Apua kultakalojen sukupuolien tunnistuksessa!

Ulkolammikoiden ja niissä pidettävien kalojen hoito, ongelmat ym. Mukaan lukien ulkona ja sisällä pidettävät kultakalat sekä kotimaiset kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Gold_fish
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 17:37, 31.08.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Apua kultakalojen sukupuolien tunnistuksessa!

Viesti Kirjoittaja Gold_fish »

Minulla on siis 3 huntupyrstöä' pihalammessa (n. 500 l) ja menevät talveksi 317 l. akvaarioon. Mistä voin tunnistaa naaraat ja koiraat? Yksi kaloista on muita paljon pulskempi, mutta se kyllä syökin enemmän [;)] Ja sitten kuinka helposti kalat kutevat lammessa, kuin akvaariossakin? Ja minne voi viedä niitä kultakalanpoikasia jos niitä tulee? [;)]
tirppis_
Junior Member
Junior Member
Viestit: 174
Liittynyt: 10:25, 11.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Apua kultakalojen sukupuolien tunnistuksessa!

Viesti Kirjoittaja tirppis_ »

Sukupuolet on hyvin vaikea tunnustaa, mutta täysikasvuisen koiraan peräaukko on hieman sisäänpainunut, naaraan pullistunut, ja kutuun valmistuneen koiraan kiduskansiin nousee kutukyhmyjä. Viljely onnistuu melko helposti, varmaan helpommin lammessa kun akvaariossa, yleensä kutuaika on keväällä, mutta voi ne kutea muulloinkin. Ja poikaset.. Hmm.. Kaupittelee joko kauppaan tai yleisesti esim. täällä aw:ssä. Tietysti kun ite niitä myy, varmistaa sen että ne saavat kodin jonka ansaitseekin, eikä joudu mihinkään 100 litraseen kippoon.
Toisinaan sitä on tuulilasi. Toisinaan hyönteinen.
pikkuakvaariosta
Member
Member
Viestit: 264
Liittynyt: 22:58, 26.01.2007
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Apua kultakalojen sukupuolien tunnistuksessa!

Viesti Kirjoittaja pikkuakvaariosta »

Kutukyhmyistä tunnistat kyllä urokset (varsinkin kevätaikaan, jos olet pitänyt kalojasi talven yli lasiseinäisessä akvaariossa, josta näet ne sivulta päin). Aikuiset kultakalat tuhoavat munia/pikkupoikasia, mutta kasvillisuudella varustetussa lammikossa yllättävän suurikin määrä poikasia voi selviytyä ensi viikoistaan, jolloin haaviisi voi syksyn tullen kertyä kymmenittäin 2-3 -senttisiä SAMEANVIHREITÄ kultakalan alkuja. Ne muuttuvat kullanvärisiksi kasvaessaan. Kokemukseni mukaan kultikset tosiaan lisääntyvät lammikossa paljon paremmin kuin sisätiloissa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Lammikot, karpit, kultakalat ja kotimaiset kalat”