Kuvia akvaarioon sopimattomista kasveista

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

annikki
Senior Member
Senior Member
Viestit: 641
Liittynyt: 18:03, 17.06.2006
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja annikki »

Aija kirjoitti:
Riikka70 kirjoitti:Saurama :P :P

Mikä iso kasvi sinulla on tuossa kuvassa ihan takana vasemmalla ??
Tosi hienon näköinen :P
Akvaarion vasemmassa takakulmassa on Aponogeton ulvaceus eli poimuverkkolehti. Tuossa altaassa poimuverkkolehtiä oli useampikin, jotka täyttivät altaan valitettavan tehokkaasti.
toukopouko
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2035
Liittynyt: 19:53, 09.03.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja toukopouko »

No kattos kehveliä, olikin vastaus jo olemassa :twisted: Ei tullut luettua koko ketjua...>>poistuu vasemmalle takaviistoon ystävällisesti hän<< [:I]
Se parhaiten nauraa kellä on vahvin lääkitys...
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Cyperus alternifolius

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Itse ostin Cyperus alternifoliusta Tampereen bauhaus:sista ihan ilmakasvatettuna potissa. Tarkoitus olisi laittaa sitä altaan sisäpuolisen taustan taakse juuret veteen kasvamaan. Samaa kasvoi myös sisällä olevassa lammikossa juuret vedessä. (upeita!)

Joskus yritin altaassa kasvatetulla C.helferillä, mutta se kuivui oitis maalla (melko loogista), eikä lähtenyt enään kasvamaan. Nyt pitäisi olla paljon paljon paremmat mahdollisuudet, kun ovat maalla jo tottuneet kasvamaan.

Oli vielä ränsistyneitä (päät kuivuneet) tarjouksessa: 0,50e / ruukku. Ja siis semmonen iso ruukku, eli ainakin 5x isompi, kuin tyyliin akvaariokasvipotit. :)
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”