Nimeltä mainitsemattomassa seinäjokelaisessa liikkeessä on yhden myyntiakvaarion pohjalla räikeän limenvihreä sora.NinZe kirjoitti:Mua ärsyttää kans räikeen värinen sora .. just joku sininen *sattuu silmiin *
ja sit nähny just akvaarioit mitkä o iha levän peitos ei myöskää häävin näköstä..
Ruminta akvaariossa?
Valvoja: Moderaattorit
-
7330
- Katalysaattori

- Viestit: 5990
- Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
- Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
No kaikki tuo muovikrääsä on melko käsittämätöntä. Tosin viime aikoina on kyllä mietityttänyt, että pitäiskö laittaa joku 60 litranen pytty johon laittais sitä "sirkus" soraa, eli sitä karmivaa ryönää, jonka rakeissa on lähes kaikki sateenkaaren värit edustettuna . Sit sellanen sukellusvene-sisäsuodatin, muutama leppäkerttu-ilmapumppu ajamaan kuplilla ylös alas liikkuvaa ufoa ja jotain aarrearkun kantta ja sit loppu allas vaan tukotetaan täyteen järkyttävintä krääsää mitä onnistuu käsiinsä haalimaan. Sit pari miljoonakalaa perään ja kuvat pikana johonkin aquascaping kilpailuun nimellä "f*ck amano."
-
mightyblue
- Senior Member

- Viestit: 982
- Liittynyt: 11:09, 19.03.2003
- Akvaarioseurat: TAS
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Kuortane
Joskus nähnyt sellasia pieniä muovikehysakvaarioita joissa on vaaleanpunaiset tai limenvihreät kehykset??
Ja sit kun sinne isketään vielä joku värisora ja joku vaaleanpunainen simpukka joka aukoo kanttaan niin huh huh..
Ja sit kun sinne isketään vielä joku värisora ja joku vaaleanpunainen simpukka joka aukoo kanttaan niin huh huh..
-Aivot ovat ihmeellinen elin. Ne alkavat toimia kun nouset aamulla eivätkä lakkaa ennen kuin pääset työpaikalle..-
Tähän ihan pakko kommentoida sen verran, että minun mielestä akvaarion "rumat" sisustuselementit riippuu hieman siitä, kenellä / missä akvaario on.Teho kirjoitti:lasikuulat, muovikoristeet sun muut vois työntää hanuriin.
Omaan akvaani ei värjättyä soraa, lasikuulia tms. ikinä tulisi, tuollainen yksi ruostuneen näköinen muoviauto siellä teidän kauhistukseksi tosin koreilee
Sen sijaan äitini on pitänyt jo vuosikausia akvaariota työpaikallaan päiväkodissa. Tämä akva on lasten maulla sisustettu ja sieltähän sitten löytyy niitä lasikuulia, se muovinen linna ja sukeltajaukko pulputtelemassa ilmakuplia. Olen joskus sitä käynyt itsekin siivoilemassa ja todennut, että omaan akvaani ei sellaisia härpätyksiä tosiaan tulisi, mutta tämä akva näyttää aivan päiväkodin akvaariolta ja sen annettakoon sellainen olla.
Suotakoon se heille, tietysti lapsia kiinnostaa kun on jotain jännää siellä akvaariossa. Aito puu, hiekka ja kasvit näyttävät tylsiltä, mutta ehkä aikuisena sitten mieli muuttuu.Angelika kirjoitti:Tähän ihan pakko kommentoida sen verran, että minun mielestä akvaarion "rumat" sisustuselementit riippuu hieman siitä, kenellä / missä akvaario on.Teho kirjoitti:lasikuulat, muovikoristeet sun muut vois työntää hanuriin.
Omaan akvaani ei värjättyä soraa, lasikuulia tms. ikinä tulisi, tuollainen yksi ruostuneen näköinen muoviauto siellä teidän kauhistukseksi tosin koreilee![]()
Sen sijaan äitini on pitänyt jo vuosikausia akvaariota työpaikallaan päiväkodissa. Tämä akva on lasten maulla sisustettu ja sieltähän sitten löytyy niitä lasikuulia, se muovinen linna ja sukeltajaukko pulputtelemassa ilmakuplia. Olen joskus sitä käynyt itsekin siivoilemassa ja todennut, että omaan akvaani ei sellaisia härpätyksiä tosiaan tulisi, mutta tämä akva näyttää aivan päiväkodin akvaariolta ja sen annettakoon sellainen olla.
- 88% testanneista naisista vakuuttui Tehosta.
-
miljoonakala84
- Elite Member

- Viestit: 6732
- Liittynyt: 20:55, 29.01.2007
- Paikkakunta: Kerimäki
Yks asia mikä minusta on akvaarioissa tosi rumaa, on se että Valkoisen soran ekaan sotketaan kirkkaan sinisiä koristekiviä, jolloin pohjasta tulee sinivalkoinen. että miten nätti
Toinen asia mikä on aivan kauheata/TOSI RUMAA on se, että ostettaan alle 100L akvaario johon laitetaan valkoista soraa ja sinisestä kartongista tehdään tausta.
Sitten sinne laitetaan uimaan 3-4 isoa kultakalaa
eikä mitään muuta koristeita/ somisteita. Tämmösiä akvaarioita näkyy ainakin youtube sivulla tosipaljon. Noita videoita kun kattoo niin miule tulee ainakin semmonen olo että suurin osa amerikkalaisista pitää kultakaloja korkeintaan 100L akvaariossa.
Sori vaan täää näin pitkä valitus litania mutta kun ottaa niin päähän AAAAARRRRRGGGGGHHHH.
Sitten sinne laitetaan uimaan 3-4 isoa kultakalaa
No en nyt tiedä ruminta mutta tällaiset "sähäkät" sisustukset ja kaikenlaiset kalojen kummalliset jalostusmuodot:
http://www.theangelfishsociety.org/phen ... scale.html
Oikeasti ruminta on HOITAMATON akvaario, on se sitten millainen tahansa.
http://www.theangelfishsociety.org/phen ... scale.html
Oikeasti ruminta on HOITAMATON akvaario, on se sitten millainen tahansa.
"I'll rise but I refuse to shine"
Loistava ideaKattes kirjoitti: pitäiskö laittaa joku 60 litranen pytty johon laittais sitä "sirkus" soraa, eli sitä karmivaa ryönää, jonka rakeissa on lähes kaikki sateenkaaren värit edustettuna . Sit sellanen sukellusvene-sisäsuodatin, muutama leppäkerttu-ilmapumppu ajamaan kuplilla ylös alas liikkuvaa ufoa ja jotain aarrearkun kantta ja sit loppu allas vaan tukotetaan täyteen järkyttävintä krääsää mitä onnistuu käsiinsä haalimaan. Sit pari miljoonakalaa perään ja kuvat pikana johonkin aquascaping kilpailuun nimellä "f*ck amano."
Hoitamattomuus miustakin kauheinta. Tai aivan liian isot kalat aivan liian pienessä laatikossa. Tuohon muovikrääsään miulla ei oo selkeetä kantaa. Omista akvoista sitä ei löydy, mutta oon nähnyt muutamia oikein hienoja muovikrääsällä kyllästettyä akvaariota... Kirkuvan väristä soraa miekään en tosin ymmärrä...
Omissa laatikoissa ottaa aivoon sisäsuodattimet ja huonosti piilotellut lämmittimet. Hittolaine.
Juuri kun luulet, ettei mikään voisi olla huonommin, joku varastaa häntäsi.


