
Eli vaidoin eilen jokaviikkoiseen tapaan osan vedestä. Allas 250 l. Siitä vaihdettiin 60 l, niinkuin aina. Lisäksi imuroin lapolla samalla pohjan (ehkä hiukan tarkemmin kuin viimeksi), putsasin lasit ja istutin ylikasvaneista kasveista pistokkaita ja köynnöksistä päitä uudelleen. Niin ja tietty putsasin suodattimen. Lopuksi laitoin vielä vedenparannusainetta, kasviravinnetta ja Tetran easy balancea. Lisättiin vielä lamppuun kunnon heijasteet, jota aiemmin ei ollut lainkaan (vaan maalattu pinta

Tän shown jälkeen altaan vesi alkoi näyttää harmaalta. Ei siis samealta, vaan harmaalta. En ole aiemmin huomannut tuollaista. Voisko johtua vaan tuosta tehokkaammasta valaistuksesta? Aluksi niitä ilmakuplia oli paljon ja luulinkin veden värin johtuvan siitä, mutta nyt vesi on tasaantunut, mutta näyttää muuten väriltään samalta. Eli teinköhän nyt jotain hirmusen väärin vai voiko toi valo vaikuttaa noin paljon?

Mulla on vaan Junglen liuskatestit käytössä, joten en kauhean tarkkoja arvoja vedestä osaa ilmoittaa, mutta tässä mitä juuri testasin: (yksikkö ppm, voi muuttaa jakamalla luvun 17,9:llä)
Nitraatti n.10, nitriitti 0, kokonaiskovuus n.120, karbonaattikovuus 120, ph n.7, kloori 0. Noi arvot on aina näyttäneet suunnilleen samaa, joten vaikuttais ettei suurta huolta ole. Säikähdin vain tuota ulkonäköä. Osaskohan joku rauhoittaa mun mieltä, vai onko syytä huoleen?
Edit: Lisätty välilyönnit välimerkkien jälkeen.
-Ylläpito