Kasvien pinnalla oleva ruskea liete

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Dranj
Junior Member
Junior Member
Viestit: 142
Liittynyt: 14:42, 29.01.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vihti

Kasvien pinnalla oleva ruskea liete

Viesti Kirjoittaja Dranj »

Elikkä nyt on ollut käynnissä isompi allas jonkin aikaa ja luulen tämän ilmiön johtuvan alitehoisesta suodatuksesta. Kasvit kasvavat ensin oikein mukavasti ja tekevät myös uutta kokoajan, mutta vanhempien lehtien pinnoille ilmestyy pikkuhiljaa erittäin ällöttävän näköistä ruskeaa lietettä, joka ei lähde ei millään, enkä jaksa muuta kuin isolla kädellä karsia kasvistoa. Lisäilen päivittäin(lue: aina kun muistan :roll: ) Easycarboa, viikoittain profitoa ja pohjalannoitan tableteilla. Vesiarvot siinä PH 7-7,5 , NO3 ~10mg ja siihen loppuikin se tietämys. Vettä vaihdan viikoittain noin puolet.

Eilen sain ulkosuodattimen ja heivasin tappajasisäsuodattimen hevonkuuseen, ja tein pientä sisustusremonttia ja nyt vain toivon, että saisin tuon lietekakan pois kasveilta, on niin rumaa :( Onko muilla samoja kokemuksia tai tietoa mistä saattaisi johtua?
180L

If you can dream it, You can do it - Walt Disney
Nniina+++
Senior Member
Senior Member
Viestit: 821
Liittynyt: 14:17, 10.11.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Kasvien pinnalla oleva ruskea liete.

Viesti Kirjoittaja Nniina+++ »

Mitä kaloja sulla on? Leväbarbit ja otot ja monet monnit puhdistaa kasvit (ja meillä myös miljoonakalat nyppii kasveja levästä)
Lyhyt muisti takaa hyvän omantunnon
320 l NPT-allas
Teemu Salonen

Re: Kasvien pinnalla oleva ruskea liete.

Viesti Kirjoittaja Teemu Salonen »

Enpä usko, että kyseessä mikään liete on. Tai sitte suodatus on tooooodella alitehoinen ja ruokinta erittäin löysärantinen.

Veikkaanpa, että kyseessä on piilevä, joka on ihan normaalia kypsymässä olevassa akvaariossa. Tossa vielä kuvaa:
Kuva
Dranj
Junior Member
Junior Member
Viestit: 142
Liittynyt: 14:42, 29.01.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vihti

Re: Kasvien pinnalla oleva ruskea liete.

Viesti Kirjoittaja Dranj »

Kalastona 11kpl Tiikeribarbeja, kardinaaleja parvi ja pohjalla monnisia sekä yksi piikkisilmä odottelemassa kavereita. Piilevää se varmaan on, koska myös laseihin tulee ruskea pinta. Kasvien lehdillä sitä vain on paksumpi kerros kuin kuvassa. Eli tasapainoa odotellessa.. :) Osaatteko muuten ehdottaa sopivampaa kalastoa tiikeribarbien seuraksi? Kardinaalitetrat ovat jo myyntilistalla, ellen saa aikaisemmin myytyä viirikirjoahvenia, muuten menevät pikkualtaaseen. Isompi allas on 180-litrainen.
180L

If you can dream it, You can do it - Walt Disney
Tindra
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1482
Liittynyt: 19:04, 03.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Kasvien pinnalla oleva ruskea liete.

Viesti Kirjoittaja Tindra »

Mulla oli yhdessä akvaariossani alkuun hirmuinen piileväongelma, kasvit meni ihan ällön ruskean töhnän peittoon. Sitten ongelma vaan katosi eikä piilevää ole koskaan enää tullut siihen altaaseen (eikä muihinkaan).
Akvarismia 1992-2014
j_h
Junior Member
Junior Member
Viestit: 159
Liittynyt: 21:51, 25.01.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: kotka

Re: Kasvien pinnalla oleva ruskea liete

Viesti Kirjoittaja j_h »

Sinuna kyllä laittaisin vielä sen sisäsuodattimenkin sinne altaaseen roskaa keräämään. Tai jos nyt heitit sen ihan kirjaimellisesti menemään niin osta uusi :D .
Liian puhtaassa vedessä ei ole kaloja.
- Ts'ai Ken T'an
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”