Paratiisikala lammikossa?

Ulkolammikoiden ja niissä pidettävien kalojen hoito, ongelmat ym. Mukaan lukien ulkona ja sisällä pidettävät kultakalat sekä kotimaiset kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
kami82
Senior Member
Senior Member
Viestit: 670
Liittynyt: 13:02, 12.12.2006
Paikkakunta: Tampere

Paratiisikala lammikossa?

Viesti Kirjoittaja kami82 »

Onko joku täällä kokeillut? http://www.geocities.com/sttl86/Paratiisikala.html

Pihassa pörisee kesäisin pieni lammikko ja valitettavasti kultakaloille en pysty talvisäilöä järjestämään. Näille ei järin suurta sisäakvaariota tarvitsisi järjestää, joten tää vois olla mahdollinen vaihtoehto. Onko muita kaloja kokeiltu (kultakaloja ja karppeja pienempiä) ulkona?
Taistelu.kala
Senior Member
Senior Member
Viestit: 595
Liittynyt: 20:04, 28.01.2004
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja Taistelu.kala »

Kyllähän mikä tahansa kala pärjää (ja viihtyy) lammikossa, kunhan oikeat olosuhteet järjestetään. Oikeat kalakaverit, lämpötila (joka on ehkä suurin ongelma), vesiarvot ym muut mitä akvaariossakin pitää ottaa huomioon. Lammikko on vain yleensä isompi kuin akvaario, joten esim. vesiarvojen muuttamiseen tarvitsee enemmän "tököttejä" mitä akvaariossa.

Lämpötilan sääteleminen on ehkä se vaikein asia lammikossa.
OV miljoonakaloja & kasveja
pikkuakvaariosta
Member
Member
Viestit: 264
Liittynyt: 22:58, 26.01.2007
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja pikkuakvaariosta »

Joo, on tullut itsellenikin mieleen kokeilla paratiisikalaa lammikossa... mutta se on jäänyt, oikeastaan kahdesta syystä. Ensinnäkin "taistelu.kalan" mainitseman lämpötilan säätelyongelman takia. Millainen on "pieni" lammikkosi? Syvyys, veden virtaus?

Toisekseen, miltä näyttää paratiisikala päältä katsottuna? Harmaa luikero, tuskin lammikon tausta-aineksesta erottuva. Jos kaipaat levien/hyttysentoukkien syöjää, kannattaa ehkä siirtää pikkuisen sammakon/vesiliskon kutua lammikkoon.
kami82
Senior Member
Senior Member
Viestit: 670
Liittynyt: 13:02, 12.12.2006
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kami82 »

Viihtyy kuitenkin aika laajassa skaalassa ja pärjää verrattain tosi alhaisissakin lämmöissä, altaan kokoa en kerta kaikkiaan muista ja on jostain syystä nyt hautautunut lumeen. Eikä se kalan selän väri mua haittaa jos haluaa noiden vihreiden kasvien joukossa katsella vihreitä rapujakin [;)] . Täytyyhän tää akvaario harrastus pihallekin tuoda kun siellä kerran kesän möngin kädet kyynerpäitä myöten mullassa.

Allas on muodoltaan ikään kuin kahdeksikko eli on laajempi vesitila molemmissa päissä. Suodatin systeemit toiseen päähän ja kasvillisuutta siihen keskivaiheelle, niin toinen puoli vois olla aikas tyyni. Mut ei se vesilisko huono idea ollut mistäköhän sen sais pyydystettyä? No täytyyhän jatkaa suunnittelua ja hankkia jo akvaario niille valmiiksi jos ens kesänä tulee vaikka lunta tän ilmaston muutoksen vuoksi.
nipletius
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 18:42, 12.01.2006
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja nipletius »

Vesiliskojen ja sammakoiden pyydystäminen on laissa kiellettyä!
_Ansku_
Member
Member
Viestit: 300
Liittynyt: 11:33, 30.06.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: SLN

Viesti Kirjoittaja _Ansku_ »

Lammikossa saattaisi pärjätä myös jokin "lemmikkivesiliskoista"?
lasagne
Member
Member
Viestit: 447
Liittynyt: 09:24, 23.04.2005
Paikkakunta: Hemiboreaalinen vyöhyke, Vantaa

Viesti Kirjoittaja lasagne »

Kyllä, niiden pyydystäminen on kiellettyä, mutta sammakot ja vesiliskot hakeutuvat mielellään puutarhalammikoihin, joten niitä voi tulla sinne mukavasti itsestäänkin.
Team fortress 2!!!!!!!!
kasiko
Member
Member
Viestit: 407
Liittynyt: 23:33, 07.11.2005
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja kasiko »

Mulla ainakin ilmestyi sammakoita ja vesiliskoja piha-altaaseen samantien kun kalat olivat heittäneet happikadossa henkensä. Ihanaa kurnutusta kuuluu jo :D
Hoc non credo; toga mea iterum surrepta est!
Ei voi olla totta! Togani on taas varastettu.
weemano
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1017
Liittynyt: 18:31, 27.01.2008
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja weemano »

Onko laitonta siirtää kuiville jäävä sammakonkutu piha-altaaseen?
Monena keväänä olen surkutellut kun kudut jää vedettä.
~Sukarapuja ja kehittyvä kiekkola.
kalakaljami
Starting Member
Starting Member
Viestit: 39
Liittynyt: 19:59, 12.04.2007
Akvaarioseurat: PAK
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: pori

Viesti Kirjoittaja kalakaljami »

Kuka sitä tulee vahtimaan että onko sun lammikossas sammakon kutua vai ei, ja voithan sinä sanoa että sammakot on sen sinne itse tehneet.
akvaariot,40+3x60+90+112+120+2x250+720+975 = 2737 litraa vettä
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

weemano kirjoitti:Onko laitonta siirtää kuiville jäävä sammakonkutu piha-altaaseen?
Monena keväänä olen surkutellut kun kudut jää vedettä.
Teoriassa laitonta, mutta tuskin kukaan haluaa rankaista rauhoitettujen eläinten hengen pelastamisesta. :roll:
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Lammikot, karpit, kultakalat ja kotimaiset kalat”