyempää valoa normiputkilla. valotehoa siis ainakin 100W pintaan.
Altaallahan ei tuota syvyyttä kuitenkaan ole kuin 45cm.
Valotehoa näkyy ainakin reilusti sinulla olevan tulossa :) Se ei sinulla ole ainakaan enää minimitekijä kasvien kasvattamisessa.

Muuten kuulostaa tuo kalasto hyvältä, mutta nuo albiinomonniset jättäisin edelleen pois. Ne kun ovat niin kovasti pehmeän ja happaman veden perään. Ahvenet saattavat pieniä sukarapuja pistellä poskeensa, mutta tuskin aikuisiin yksilöihin enää koskevat. Parvikaloja en vieläkään laittaisi kun yhdensorttista, koska kaksi parvea (ainakin omasta mielestäni) tekee kalasoppamaisen vaikutelman. Tulevathan miljoonakalasi olemaan samaa sukupuolta? Niistä poikasista voi nimittäin olla hankala päästä eroon jatkossa, elleivät ahvenet pistä kaikkia suihinsa. Muuten tosiaan hyväntuntuinen kalasto!
sinituulevi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 165
Liittynyt: 06:11, 30.09.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja sinituulevi »

Ainakin tässä ketjussa on listattu kovaan veteen sopivia pohjakaloja.
sherrylips
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 18:31, 01.12.2009
Sukupuoli: Nainen

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja sherrylips »

Nämä valikoimani ahvenet on aikuiskoossakin vain n. 3-4cm mittaisia, pienin mahdollinen laji.
Ei pitäisi olla haittaa omenakotiloille, eikä sukaravuille. :)

Mitäs monnista minä sinne sitten isken? Ei oikein haluaisi noita isoja mötkäleitä, kuten haarniskamonneja laittaa.
Toki on ne kauniita, mutta enemmänkin kuormittaisivat kuin puhdistaisivat pohjaa tämän kokoisessa altaassa.
Partamonni toki löytyy altaaseen laittaa, vaikka kaksikin, mutta monniset on aina kiehtoneet ja kun punaiset noitamonnit on henkilön pakko saada (mie tahon!) niin siinä on se ns. pohjan pikku mörkö sitten. :P
marinum
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3804
Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio/Turku

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja marinum »

Nuo Tanganjikajärven seeprakotiloahvenet tarvitsevat vettä jonka arvot ovat pH 7,8-9, GH 12-25 ja lämpötila 24-27 ast.
Punaisille noitamonneille max. pH on 7,5 ja GH alle 15 niinkuin albiinomonnisillekin eli ei oikein käy kotiloahventen kanssa.
Kovaa vesi on asteikolla 12-18dH.

Kannattaisiko laittaa altaasta kokonaan Tanganjika-allas jos kotiloahvenia haluat eli kotiloahvenet + joku muu pienehkö ahven esim. sinikoruahven, kultakoruahven, juovakoruahven, viirikirjoahven, täpläkoruahven, aurinkokirjoahven tms.
MYYDÄÄN LEHTIKALOJA JA 80x50x50 eli 200 L KULTAKEHYSAKVAARIO
sherrylips
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 18:31, 01.12.2009
Sukupuoli: Nainen

Re: Ensimmäinen akvaario 10 vuoteen

Viesti Kirjoittaja sherrylips »

Jäi pois ahvenat nyt sitten.. :D
Pysyn ihan nätisti keskikovassa vedessä. Kalasto vain mietityttää.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”