Pystyssä uiva intiaaninsulka

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Firedrago
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 14:55, 17.11.2007
Paikkakunta: Helsinki

Pystyssä uiva intiaaninsulka

Viesti Kirjoittaja Firedrago »

100l akva, vesi pH 7,5 ja melko kova vesi. Valaistuksena yksi 10 000K päivänvalolamppu ja suodattimena Eheim, jonka suodatusteho 80l-120l. Valot päällä klo 10-20. Kasveina perus jaavansaniaista ja anubista. Kaloina 6 intiaaninsulkaa, 10 aikuista miljoonakalaa ja tukku poikasia. Kolme omenakotiloa ja kasa kierteisiä. Ruokinta kerran päivässä, perus hiutaleruokaa. Siivous 30% kerran viikossa, suodattimen pesu ehkä joka toinen kuukausi.

Ongelmana intiaaninsulka, joka on uinut nokka kohti pintaa muutamia päiviä. Syö hyvin ja liikkuu parven kanssa, tuntuu vaan että joutuu tekemään paljon töitä uinnin suhteen. Ehkä uimarakko-ongelma, kalassa ei ulkonäön perusteella ole mitään vikaa. En haluaisi lopettaa periaatteessa tervettä kalaa mutta ei tuota nykimistäkään ole kiva katsella.

Altaasta on kuollut muutamia miljoonakalanaaraita ja olen päätellyt niiden kuollleen urosten aiheuttamaan stressiin. Aionkin jatkossa pitää pelkkiä urospuolisia milliksiä stressin vähentämiseksi.
Firedrago
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 14:55, 17.11.2007
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pystyssä uiva intiaaninsulka

Viesti Kirjoittaja Firedrago »

Kala on edelleen hengissä ja aivan samanlainen kuin tuolloin aiemmin. Joko pitäisi ottaa itseään niskasta kiinni ja päästää kala päiviltä?
Deicide
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5126
Liittynyt: 15:59, 27.02.2008
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Ii

Re: Pystyssä uiva intiaaninsulka

Viesti Kirjoittaja Deicide »

Veikkaan, ettei se elämästään suuremmin nauti... :cry:
Miten voit syödä kalapuikkoja, sekä harrastaa puikkokaloja?
Taavetti
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1809
Liittynyt: 15:07, 13.09.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Re: Pystyssä uiva intiaaninsulka

Viesti Kirjoittaja Taavetti »

Kalalla on todennäköisesti uimarakkotulehdus, johon ei valitettavasti ole hoitoa. Mikäli uinti on yhä epänormaalia, suosittelen lopettamaan sairaan kalan. :(
Mikäli huomaat erehtyneesi, olet jo varmaankin oppinut jotain uutta. (oma ajatelma)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”