Tuleeko pohja liian täyteen?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Frankie
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 14:34, 24.01.2004
Paikkakunta: Espoo

Tuleeko pohja liian täyteen?

Viesti Kirjoittaja Frankie »

Elikkäs mulla on 128 litrainen allas, johon haluaisin vielä ottaa toisen pienen plekon, mutta mietin onko sitten pohjalla liikaa tunkua.
Tällä hetkellä altaassa on 1 salamanteripleko (nuori kasvava), 7 helmimonnista, 5 piikkisilmää, kääpiöahven pariskunta, kirsikkabarbeja ja sinineontetroja.

Mitäs mieltä olette, mahtuisiko pohjalle vielä se yksi pleko, edellyttäen, että piiloja on tarpeeksi?
Nono
Junior Member
Junior Member
Viestit: 163
Liittynyt: 11:24, 17.07.2005
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Nono »

Kyllähän siellä pohjalla jo aika paljon porukkaa on..
Itse en laittaisi enempää, ellet sitten luovu esim osasta piikkisilmiä. Jos nyt päädyt kuitenkin ottamaan jonkun toisen pienen plekon, kannattaa hankkia melko sopuisa kaveri, koska allas on pieni. Meillä esim. raitapuupleko ei meinaa 500 litraisessakaan pärjätä toisten kanssa, vaan käy omimassa isoltakin alueelta kaikki luolat.
janma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1039
Liittynyt: 21:14, 06.02.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja janma »

Piikkisilmiä saisi olla enemmän eikä vähemmän.
"A day without sunshine is like, you know, night."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”