Hyvät -riff- ja tso
Saatte väitellä asiasta ihan vaikka kuinka paljon mutta molemmat on osittain oikeassa.
Mutta tulkaapa keskustelemaan asiasta vaikka tänne Porin Akvaariokerhon Pikkujouluihin tänään niin tarjoamme teille molemmille syötävät ja juotavat kerhossa
Ja tietysti esitämme omat mielipiteemme ja pistämme molempien mielipiteet koitokselle.
Tein yhdesta kaksi: (tapahtui joskus -80 luvulla)
Valmistelin uudet altaat, heikkaa 3-4cm kerroksen, vanhasta kasvit istutettu, koristeet yms. Puoliksi molempiin altasiin. Vanhaa hiekkaa oli akvaariossa pinnalla punaista ja pohjalla harmaata soraa. Kaavein pinnalla (~2cm kerroksen) olleen punaruskean kerroksen toiseen ja harmaan pohjalta toiseen.
Sirottelin hiekat uusiin ja vanhaa vettä päälle. Sisäsuodattimet uusilla patruunoilla molempiin ja kaikki oli OK. Sitten kun vesi oli hieman selkiintynyt laitoin kalat altaisiin.
No altaat kunnossa ja kaikki OK. => Parin päivän jälkeen mökille ~3:ksi ja akvaaroit jäi silleen.
Lopputulos:
Kotiin palattuani sen harmaan "pohja"-hiekan saaneesta akvaario oli levää "täynnä" ja kalat melkein kaikki kuolleita.
Syitä voi olla monia mutta se toinen allas oli ihan kristallinkirkkaana ja kaikki kalat ihan kunnossa.
Mutta tätä voisi kysellä vaikka Jukka Järveltä ja Markku Varjolta nyt vaikka ihan aluksi. Tästä voisi olla kirjoitettua tekstiä jossain joka olisi helppoa saada uudelleen esille vaikka Akvaristiin. En muista yhtään onko ollut jossain vaiheessa jo juttua ko. asiasta.
No Jukan sivuilta löytyy kyllä hienoa ja varmastikkin paikkaansa pitävää tekstiä bakteereista.
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/bakteeri.php
Ja kyllä siellä syvälläkin on 100%:lla varmuudella "
pakteereita" jos jonkin sorttisia mutta ei niin paljoa ns. hyviä bakteereita joita akvaariossa tarvitaan.