Eheim prof3 2080 rinnalle vielä joku?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
höylämemmot
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 19:51, 11.10.2006

Eheim prof3 2080 rinnalle vielä joku?

Viesti Kirjoittaja höylämemmot »

Elikkäs nyt tarvitaan 500l malawi altaaseen virtausta lisää, otsikon mukainen suodatin on kotosalla huomenna ja nyt suunnittelenkin rinnalle jonkin toisen eheim ulkosuodattimen jonka kierrätys teho olisi 1000-1500l mutta ei saisi olla niin hintava kuin 2080 [;)]
Mörrikkä
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1508
Liittynyt: 10:33, 19.07.2006
Akvaarioseurat: JAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: JKL
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mörrikkä »

jos pitää Eheimeistä valita nimenomaan ulkosuodatin, niin sittenhän valinta menee 2250 (1000L/H) tai 2260 (1900L/H) puolelle.
Kelpaisiko mahdollisesti kuitenkin jokin sisäsudattimista (2252)? Tai vain kiertovesipumppu, esim. jokin Eheim compact -mallistosta?
Thompson
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1081
Liittynyt: 07:19, 09.06.2004
Akvaarioseurat: TAS, Ciklidistit
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Thompson »

Tuolle 2080:lle luvataan pumpun tehoksi muistaakseni 1700L/h, mutta käytännössä 2252 sisäsuodatin on tehokkaampi vedenliikuttaja. Jos vain virtausta pitää saada, kiertovesipumppu on ratkaisu.
marinum
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3804
Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio/Turku

Viesti Kirjoittaja marinum »

Minäkin kallistuisin Eheim 2252 puoleen (1200L/h) , tehokas puhallus ja hyvä roskankerääjä.
MYYDÄÄN LEHTIKALOJA JA 80x50x50 eli 200 L KULTAKEHYSAKVAARIO
höylämemmot
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 19:51, 11.10.2006

Viesti Kirjoittaja höylämemmot »

Niin jos tuo prof3 hoitaisi veden puhdistuksen ja 2252 virtauksen? hmmm täytyypi miettiä :?
jezzie
Starting Member
Starting Member
Viestit: 39
Liittynyt: 01:04, 20.12.2005
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja jezzie »

Meillä on 576litran altaassa juurikin tuo proffa3 2080 ja sisällä powerline 2252 ja voin sanoa että hyvin liikkuu vesi ekä juurikaan höttösiä näy lentelevän. Suosittelen. :D
höylämemmot
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 19:51, 11.10.2006

Viesti Kirjoittaja höylämemmot »

Mutta kun enemmän miettiessäni, en haluaisi tekniikkaa hirveesti näkyviin :( ,on lämppäriä,pari ilmastimen putkea, eheimin kolmeputkea, ja jos ostan 300€ taustan niin siitä tulee kosmeettinen haitta, menee jotenkin hieno tausta pilalle...tulipas tästä nyt hankalaa :x

niin äsken avoin laatikon ja nostin 2080:n päivänvaloon :mrgreen:
saman kokoinen kuin fluval fx5 joka nyt lähteepi paluu postilla takaisin...
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Kyllä tekniikan saa piiloon tavalla tai toisella(Kasveja/juurakko jne). [;)]
höylämemmot
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 19:51, 11.10.2006

Viesti Kirjoittaja höylämemmot »

VesiEläin kirjoitti:Kyllä tekniikan saa piiloon tavalla tai toisella(Kasveja/juurakko jne). [;)]
mutta kyseessä on malawi allas niin kumpikaan noista ei sovi :roll:
Kattes
Junior Member
Junior Member
Viestit: 53
Liittynyt: 11:48, 12.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kattes »

Oletko tietoinen taustan muodosta? Joidenkin taustojen taakse jää tyhjää tilaa, jolloin taustaan voi tehdä reiän ja laittaa siihen jonkun imusiivilän ja sitten vetää ne ulkosuodattimen putket sieltä taustan takaa. Jos taas tausta on umpinaista tavaraa, olisiko siihen mahdollista porata putken mentävä reikä ylhäältäpäin ja sitten tehdä imun kohalle pieni aukko? Nämä nyt tulivat ensimmäisinä mieleen. Sen 2252:n jemmaamiseen vaaditaankin sitten jo vähän taikoja. Joku lateksimaski kenties? Aika säädöksi menisi...
höylämemmot
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 19:51, 11.10.2006

Viesti Kirjoittaja höylämemmot »

se on aquarock tausta:
http://www.akvaariokeskus.com/ab2005/ta ... nnolla.jpg
taitaa olla aika kovaa tuo hartsi/laasti tausta, entä mites virtaus teho? pienentyykö kun imuputki laitetaan ahtaaseen tilaan jossa on esim. 20mm kolo? :?
höylämemmot
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 19:51, 11.10.2006

Viesti Kirjoittaja höylämemmot »

tälläiset olisivat vaihtoehdot: eheim classic 2217, eheim 2224,2026,2028 ja 2250 noista jokin mutta se on nyt ISO ongelma, että miten saan sisustettu niin ettei kaikkia härpättimiä näy 8O
Nyt tarvitaan isoja vinkkejä! Kiitos
Aqualung
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5530
Liittynyt: 13:54, 06.04.2007
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja Aqualung »

Itse ehkä päätyisin 2x ulkoiseen ja imuputket sitten ihan mitren vaan sinne taakse mahtuu. Taustan niihin syvempiin kivenkoloihin reiät (puukolla, pistosahalla) ja epoksilla sopivaa muoviverkkoa (riippuu kalastosta) takapuolelle estämään uteiailta pääsy "konehuoneeseen". Tuloputkes sijoittaisin myös lähinnä ihan miten saa mahtumaan ja jatkaisin soppelilla letkulla taustan takana haluttuun paikkaan, jossa porattu läpivienti ja sinne sitten silikonilla kiinni. Liilisi taustan olevan sen verran paksu (10mm riittää) että saa porattua viistosti niin saa virtaa suunnattua halutusti. Kaupallisista ratkaisuista varmaan esim Eheimin diffuusorilla sa saman vaikutuksen.

JA tietty jos taustan taakse saa matolla rajattua alaa niin se vielä makaroonia täyteen ja joku pikkupumppu hakemaan sieltä nestettä reikäletkun kautta ja ylläolevalla metodilla paluu edustuspuolelle.
My word's but a whisper - your deafness a SHOUT.
I may make you feel, but I can't make you think.

Liikkuvaa ja liikutettua kuvaa riutastani YouTubessa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”