Akvaarion vaihto + muuta

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Iiris76
Starting Member
Starting Member
Viestit: 18
Liittynyt: 13:30, 01.12.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Akvaarion vaihto + muuta

Viesti Kirjoittaja Iiris76 »

Tämän hetkinen akvaario siis vuosi, mutta vuoto oli loppunut pariksi päiväksi, joten vaihdoin uuteen akvaarioon silikonit sillä aikaa.
Huomenna olisi tarkoitus siirtää kalat ja muut jutut sinne uuteen akvaarioon. Olen lukenut vanhoja aiheita tästä asiasta: eli kalat ensin ämpäriin, hiekat uuteen akvaarioot, vedet (vähän vanhasta akvaariosta), sisustus ja tekniikka, mutta tarkoitus olisi samalla kerralla vaihtaa tämän hetkinen hiekka toiseen (bilteman puhallushiekkaan). Tekisin vaihdon osissa, eli akvaariossa olisi puolet uutta- ja puolet vanhaa hiekkaa. Siitä viikon päästä vaihtaisin vanhatkin hiekat uusiin. En löytänyt tästä haulla yhtään aihetta, sillä tämä kuitenkin on eri asia kuin soran vaihto hiekkaan.
Olisiko tämä järkevää? Entä onko tässä sitten suuri mahdollisuus, että hiekat sekoittuisivat keskenään? Entä säilyykö akvaarion bakteeri tasapaino?
ninniw81
Senior Member
Senior Member
Viestit: 700
Liittynyt: 09:11, 18.09.2003
Paikkakunta: Kaustinen

Viesti Kirjoittaja ninniw81 »

Kyllä pitäisi onnistua. Uusi hiekka ja vanha hiekka kyllä varmaan sekoittuvat osittain. Sekoittumiselta voisit välttyä ainakin niin, että laitat kokonaan uuden hiekan pohjalle ja vanhasta hiekasta mahdollisimman paljon sitten sukkahousuissa tai muussa vastaavassa viritysessä altaaseen.
En ole laiska, pelkästään mukavuudenhaluinen.
zeizei
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 22:28, 04.01.2006
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja zeizei »

Minulla hiukan samantyylistä kysyttävää.

Eli noin 3 vuotta käynnissä ollut vanha akvaario olisi tarkoitus vaihtaa astetta pienempään.

Sisustus ja kalat muuttaisivat siis uuteen akvaarioon, mutta pohjalle tulisi hieno hiekka ja vanha sora jäisi vanhaan akvaan. Voiko kalat pistää uuteen akvaarioon lennosta jos vanhan suodattimen, kasvit ja kannot pistää uuteen? Vai pitääkö uusi akva kypsyttää ennen kaloja viikkotolkulla?

Järki sanoisi että homma olisi OK jos vanhasta akvasta siirtää kaiken lennosta, paitsi vedet ja sorat. Mutta on se järki ennenkin ollut väärässä :)

Apuja kiitos :)
fish_miss
Member
Member
Viestit: 323
Liittynyt: 14:33, 26.12.2006

Viesti Kirjoittaja fish_miss »

Kyllä ne kalat kestävät sen, luulisin.
Chisantha
Senior Member
Senior Member
Viestit: 561
Liittynyt: 23:55, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Chisantha »

zeizei kirjoitti: Sisustus ja kalat muuttaisivat siis uuteen akvaarioon, mutta pohjalle tulisi hieno hiekka ja vanha sora jäisi vanhaan akvaan. Voiko kalat pistää uuteen akvaarioon lennosta jos vanhan suodattimen, kasvit ja kannot pistää uuteen? Vai pitääkö uusi akva kypsyttää ennen kaloja viikkotolkulla?
Riippuu mielestäni hyvin paljon siitä, kuinka paljon kalastoa on ja millainen suodatin on kyseessä. Entä onko muuta sisustusta (kasveja, kiviä, juurakoita) kuinka paljon? Mikäli kyseessä on ulkosuodatin ja lisäksi uuteen altaaseen muuttaa runsaanlaisesti sisustusta eikä kalasto ole mitenkään hirmu raskas, niin uskon ettei allasta tarvitse välttämättä etukäteen kypsyttää, kannattaa vain seurailla nitriittiarvoa tiiviisti. Mutta jos kaloja on paljon, suodatin pieni eikä sisustusta juurikaan, niin en kyllä suosittele. :)
"Any colour you like as long as it's black." -Tiamat
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”