Hohtokiilojen kuturiemua

Barbit, rasborat, seeprakalat, kardinaalikalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
affenainen80
Senior Member
Senior Member
Viestit: 918
Liittynyt: 20:47, 23.07.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio
Viesti:

Hohtokiilojen kuturiemua

Viesti Kirjoittaja affenainen80 »

Tänään innostuivat hohtokiilakyljet kudustelemaan oikein urakalla. Kutuinnostuksen laukaisi mitä ilmeisemmin se, kun uusien asukkaiden vuoksi lisäsin veteen Easy Lifen fluid filter medium -vedenparannusainetta, joka samentaa veden väliaikaisesti. Lievästä sameudesta innostuneena hohdot alkoivata oikein kuhista pieninä tiiviinä ryhminä, tuuppivat toisiaan kylkiin ja mitä ilmeisimminkin kutivat kasvien lehtien alapinnoille! Tämä tuli yllätyksenä, sillä olin ihan ajatellut kiilakylkien olevan mädinripottelijoita. Mutta siellä ne mennä kihnuttelivat ja ihan selvästi pyyhkivät mahojaan melalehden ja jättivesitähdikin lehtien alapintaan.

Kuva
Yksi puuttuu kuvasta. :mrgreen:
1000L tyhjillään, 400L aasiaa ja 350L afrikkaa + 9 viljakäärmettä
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Re: Hohtokiilojen kuturiemua

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Heheh, harvoin sitä tulee ajateltua kuinka "oudot" asiat kaloja innostavat, kuten vaikkapa tuo samea vesi :mrgreen: . Meillä mustien kiilakylkien poppoo kuti aamuisin valojen sytyttyä juurikin mainitsemallasi tavalla: Pareittain tai kolmen kimppana lehden alapinnalle, väärin päin väristen. Meillä ainakin homma meni ihan orgioiksi lopulta :roll: , mätiä sinkoili sinne sun tänne eikä yksikään pallo tainnut kiinnittyä mihinkään, saatika säästyä ahneilta suilta. Mutta ainakin akvaristia lohduttaa tietää että kala viihtyvät, vaikkei kuduista mitään tulisikaan.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
affenainen80
Senior Member
Senior Member
Viestit: 918
Liittynyt: 20:47, 23.07.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio
Viesti:

Re: Hohtokiilojen kuturiemua

Viesti Kirjoittaja affenainen80 »

Juu, tuo veden samentumisen aiheuttama innostus kyllä yllätti ja pisti miettimään... Altaassa on jo pari suurta mangrovea sekä toisessa (pienemmässä) ulkosuodattimessa on turvesuodatus, mutta mahtaako veden värisävy sittenkään olla riittävän ruskea kiilakylkien mielestä? Tosin kukapa sellaista teenväristä akvaariota haluaisi katsella. :roll:

Ja orgioita harrastivat meilläkin. Yhden kasvin alapinnalla oli neljän tai jopa kuuden yksilön rypäs värisemässä ja tuuppimassa toinen toisiaan. Varmasti meni harakoille (tai tässä tapauksessa nuoliaisille) koko homma. :mrgreen:
1000L tyhjillään, 400L aasiaa ja 350L afrikkaa + 9 viljakäärmettä
Substral
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1394
Liittynyt: 17:24, 21.12.2008
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hohtokiilojen kuturiemua

Viesti Kirjoittaja Substral »

Sain juuri 96 litraisesta altaasta "ylimääräiset häiriötekijät" pois ja tarkoituksena on saada hohtokiilojen parvi kutemaan.. Kalojakin täydet kymmenen, joten voisi jonkunlaisen orgian saada aikaan. Ensimmäiseksi tunkaisin altaaseen ToruMiniä ohjeen mukaan (vaikka saksaa en osaakaan). Seuraavaksi pitäisi siirtää hieman lehdekkäitä kasveja myös, tällä hetkellä runsaasti karvalehteä ja yksi anubiaksen rohjo. Ei oikein taida riittää lehtien alapinnoille kutijoille. Vettä ajattelin vaihtaa 10 litraa päivässä, kunnes jotain toivottua tapahtuu. Ehkä pari astetta viileämmällä vedellä kuin altaassa on, jos lämpötilalla kikkailu vaikuttaisi. Hieman kokeellisesti mennään, kun ei ole järin paljoa tietoa näkynyt näiden kaverien kudettamisesta. Tuloksia odotellessa..
Eiköhän tämä ollut tässä..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Särkikalat”