Syy tähän modaus tarpeeseen oli siinä kun nuo Fluvalin aidot suodatin levyt ovat mielestäni pari milliä liian pienet ja ne menettää jäykkyytensä nopeasti. Eli ne eivät pysy niiden pidikkeittensä takana kun niihin kertyy "likaa". Minun suodatin meni aina tukkoon 4-6viikon välein siten että yläosassa oli kökköä aivan täynnä ja se pullahti siihen imuluukulle niin että veto loppui lähes täysin. Samaan aikaan 80% suodattimesta oli aivan käyttökelpoista eli alasosassa suodatinta ei oluut likaa juuri nimeksikään.
Tuo verkko tekee nyt sen että vesi pääsee virtaamaan nyt koko suodattimen matkalta vapaasti eli vesi virtaa myös sieltä ala-osasta suodatinta.
Sitten nuo sisäkansiin poraamani lisäreijät ovat vain sen takia että sisäänvirtauksen pinta-alaa on saatu hieman suuremmaksi.
Virtaus parani muutoksilla huomattavasti ja nyt se on ollut jo kolmattakuuta käytössä ilman että virtaus olisi pienentynyt mitenkään merkittävästi. Tässä kuvia modauksesta: http://www.aijaa.com/albums.php?album&a=13948" onclick="window.open(this.href);return false;
Klikkaamalla näet suuremmat kuvat.








