Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Meri- ja murtoveden akvaariot, kalat, tekniikka ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Janne J
Starting Member
Starting Member
Viestit: 28
Liittynyt: 09:40, 31.10.2008
Sukupuoli: Mies

Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Viesti Kirjoittaja Janne J »

Nyt on sitten Jyväskylässäkin vähintään yksi riutta-akvaario, kun Coral Reef Finlandista tuli männäviikolla 8 kiloa elävää kiveä 60 litran nanoon. Vähän ymmärrykseni perusteella kivi on todella laadukasta - mukana tuli monelaista vipeltäjää, kotiloita, putkimatoja, polyyppejä, sientä (?)...

Hiukan olen huolissani kivien mukana tulleista polyypeistä, josko ovat Aiptasiaa. Netin kuvien perusteella näin voisi päätelläkin, mutta toisaalta kun ei vielä tiedä, mitkä piirteet ovat oleellisia tunnistuksessa. Eli mihin polyyppiin Aiptasian saattaisi sekoittaa? Mitkä ovat oleellisia piirteitä?

Omat polyyppini ovat ruskeita eivätkä mitenkään "lasimaisia", mutta ehkäpä hyvällä mielikuvituksella niitä saattaa pitää läpikuultavina. Suurimmassa varren pituus on toista senttiä, paksuus tyvessä puolisen senttiä, ja ulokkeiden (mitä lie suomeksi?) pituus toista senttiä.

Ja mikä minut yllätti: nuovat liikkuvat paikasta toiseen! Isompien vuokkojen olin kyllä lukenut näin tekevän, mutta enpä ollut tullut ajatelleeksi.

Tässä kuva yhdestä, kompaktikameraa ei oikein saanut tarkentamaan kivien väliin:
Kuva

Janne

PS. Joku huhuili Jyväskylän merivesiharrastajia. Niistä en tiedä, mutta paikallisessa akvaarioliikkeessäkin (Reporanka) on nyt yksi allas kypsymässä. Saapi nähdä, josko Suomessakin alkaa maaseutukaupungeissa meriharrastus aktivoitumaan.
Jorg
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1417
Liittynyt: 21:36, 21.02.2006
Akvaarioseurat: SMAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Re: Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Viesti Kirjoittaja Jorg »

Kyllä kuvaan on osunut ihan oikea Aiptasia. Noita on ruskeita ja läpinäkyviä ja kaikkea tolta väliltä.
Yöllä sitten taskulampulla ihmettelemään eliöstöä..:)
kimsl
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1009
Liittynyt: 14:52, 19.03.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Viesti Kirjoittaja kimsl »

Minulla on suunnitteilla tehdä merivesiallas...
Janne J
Starting Member
Starting Member
Viestit: 28
Liittynyt: 09:40, 31.10.2008
Sukupuoli: Mies

Re: Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Viesti Kirjoittaja Janne J »

Joo-o. Kyllähän minä toki itsekin nuo netin kuvien pohjalta Aiptasioiksi tunnistin, mutta sitten sattuneista syistä ajauduin harhaan...

Aloittelijana en uskaltanut tuhrata nanossa kovin emäksisillä torjunta-aineilla, mutta kokeilin huvikseni netistä löytyneiden ohjeiden mukaan sitruunamehun injektointia vuokon varteen (ohjeissa tosin puhuttiin mehutiivisteestä, marketista löysin vain mehua). Aika äkkiä vetäytyvät koloihinsa, eli ei ole ihan helppoa. Sitruunamehu kyllä vaikutti hyvin, mutta sitä en tiedä missä määrin tuollainen torjunta johtaa Aiptasian mainostettuun lisääntymiseen häirittäessä - pikkuisia Aiptasioita on tulossa runsaasti lisää, mutta voivat olla alkuperäistäkin kantaa.

Lysmata wundemaneja ei tunnu nyt olevan tarjolla liikkeissä, vai olisiko tietoa mistä niitä löytyisi?

Sen sijaan "hyllystä" löytyisi Lysmata seticaudata. Kun tuolla googlaa, löytyy ihan tieteellistä tietoa, että Aiptasia saattaisi maistua. Onko tästä käytännön kokemuksia, eli kannattaisiko kokeilla Aiptasiaa torjumaan? (Ei kyllä tunnu ihan aidolta heittää indonesialaisen kiven sekaan "monacolaista" rapua, mutta ehkäpä tällaista ei kannata miettiä...?)

Missä vaiheessa altaan kypsymistä sinne voi laittaa rapuja, onko nyrkkisääntöjä testien antamille arvoille?

Janne

PS. Vaikka tulikin tuota Aiptasiaa, olen edelleen erittäin tyytyväinen saamaani kiveen. Erilaisia eliöitä on löytynyt todella runsaasti, ja ainakin nyt 1,5 viikon kohdalla levätilanne on hyvin hallussa.
Jorg
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1417
Liittynyt: 21:36, 21.02.2006
Akvaarioseurat: SMAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Re: Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Viesti Kirjoittaja Jorg »

Jos tuon hydroksidin kanssa leikkiminen arvelluttaa niin kiehuva vesi on myös tappavan tehokasta.
kimsl
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1009
Liittynyt: 14:52, 19.03.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Viesti Kirjoittaja kimsl »

Janne J laitappas kuvia altaastasi, olisi kiva nähdä! :D
Janne J
Starting Member
Starting Member
Viestit: 28
Liittynyt: 09:40, 31.10.2008
Sukupuoli: Mies

Re: Mitä muita polyyppejä kivestä voi tulla kuin Aiptasiaa?

Viesti Kirjoittaja Janne J »

kimsl kirjoitti:Janne J laitappas kuvia altaastasi, olisi kiva nähdä! :D
Jassoo... No, tuossapa yleiskuva tältä päivältä:

Kuva

Allas on noin 30 vuotta vanha Akvastabilin 63 litran siisti alumiinikehysakvaario, mihin vaihdoin silikonit ja suojasin alumiinilistoja sisäpuolelta. Viisasta olisi toki ollut ostaa uusi kokolasiallas, mutta koska kyseisellä altaalla aloittelin akvaarioharrastusta noin 30 vuotta sitten, oli se "pakko" ottaa jälleen käyttöön, kun aloitin harrastuksessa taas uuden vaiheen.

Itse asiassa tämä 63 litraa on "lapasesta lähtenyt" pikkunano. Suunnittelin ensin nanoa puolta pienempään altaaseen, mutta sitten päädyinkin vähän kokoon. Varsinainen tavoite on isompi allas, mutta - vaikka toisin neuvotaan - halusin opetella hommaa pienemmällä altaalla. Isompi on jo suunnittelupöydällä.

Valaisimena on 2x36W Bilteman työvalaisin, mikä alumiinin värisenä sopii hyvin altaan sävyihin, ja siinä putkina Interpetin sini-valko-putket.

Vaahdotin on Sanderin Maxi Skim 200. Vaahdotin vaikuttaa varmatoimiselta, joskaan ei kuormittamattomassa altaassa ole vielä saanut juurikaan aikaiseksi vaahtoa. Olen kuitenkin siihen vähän pettynyt, se kun räiskii vettä ympäristöön ja naamalle, kun vedenkierron myötä pinnalle tulevat isot kuplat särkyvät. Pieneen nanoon suunnittelin Sanderin Piccoloa ja jotenkin Sanderiin jämähdin, olisi varmaan voinut ostaa Tunzen Nano Reefpackin.

Virtauspumppuna on Hydor Koralia nano ja samassa nurkassa 75 W:n lämmitin. Toinenkin samanlainen streami olisi, saapi nähdä tekeekö mieli laittaa veteen ihan kunnon kierrokset. Kuvan oikeassa ylälaidassa on väliaikaisratkaisuna aktiivihiiltä ja fosfaatinpoistajaa nailonsukissa, kun suunnittelemani sisäsuodatinviritys ei ollutkaan toimiva. Vasemmassa laidassa puolestaan on Tunzen osmolaattorin sensorit. Suunnittelin omaa painovoima- ja vedenpainetoimista täysin uudenlaista patenttiratkaisua, minkä vaimo ehdottomasti kielsi vesivahinkoja pelätessään... ja hyvä niin, ihan en täysin uskonut itsekään piirustuksiini. Viikon lomareissu kun on tiedossa, piti sitten ostaa kaupallinen laite. Liimasin sensorikiskot alumiinikehykseen niin varmasti pitävät.

Ja sitten tunnistustehtävä, kun kuvia haluttiin:
Kuva
Kolme eri lajia: kuvassa on paria erilaista vihreää levää ja kaksi "albiinoa" putkimatoa. Mitähän nuo ovat? Jänniä tuollaiset putkimadot, sieppaavat vedestä leväkuituja, järsivät sisäänsä, ja sylkevät jämät pois. Muista eliöistä voisi mainita amfipodit (myös hämmentävän isoja), erilaiset kotilot, muunlaiset putkimadot, ja mainitut aiptasiat (toivottavasti jo nitistetty kaikki).

Jos joku haluaa myydä tai lahjoittaa aloittelijalle tuon kokoiseen altaaseen sopivia frageja, toki olisin kiinnostunut, jos vain logistiikka onnistuu.

Janne
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Meri- ja murtovesi”