Millaiset valaisimet pitäisi olla?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Stu__
Starting Member
Starting Member
Viestit: 18
Liittynyt: 16:02, 16.10.2008
Sukupuoli: Nainen

Millaiset valaisimet pitäisi olla?

Viesti Kirjoittaja Stu__ »

Hankimme uuden altaan (227x60x50) ja nyt askarruttaakin minkälaiset valaisemet sille pitäisi olla.
Jonkin ohjeen mukaan pitäisi laskea 1,5W/l, mutta sitten ei kyllä mikään valaisin riitä, varsinkin kun yritetään selvitä ilman metallihalogeenejä.
Eli millaiset valaisimet kannattaisi siis hankkia?
mouse
Junior Member
Junior Member
Viestit: 189
Liittynyt: 17:52, 15.09.2003

Re: Millaiset valaisimet pitäisi olla?

Viesti Kirjoittaja mouse »

-Tyypillisesti on käytetty loistepukivalaisinta, ja ohjearvo ois ainakin 0.5W/L mutta jos aijot saada kasveistasi kaiken irti niin kannattaa hankkia se ylimääräinen putki, mikä se pituudelta sitten sopii. Kannattaa katsoo netistä kuinka pitkä valaisin sulle sopisi.

-Toinen vaihtoehto on elohopeapurkauslamppu mutta liene aika kehno ja tehoton kolmanteen vaihtoehtoon verrattuna.

-Ja viimeinen mutta ei lainkaan huonoin on sitten monimetallivalo. Tämä ois varmaan paras vaehtoehto mutta on kalleinkin. Näihin menee noin joku 600 egee jos nyt äkkiä heittää.

Jos putkiin päädyt, niin tässä ois viimeksi käyty skeskustelu: http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic. ... 7&t=143154

Jä näitä on paljon lisää, ei kun rohkeasti hakua käyttämään :D
180L http://users.kymp.net/cabl2910/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bj
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2426
Liittynyt: 06:44, 27.12.2006
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Paikkakunta: Turku

Re: Millaiset valaisimet pitäisi olla?

Viesti Kirjoittaja bj »

Mä kans suosittelen 60 senttiä korkeaan monimetalleja. Livalin "rujoilla" ei ehkees maksa ihan noin paljoa.
SaksanpaimenKoira - kotisivut http://www.kamuteams.fi, kalajuttuja http://www.kamuteams.fi/Akvaariokalat.html
-riff-
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1299
Liittynyt: 18:04, 15.05.2005
Akvaarioseurat: TAS, HAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Tampere

Re: Millaiset valaisimet pitäisi olla?

Viesti Kirjoittaja -riff- »

Stu__ kirjoitti:Eli millaiset valaisimet kannattaisi siis hankkia?
Monimetallit. Kahdella 150 wattisella kasvattaa kasveja jo ihan hyvin, kunhan sijoittaa enemmän valoa vaativat kasvit lamppujen alle. Varjoisiin kohtiin, esim. reunat, voi laittaa vaatimattomapia kasveja, juurrakoita, tms.

Sitten se hintakysymys. Kaksi uutta Livalin 150 wattista ns. raksamallia maksaa polttimoineen noin 450 euroa, käytettyjä voi saada reilusti halvemmallakin. Eivät tietty ole sieltä tyylikkäimmästä päästä, mutta loppujen lopuksi melko huomaamattomat tuon kokoisessa altaassa. Samaan valotehoon pääsemiseksi tarvitaan kuitenkin kuusi 58W, kahdeksan 36W tai kaksitoista 30 wattista loisteputkea. Niiden sijoittaminen siististi altaan päälle voi olla melko haastavaa. Noille valaisimille putkineen kertyy hintaa halvimmillaankin lähes saman verran, kuin monimetalleille, ellei tyydy raksamalleihin. Putkien vaihtaminen uusiin maksaa myös vähintää saman kuin monimetallien polttimoiden vaihto.

T5 loisteputket ovat vielä yksi vaihtoehto, mutta ne maksavat myös aika paljon.
NoiR
Member
Member
Viestit: 440
Liittynyt: 16:44, 31.05.2007
Paikkakunta: Vihti

Re: Millaiset valaisimet pitäisi olla?

Viesti Kirjoittaja NoiR »

Jos monimetalleja meinaa, niin kannattaa uusien livaleiden tilalle mielestäni miettiä vaikkapa ab Aqua Medic ocean light 2x150 W... kustantaa 345€ + toimituskulut sen 20€ saksasta kotiovelle. Noissa tosin on 13k kelvinin polttimot mukana, jotka on makeaan veteen turhan kylmähköt, mutta tuolta kun selailet niin muitakin vaihtoehtoja löytyy. Sitten jos käytettynä valaisimet ostat niin hyvinkin halvalla voipi päästä... esim. 100€ kahdesta 150w livalista ei ole mitenkään ennenkuulumatonta. ;)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”