Kirsikkarapujen koiras

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Mr Heckel
Junior Member
Junior Member
Viestit: 58
Liittynyt: 18:50, 09.01.2002
Paikkakunta: Helsinki 80

Kirsikkarapujen koiras

Viesti Kirjoittaja Mr Heckel »

Minkä värinen on Kirsikkaravun koiras?
Markku Savolainen
Harrastuksen kohteena: Luonnon kiekot vuodesta 1982 ja Altumit 1997 alkaen.
Mabo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1120
Liittynyt: 15:28, 21.03.2007
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kirsikkarapujen koiras

Viesti Kirjoittaja Mabo »

Punainen tai punertava, mutta ei useinkaan niin kirkkaanpunainen kuin naaras.
Tsekkaa Ciklidistien uudistuneet nettisivut!
www.ciklidistit.fi
punakaalimehu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 82
Liittynyt: 13:45, 10.10.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kouvola

Re: Kirsikkarapujen koiras

Viesti Kirjoittaja punakaalimehu »

Eikös tätä sukupuolta pysty jotenkin kuoren muodostakin katsomaan? Naarailla pyrstön kuoriosa meni enemmän alaspäin kuin koirailla, piilottaa siis ne uintiraajat ja muodostaa munille kupin. (olikohan kuinka hankalasti selitetty...)
Zuwih
Senior Member
Senior Member
Viestit: 550
Liittynyt: 12:03, 08.12.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Re: Kirsikkarapujen koiras

Viesti Kirjoittaja Zuwih »

Koiras on solakka, naaras paksumman näköinen ja suurikokoisempi ja punaisempi, ainakin mun koiraista suurin osa on ihan läpinäkyviä. Ja sitten niiden ruumiin sisällä menee semmoinen punainen raita, tosi vaikea selittää näkemättä. 8O Naaraalla puolestaan näkyy selässään "satula", eli kellertävä tai vihertävä satulan muotoinen läiskä joka koostuu naaraan sisällä kehittyvistä munista. Tämä ei siis aina ole näkyvissä, mutta silloin aika varma merkki ravun sukupuolesta on munat pyrstön alla... :roll:

EDIT: Pikagooglaus - http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html" onclick="window.open(this.href);return false; - Aika paljon kuvia joissa näkyy hyvin sukupuolierot.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”