Hopeamolli

Synnyttävät ja kutevat hammaskarpit. Miljoonakalat, mollit, platyt, killikalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
*fisunen*
Starting Member
Starting Member
Viestit: 20
Liittynyt: 12:03, 19.06.2007
Paikkakunta: Mikkeli

Hopeamolli

Viesti Kirjoittaja *fisunen* »

Onko kellään hopeamolleja? Onko yleisesti saatavana vai onko harvinaisuus kun ei ole osunut kohdalle?
Pandanen
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 09:55, 23.03.2007

Viesti Kirjoittaja Pandanen »

Minulle on kohdalle sattunut, vaan on tästä jo aikaa.Tuttavuus tylpistyy ihan vaan akvaarion myyntialtaaseen. Kauppiaan puheista sai jotenkin sen käsityksen että ne olisivat vaativampia kuin mustamollit, joita minulla silloin oli. Niin ne sitten jäivät silloin ostamatta. Enkä kyllä ole nähnytkään niitä sen jälkeen, että ainakaan meilläpäin ilmeisesti eivät ole kovin yleisiä.
Mollinen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 21
Liittynyt: 14:34, 19.04.2007
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Mollinen »

Jatkan tähän ketjuun...

Osaako joku sanoa miltä hopeamolli näyttää verrattuna esim. purjemollin hopeiseen värimuotoon?
Ostin hopeanvärisiä molleja purjemolleina ja nyt tarkemmin katsottuani yksi naaraaksi luulemani onkin koiras. Sillä ei ole suurta "purjetta" vaan selkäevä on matala kuten naarailla. Samalla tuli yksi keltainen punasilmäinen molli koiras, kuulema keltamolli, mutta en tiedä onko sittenkään.
Kuvat tietysti helpottaisivat ja voin kokeilla niitä laittaa mikäli tarvitaan :)
sanna14
Junior Member
Junior Member
Viestit: 156
Liittynyt: 14:09, 24.07.2007
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja sanna14 »

Keltamollilla (Priapella intermedia) on siniset silmät, oliskohan tuo punasilmäinen albiinomuoto jostain muusta mollilajista.
Mollinen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 21
Liittynyt: 14:34, 19.04.2007
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Mollinen »

Tuolla olisi kuvia jos helpottavat tunnistusta... älkää välittäkö salaman heijastuksista :roll:
http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/27oyn+m ... lleja.html

Keltainen ja hopeinen ovat saman mallisia, keltaisen silmät ei salamasta johtuen noissa näytä punaisilta.
Tuolla on myös kuvat samassa satsissa ostetuista naaraista...

(lajintunnistus on tarpeen kun tekivät poikasia ja tarkoitus olisi saada ne oikealla nimikkeellä maailmalle)
Annap
Starting Member
Starting Member
Viestit: 28
Liittynyt: 23:03, 07.05.2007

Viesti Kirjoittaja Annap »

Kerran olen akvaarioliikkeessä nähnyt ja ostin heti 4 kpl.
Virhe, jostain syystä kuolivat peräkanaa pois.

Vesiarvot oli kunnossa ja keltamollit ja mustamollit viihtyvät hyvin. Ehkä olivat muita molleja herkempiä:(
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hammaskarpit”