Muutama tovi sitten pääsin vaihtamaan vanhan 110-litraisen rotiskoni uuteen ja sopivasti suurempaan altaaseen, ja nyt olisi luonnollisestikin mielessä se vanha tuttu "nomutku voisinkohan mä ottaa pari kalaa lisää" -kysymys.
Altaan mitat ovat 100 x 40 x 40, pH 7, lämpötila 25.
Asujaimisto näyttää tällä hetkellä seuraavanlaiselta:
15 seeprakalaa
keltakääpiöahvenhaaremi (1u + 3n)
loistokääpiöahven (herra Viilipytty)
8 kuparimonnista
maatiaispartisrouva (tuollainen 12-senttinen jötikkä)
Tiedän, että seeprat tykkäisivät vähän matalammasta lämmöstä, mutten toistaiseksi ole asiasta ollut liian huolissani, sillä nuo vaikuttavat vallan hyperaktiivisilta, eivätkä näy hikoilevan.
Ja nyt pääsemme siihen osioon, jossa saatte palauttaa minut maanpinnalle ja romuttaa haavekuvani:
1. Lisää seeproja?
2. Minä tykkään plekoista. Kovasti. Mahtaisikohan olla olemassa jotakin sellaista (partista erikoisempaa) lajia, joka viihtyisi ilman lajitovereita ja mahtuisi altaaseeni?
Uusia asukkeja 160 litraan?
Valvoja: Moderaattorit
-
- Advanced Member
- Viestit: 3249
- Liittynyt: 13:24, 06.11.2003
- Akvaarioseurat: Turun akvaarioystävät
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Tuusula ja Turku
- Viesti:
Loistokääpiöahven pitäisi ehkä naisseurasta. Sitten keskiveteen tai pinnalle ottaisin paratiisikalan.
Erityiskiinnostuksen kohteena harvinaisemmat synnyttävät hammaskarpit (tällä hetkellä kääpiö-, metalli- ja sirppihammaskarppeja ja seepralimioita) ja monniset (tällä hetkellä mustaselkä-, panda-, pikku-, sihti- ja somamonnisia).