Seeprakalan tärinätauti

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
aurooora
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 16:41, 05.01.2008
Paikkakunta: pääkaupunkiseutu

Seeprakalan tärinätauti

Viesti Kirjoittaja aurooora »

Elikätsen altaan tilavuus 375 litraa, kalastona 7raitanuoliaista,6 kirjomonnista,10 kardinaalitetraa, 2 siaminpiikkisilmää,5seeprakalaa(eilen tuotiin 5 lisää) ja 4partrista.PH n.6,5 lämpö 26 astetta, ulkosuodatin eheim 2217 ja allas perustettiin 4.6 ja vanhasta altaasta sinne tuli toi ulkosuodatin,kantoja ja kasveja. Ei ilmennyt mitään ongelmia perustusvaiheessa, nitriittiä ei ole ja nitraattia on sellaiset n.10mg/l. Eilen ostettiin uusia seeprakaloja, (köh köh suoraan kaupasta, ei karanteenista) näyttävät terveiltä ja sekaantuivat heti vanhan parven jatkoksi. Mutta tänään kun katselin allasta, 1 seepra ui vähän sekavasti ja hitaasti ja tärisi välillä(ihan ku joku kouristus).No sitten aloin sitä haavilla jahtaamaan eikä se juuri pakoon yrittänyt, ja haavin pohjalla se tyynesti suhtautui kohtaloonsa, makoili ihan rauhassa,yleensähän ne pomppii ku viimestä päivää. Lopetin sen, mutta mikä ihme sillä oli? Muut kalat ovat ihan terveen oloisia, eikä altaassa ole ollut mitään tauteja ainakaan vuoteen. Eikai tämä nyt ole joku kalatubitapaus?
Taavetti
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1809
Liittynyt: 15:07, 13.09.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Re: Seeprakalan tärinätauti

Viesti Kirjoittaja Taavetti »

Tuossa saattaisi olla kyse kalan siirtostressistä ja vaikka liikkeessä haavittaessa sattuneesta vahingosta. Nuo uintiliikkeet voisivat tulla myös, mikäli uimarakko on jotenkin vahingoittunut. Tällaisten tilanteiden takia ostetuille kaloille olisi suotavaa tuo karanteenaus. Kannattaiskohan nuo uudet kalat sittenkin vielä siirtää karanteeniakvaarioon?
Mikäli huomaat erehtyneesi, olet jo varmaankin oppinut jotain uutta. (oma ajatelma)
aurooora
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 16:41, 05.01.2008
Paikkakunta: pääkaupunkiseutu

Re: Seeprakalan tärinätauti

Viesti Kirjoittaja aurooora »

Voi voi kun karanteeni ei ole tällä hetkellä mitenkään mahdollista, kun perjantaina lähden itse pariksi viikoksi pois eikä äidistä ole karanteenia hoitamaan(kiukuttelee jo kun pitää ruokkia kaloja, tosi vannoutunut akvaristi siis).Ei seepra muuten ihan uimarakkovammaiselta näyttänyt, luulen että olisin sellaisen tunnistanut.Näytti enemmän siltä, että se olisi uinut S kirjaimen muotoisesti.Tai sitten näin harhoja...Mutta en ole ihan varma oliko tärisevä kala niitä vanhoja vai uusia kaloja.Vanhat kalat ovat reilu vuosi sitten aikuisina hankittuja kaloja, joten olisiko kala vain vanhuuttaan täristellyt?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”