Mitä maksaa?

Meri- ja murtoveden akvaariot, kalat, tekniikka ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
iso5817
Member
Member
Viestit: 318
Liittynyt: 12:53, 27.07.2007
Akvaarioseurat: Suomen merivesiakvaariot (Facebook)
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Ilmajoki
Viesti:

Mitä maksaa?

Viesti Kirjoittaja iso5817 »

Mitä maksavat seuraavat asiat merivesipuolella?

Tarkkaa vastausta en TIETENKÄÄN odota, vaan sellaista haarunkointia, ihmisiltä, joilla on asiasta edes jotain hajua. Voitte kertoa vaikka, mitä omistanne maksoitte, tai mitä maksaa uutena jossain tietämässänne paikassa tms. Eli siis ympäripyöreitä vastauksia, mutta kuitenkin niin, että tällainen kokoonpanoa suunnitteleva voi saada jonkinmoista hajua asiasta. Kiitos jo kaikille etukäteen, ja otetaanhan tämä siltä kantilta, että katsotaan vähän yleisesti ottaen, mitä kenenkin purkki sisältää :)

Eli seuraaville hintahaarukointia kaipailen:

-Nostopumppu (esim.ala-allas pääallas) Muistathan mainita myös altaasi/pumppusi koon

-Magneettiventtiili
Olohuoneessa 800:n litran kalakeitto suolan kera.
Lintumies
Starting Member
Starting Member
Viestit: 28
Liittynyt: 13:46, 15.04.2003
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Lintumies »

Jos oletaan että allas on ollut pystyssä vaikkapa vuoden, niin hyvin herkästi pelkästään tekniikkaan ja elävään on saanut uppoamaan noin 12€/litra, + tietenkin ylläpitokulut lisäksi.

Kaikkei halvemmaksi tulee kun ostaa kerralla niin suuren kun on unelmoinut. Pikkuhiljaa allasta suurentamalla ja kaikkee roinaa keräämällä (jota ei oikeasti sitten tarviikkaan) lopputulos on todella kallis.
Kimmo S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2243
Liittynyt: 14:37, 18.04.2002
Akvaarioseurat: SMAS, Suomen merivesiakvaariot (Facebook)
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Mitä maksaa?

Viesti Kirjoittaja Kimmo S »

iso5817 kirjoitti: -Magneettiventtiili
Saksan kaupoista parhaimillaan 25e, suomessa parhaimillaan 50e, pahimmillaan 150e ja aivan pahimmillaan vielä enemmän.
iso5817
Member
Member
Viestit: 318
Liittynyt: 12:53, 27.07.2007
Akvaarioseurat: Suomen merivesiakvaariot (Facebook)
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Ilmajoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja iso5817 »

Joo, suunnitelmana on mulla rakentaa "kerralla" sellainen, että hetkeksi riittää ;) Tällä hetkellä suunnitelmat ulottuu jo kahteen huoneeseen, seinien läpivienteihin, uusiin kaapistoihin, kahteen teetettyyn altaaseen... :roll: :mrgreen: :mrgreen: Eli siis kuulostaa TOSI hyvältä ;)

Eikun siis ihan aikuisten oikeesti, niin olen suunnitellut, että akvaariosta tehdään kertaheitolla niin iso, kuin mitä siihen tilaan saa. Uskon vakaasti siihen, että saan sitten ison akvaarion myös lähemmäs sitä pistettä, että se on mahdollisimman helppohoitoinen ja stabiili.

Nyt siis mietiskelen putkituksia, pumppuja yms. Eli millä se vesi siirretään siihen toiseen huoneeseen :mrgreen: Avomies tykkää :mrgreen:
----------------------------------------
Ainiin, asian selventämiseksi nimimerkki ei viittaa siis millään tavalla tulevan altaan kokoon :mrgreen:

Nimimerkki liittyy ammattiin :P Altaasta tulee n-500-800l + tosi iso refugio, joka myös "katseltavana"
Olohuoneessa 800:n litran kalakeitto suolan kera.
Cano
Junior Member
Junior Member
Viestit: 174
Liittynyt: 16:18, 15.03.2002
Paikkakunta: Raisio

allas

Viesti Kirjoittaja Cano »

Pääaltaasta vesi ala-altaaseen/refuun siirretään ilman mitään pumppua yleensä durson kautta lapon avulla eli "painovoiman" avulla ja vain paluupuoli joudutaan hoitamaan nostopumpulla.

Olet varmaan tutustunut Ealexin Tampereella olevaan liikkeeseen ja sen valikoimaan? Magneettiventiili siellä 55e ja pumppuja jos jonkinmoista... Itsellä ei ala-allasta, vain kaatokulma ja sieltä pumpulla vesi vaahdottimeen ja sieltä painovoiman kanssa takas altaaseen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Meri- ja murtovesi”