Isompi akvaario helppohoitoisempi?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
monniomistaja
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1695
Liittynyt: 21:07, 20.12.2004
Paikkakunta: Helsinki

Isompi akvaario helppohoitoisempi?

Viesti Kirjoittaja monniomistaja »

Isompi akvaario on vissiin helpompi pitää puhtaana kuin pienempi, mutta huomaako eron jos vaihtaa 160 litraisesta esim.250 litraan?
Aix
Junior Member
Junior Member
Viestit: 243
Liittynyt: 09:16, 02.05.2003
Paikkakunta: Tallinn

Viesti Kirjoittaja Aix »

En usko, että ero olisi iso tässä tapauksessa. 160L on siinä mielessä jo aika iso. Enemmänkin isompi akvaario antaa anteeksi "erehdykset" tai jos on unohdanut vedenvaihdon jne.
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Kyllä sen eron selkeästi huomaa, ainakin omasta mielestäni. Itsellä kun pyörii tuossa 140litrainen (ennen 180litrainen) työhuoneessa ja 250litrainen makuuhuoneessa, on tuo isompi purkki huomattavasti huolettomampi noista kahdesta. Altaissa on lähes vastaavat tekniikat; valaistuksena elohopeat (140x1 ja 250x2), Eheimin 2213 ulkosuodattimet kummassakin, lisäksi 140litraisessa 2210 ja 250litraisessa 2212, sekä 2210, kummassakin hiilidioksidilevitys kiljupullohärdellillä.
140litraisessa on vaihdettava vedet kerran viikossa, 250litraiseen taas riittää kahden viikon välein.

Sisustuksellisesti isompi antaa luonnollisesti enemmän mahdollisuuksia ja lisää kumminkin reippaasti jo tuollainen n. 100litran lisäys kalavalikoimaakin jota altaaseen voi harkita (huom. altaan mitat vaikuttavat myös).
try-out
Senior Member
Senior Member
Viestit: 534
Liittynyt: 11:26, 18.10.2006
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja try-out »

Näin :)

Valitettavasti siis kaikki aloittaa harrastuksen vaikeamman kautta 8O Harvemmin kuulee että jollain eka allas 250L. Ja tästä tulee tietenkin vaara innostuksen lopahtamiseen (kuvitelma että suurempi allas vaatisi vielä lisätyötä).

Toki suuren altaan kantaminen on aika reilusti työläämpää. Ja suuremman hiekkamäärän pesu, mutta aloituksen jälkeen suurempi parempi.
Höpötys
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1008
Liittynyt: 15:47, 23.07.2005
Paikkakunta: vsa

Viesti Kirjoittaja Höpötys »

Tässäkin on monenlaisia mielipiteitä. En nyt sanoisi että tuo 80L olisi työläämpi kuin 240L. Toisaalta n.50L on jo työläämpi kuin 120L. Tai siis 50L huomaan vedenvaihdon puutteen hyvin nopaesti ja se johtaa ongelmiin.

Toisaalta, mitä isompi allas, sitä isommat suodattimet pestävänä (toki pesuväli on pidempi) ja enemmän kasveja karsittavana sekä pohja-alaa lapottavana. Myös lääkitseminen on inhottavaa isoon altaaseen kun siihen menee niin paljon lääkettä. Samoin ravinteet yms.

Itse vetäisin rajan (seura-altaassa) tuohon 50-60L korville, allas saisi olla mieluusti aloittelevalle 100-140L.
Pandanen
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 09:55, 23.03.2007

Viesti Kirjoittaja Pandanen »

Minun mielestäni akvaarion koko ei ole ainut tekijä meneekö akvaristilla akvaarionsa kanssa hyvin vai huonosti. Periaatteessa minkä kokoisen altaan kanssa tahansa voi tulla ongelmia, joskin tietysti isomman altaan kanssa on helpompi päästä alkuun.
en
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1922
Liittynyt: 13:55, 20.05.2007

Viesti Kirjoittaja en »

Helpoin on 60l-128l, 300l on paljon työläämpi.
Hermis
Member
Member
Viestit: 384
Liittynyt: 09:56, 21.07.2006
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hermis »

Itselläni tuntuu nuo pienet altaat menestyvän ja isommassa riittää työtä. Kahdessa pienessä ei juurikaan leväongelmaa, kasvit rehottavat ja kaikki tuntuu olevan muutenkin ihan hyvin. 200-litraisessa riittää ongelmaa, levää on joka paikassa, kierteiskanta on riehaantunut ja en tiedä, olenko vainoharhainen, mutta luulen että kuparitetroilla on jokin hullusti. Sitten kun vielä löytyisi aikaa laittaa asiat kuntoon... :roll:
Asko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 03:31, 30.09.2005
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Asko »

try-out kirjoitti:Näin :)

Valitettavasti siis kaikki aloittaa harrastuksen vaikeamman kautta 8O Harvemmin kuulee että jollain eka allas 250L. Ja tästä tulee tietenkin vaara innostuksen lopahtamiseen (kuvitelma että suurempi allas vaatisi vielä lisätyötä).
Meillä eka allas oli/on edelleen 240 litrainen. Siitä kolme kuukautta tuli toinen lisäksi, joka on 70 litrainen.
joppe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1358
Liittynyt: 00:33, 13.04.2002

Viesti Kirjoittaja joppe »

160-240 luokassa ei mielestäni ole käytännön eroja. Ison altaan edut on tosiaan lähinnä olojen paremmassa stabilitetissä ja varoissa millä on merkitystä kalojen hankinnassa.
Jossakin kohtaa sääntö heittää kuitenkin häränpyllyä kun esim. muutto,kasvitrimmaukset,vedenvaihdot jne. voi olla jo jonkinlaisia projekteja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”