Elikkä siis, mulla on ollut nyt noin parinvuoden ajan tuomoinen 250 litraa vetävä akvaario. Siinä nyt on ollut vähän vaikka minkälaista kalaa ja kasvia ja yms. Ja nyt siis ajattelin pistää sen kokonaan uusiksi kun innostus alkoi taas kesän jälkeen syttyä. Nyt siellä on n. 15-17 rubiinitetraa ja 15-17 kuparitetraa, ei muuta. Ajattelin sitten laittaa myös kalastoa vähän uusiksi, siis mielellään en nuista luopuisi. Minkälaista tästä sitten alkaisi rakentaa ? Neuvoja otetaan vastaan kalaston suunnittelussa mutta myös sisustuksessa. Vallisneriaa ja parin laista miekkalehteä on sekä yksi kasvi joka levittäytyy lähes koko akvaarioon ja sen ajattelin poistaa kokonaan. Mitä kasveja nuiden lisäksi suosittelisitte ja koko yleisilmettä? Mangrove juurakkoja on 6-7 keskikokoista joista ajattelin rakentaa jotain. Laitoin toissapäivänä pikkuakvaarion(60l) kypsymään jotta voisin siirtää nuo tetrat sinne pariksi päivää sisustuksen ajaksi. Pikkuakvaariossa on nyt parinsentin kerros hiekkaa ja 3 mangrove juurakkoa sekä lämmitin ja suodatin joka huutaa täysillä ja hapetusta myös. Tarviiko tuonne laittaa kypsytyksen ajaksi muuta ja milloin voisin siirtää kalat turvallisesti sinne ja aloittaa ison sisustuksen? Vai ostanko nitraatti ym. mittarit? Paljon kysymyksiä mutta yrittäkää ottaa jonkunlainen selko
En usko että sitä pientä allasta tarvitsee turhanpäiten alkaa kypsyttelemään ympeillä tai muulla. Itse siirtäisin sen ison altaan suodattimen suoraan pieneen altaaseen ja kalat perään. Suodattimen patruunaa voi aavistuksen puristella siellä pienessä altaassa, jolloin bakteerikantaa pääsee leviämään altaan muillekkin pinnoille. Ne nitraatti- ja muut testit eivät ole ehkä juuri tässä tapauksessa tarpeen, mutta ne on hyvä olla olemassa.
Millainen valaistus isossa altaassa on? Entä kuinka korkea se on? Tämähän luonnollisesti vaikuttaa siihen minkälaisia kasveja sinne voi laittaa. Entä käytätkö minkäänlaista hiilidioksidilannoitusta? Juurakkojen, kivien ja muiden kiinteiden sisustuselementtien sijoitteluun kannattaa käyttää aikaa ja ajatusta, jottei niitä tarvitse heti siirrellä uudelleen kun kasvit on istutettu. Itse olen tästä ketjusta pitänyt kovasti koska sieltä saa loistavia perusvinkkejä sisustukseen: http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=25&t=82625
Joo laitoin tuohon pienempään akvaarion jo silloin heti alussa reilu puolet vedestä isosta akvaariosta ja toinen puoli uutta vettä, hiekat on myös otettu siitä isosta akvaariosta. Suodatinta en viitsi laittaa koska kyseessä on iso ulkosuodatin ja annan sen olla kokoajan tuossa isossa akvaariossa. Uskon että tuokin riittää kun vaihtelen vielä jokusen päivän vettä isosta akvaariosta pieneen ja sitten jonain päivänä kalat perään. akvaarion korkeus on 50cm ja valaistuksesta en osaa valitettavasti sanoa muuta kuin että ne (2 loisteputkea) ovat kuitenkin jotain kasveille suunnattuja. Ainakin niin muistan akvaarioliikkeen omistajan sanoneen. Valaistus on kohtuullisen kirkas. Lannoitteina olen käyttäny vain sellaisia pellettejä jotka kaivetaan hiekan sisään kasvien vierustalle, ja ainakin tähän saakka ne ovat toimineet hyvin. Kun nuita mangrovekantoja on niin voisitteko suositella jotain kasvilajiketta jonka voisi ankkuroida niihin kiinni ja kasvaisivat sitten siinä ? Ja miten se ankkuroiminen tapahtuu? Esim siimalla kiinni tai jotain ?
50 cm korkean altaan pohjalla eivät välttämättä kaikkein valoavaativimmat kasvit kahdella loisteputkella kasva, mutta esimerkiksi jotkut melalehdet menisivät. Ruskomelalehti on esimerkiksi hyvä peruskasvi. Kantoihin ja kiviin voi kiinnitellä vaikka jaavansaniaista, sen 'windelöv' - muotoa, jaavansammalta, joitain anubiaita ja muita sammalia. Siimalla kiinnittäminen on toiminut ja itse olen isompia jaavansaniaisia laittanut nippusiteillä kiinni. Puuvillalanka toimii muuten hyvin, mutta sillä on tapana haurastua ja hajota jonnekkin altaaseen. Näitä tällaisia pintoihin juurtuvia kasveja kutsutaan epifyyteiksi, jos kyseinen termi jossain vilahtaa. Näille kasveille, kuten muillekkin suoraan vedestä ravinteensa ottaville kasveille tulisi tarjota nestemäisiä lannoitteita, sillä nämä eivät juuri pohjalannoitteista hyödy. Jos et ole käyttänyt ennen nestemäisiä lannoitteita, lisäile niitä aluksi varovasti koska levät voivat näistä intoutua.
Noniin, kävin tänään ostamassa nestemäistä kasvilannoitetta Happy-Life Ferro? Onko tuttua kenellekkään ? Tämä seuraava ei nyt oikeastaan tälle alueelle kuulu mutta kirjoitanpa tähän samaan sitten, eli ostin samalla myös API merkkisen vesitestin jossa on PH , KH , GH , NO3 ja NO2. Testasin sitten tuon pienemmän akvaarionkin joka on ollut päällä noin viikon. Nitriitit ja Nitraatit olivat molemmat nollassa PH 6.5 kieppeillä ja sitten nuo muut, eli asteikko on KH.ssa 0 - 40 - 80 - 120 - 180 - 240. Anteeksi ehkä vähän tyhmä kysymys mutta mikä nuista olisi sellainen suht normaali? Kun mitä olen lukenut niin luvut ovat olleet paljon pienempiä vai otetaanko nuista vain yksi desimaali pois eli 4-8 jne ?
Tuo kuulostaa nyt kyllä lähinnä rautalisältä, enkä suosittele sitä laittamaan altaaseen ellei siellä kasva punaisia kasveja ja ellei sinulla ole rautatestiä. Tuote ei ole tuttu, mutta nimi kuulostaa kyllä rautalisältä (vert. Easy-Life Ferro). Eli tuo ei siis kuulosta mikroravinnelannoitteelta, mitä esimerkiksi PMDD ja Easy-Life ProFito ovat.
Joo niiimpä vain olikin Nopeasti kun sen nappasin niin katsoin vain pikaisesti jostain että kasveille, käyn huomenna kysymässä onnistuuko vaihto tuohon PMDD koska sitä siinä taisi ollakkin. Ja jos nuita kasvejakin kattelisi jo, ainaki wendelövia huomasin olevan myynnissa vaikka ennen en ole nähnyt, tosin se oli aika pieni ja hintaa oli 12e mielestäni aika kallis joten taidan vaihtaa sen johonkin muuhun. Onko kokemuksia kasvien tilaamisesta netistä? Koska lähimmässä akvaarioliikkeessä kasvit ovat mielestäni muutenkin melko kalliita.
Tilaa mieluummin harrastajilta. Tuolla myyntipalstalla vilisee kasvi-ilmoituksia ja hinnat eivät päätä huimaa. Peruskasveja saatetaan myydä myös melkoisia määriä kerralla, joten rahalleen saa kyllä katetta. Posti tuo ja nyt kun on (ainakin etelässä) suhteellisen lauhaa, selviävät kasvit postituksestakin. Paljon mieluummin minä ainakin tilaan harrastajilta kuin liikkeistä, koska harrastajien kasvit ovat jo ehtineet sopeutua vedenalaiseen elämään toisin kuin useimmissa liikkeissä myytävät kasvit, jotka on ilmakasvatettu.
Mulle saa kohta kanssa jaella ideoita 250 litrasta akvaarioo varten. Siellä siis ei oo vielä mitään.. tänään vasta haettiin. Sormet oikein syyhyää että pääsee laittelee uutta kuntoon Haluaisin vähän jotain erilaista mitä noissa kahdessa akvaariossa on.. 86 litrasessa on neontetroja, mustaneontetroja ja leopardimonnisia. Sit tuossa 120 litrasessa on nyt vaan kirsikkabarbeja, piikkisilmiä ja kuparimonnisia.. nyt haluan sit uuteen jotain muuta.
Huomenna operaatio siirretään 120 litranen lastenhuoneeseen ja uus tulee sit tuon 120 litrasen paikalle Sit alkaa kypsyttelyt
250l, 84l, 100l kiinankellosammakkola, 2 koiraa ja 2 apina lasta + mies
Noniin nyt on kasvit hankittu ja kaikki muutenkin ookoo. Huomenna tai perjantaina päästään sitten tositoimiin. Kaloja siellä on tällä hetkellä ne 15-17 rubiinitetraa ja saman verran kuparitetroja. Sisustuksen suunnittelen suhteellisen runsas kasviseksi ja kantoja on paljon. Minkäslaista kalastoa sinne sitten nuiden tetrojen lisäksi? Ajattelin että jos vaikka rakentaisi avainkirjoahven parin ympärille? Mitäs niille lisäks ?
Nooniin, allas saatu valmiiksi ja ihan ookoo siitä tuli. Kalat on nyt tuolla pienessä joten isompi allas on tyhjä ja siihen pitäsi nyt alkaa suunnitella sitä kalastoa Jätin tuohon keskelle ja etualalle tyhjää hiekkatilaa monnisia silmällä pitäen. Niitä voisi hankkia kohtuu suuren parven, lisäksi jokin isohko parvi jotain tetroja ja sitten yksi tai muutama pari jotain isompaa kalaa? Ehdotuksia otetaan vastaan koko altaan kalastoksi. Tämä nyt ei varsinaisesti tänne kuulu mutta ajattelin silti jatkaa tähän samaan aloittamaani aiheeseen. Eli kalastoehdotuksiaa Kokeilen laittaa myös kuvan.
mitat 110*45*50 joista 50 korkeus.
akvaariio 00312.jpg (47.97 KiB) Katsottu 740 kertaa
-----------------------------------
Tässä vielä toinen.
akvaariio%20001%20h%C3%A4m%C3%A4r%C3%A4mpi%20valaistus.jpg (39.83 KiB) Katsottu 699 kertaa