Kiilakylkien omituinen käyttäytyminen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
tikru2000
Starting Member
Starting Member
Viestit: 29
Liittynyt: 14:46, 06.08.2006
Paikkakunta: Ylöjärvi

Kiilakylkien omituinen käyttäytyminen

Viesti Kirjoittaja tikru2000 »

Meillä on uudessa 128-litraisessa akvaariossa 12 nuoren kiilakyljen parvi. Ne käyttäytyvät todella omituisesti käyden välillä erityisesti konnanputken lehtien alla ikään kuin kutemassa kääntyen ylösalaisin ja väristellen siinä hetken, välillä kaksin ja välillä yksin. Luin, että kutevat mielellään leveiden kasvien lehtien alapinnoille, joten noinhan sen varmaan täytyy tapahtua. Ihmettelen silti, että miksi harjoittelevat sitä jo noin pieninä ja vähän väliä, onko tämä ihan normaalia käyttäytymistä ? Käsittääkseni ovat liian pieniä kutemaan eikä siellä kutua näy. Mielestäni homma näyttää todella omituiselta :) Muuten ovat aivan ihania kaloja, todella vilkkaita ja seurallisia, aivan erilaisia kuin toisen akvaarion neontetraparvi.
2marjaa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 530
Liittynyt: 16:58, 05.01.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjois-Lappi

Viesti Kirjoittaja 2marjaa »

Minä kans ihmettelin hetken tämmöstä käytöstä ku hankin parvenjatkoa omaan porukkaan! Sekä vanhat että uudet olivat lehtien alla nurinpäin! :D Kieltämättä hauskan näköistä; mutta kuulunee asiaan kuivaharjoittelu heilläkin!
Sitä ihmettelin että vanhat kiilat eivät olleet (ainakaan minun nähteni) harjoittaneet moista aiemmin; mutta heti kun tuli uusia kavereita niin jo alkoi touhu.
-uusio-harrastaja-
-Tassu-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 669
Liittynyt: 18:54, 11.05.2006
Akvaarioseurat: Labyrinttiyhdistys, Lapin Akvaristit
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja -Tassu- »

On tarttuvaa tuo kutuinto akvaariossa.. kun joku alkaa kutupuuhat, niin vähän ajan päästä touhuaa kaikki! Jotain hormonia erittävät veteen, kuulemma..
Koira, käärmeitä, liskoja, hiiriä, sirkkoja, kaloja, rapuja, kotiloita, sekä pari poroa. "Milloin alatte periä tänne pääsymaksua?" kysyi lapsen kaveri meillä käydessään..
2marjaa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 530
Liittynyt: 16:58, 05.01.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjois-Lappi

Viesti Kirjoittaja 2marjaa »

No ilmankos! :mrgreen:
Eilen taas uudet tulokkaat puuhastelivat tuolla mättäikössä -toinen osapuoli jäi vielä toviksi köllöttelemään pusikkoon pää alaspäin! Hauskaa. :D

Tassu: taistolaiset voivat hyvin! [;)] Ovat hupaisaa seurattavaa! (Ja ovat syöneet altaan puhtaaksi laakamadoista, Jess!! :twisted: )
-uusio-harrastaja-
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”