Lämpötilan laskeminen kesällä
Valvoja: Moderaattorit
Lämpötilan laskeminen kesällä
Minua alkoi ihan mielenkiinnosta askarruttaa että mitä jos akvaarion lämpötila nousee kesällä liian korkeaksi vaikka ei pitäisi lämmitintä päällä. Itselläni ei ole siis tätä ongelmaa, mutta aloinpahan vain pohtia, kun esim. vanhassa asunnossani oli lähes koko kesän vähintään 28 astetta ja akvaariossahan lamput lämmittävät vielä lisää. Onko tälle mitään tehtävissä?
240 l riutta, joulukuusta 2014 alkaen
-
Mika Sandell
- Advanced Member

- Viestit: 2027
- Liittynyt: 16:20, 06.04.2009
- Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Turku
Re: Lämpötilan laskeminen kesällä
Esim. suodatin liikuttamaan pintavettä reilusti, valaistuksen vähentäminen, tarvittaessa vedenvaihto viileämmällä, jäitä pussissa altaaseen, jotkut viritelleet sähköpuhaltimia, nuo nyt tuli nopeasti mieleen. Eiköhän tuosta tulevasta kesästäkin selvitä.
-
lauraxc
- Junior Member

- Viestit: 222
- Liittynyt: 13:39, 16.01.2009
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Haukipudas
Re: Lämpötilan laskeminen kesällä
Enpä ollut ajatellut tuotakaan asiaa ollenkaan..meilläkin pikkukämppä lämpiää yllättävän kuumaksi. Mutta varmaan tuulettimet asunnossa auttaa ja tosiaan valot kii.
Talosta löytyy iloista vesimaailmaa 160 litraa! Ja omppuihin ihastunut puoliso.
-
Anzku
- Senior Member

- Viestit: 774
- Liittynyt: 17:16, 29.07.2003
- Akvaarioseurat: OAS
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Oulu
Re: Lämpötilan laskeminen kesällä
Haku tietää tästä aiheesta jotakin, lisäksi täällä on oikein hyvää juttua.
The difficult is done at once, the impossible takes a little longer.
