Taistojeni kuolema

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
*Bilgrim*
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 15:39, 23.04.2007
Paikkakunta: Nerkoo

Taistojeni kuolema

Viesti Kirjoittaja *Bilgrim* »

Moi! Minullla oli ensin 1 taisto ja se oli meillä noin:5-6kk. Sitten sille alkoi tulla ruumiiseen sellainen iso patti kiduksien luo ja se eli muutaman päivän sen jälkeen ja kuoli. :cry: Sitten me ostettiin vähän sen jälkeen toinen taisto, ja sekin kuoli eikä kerennyt olla meillä kun jotain 1½kk. :cry: Onko teillä kokemuksia?

Edit: Lisätty isot alkukirjaimet ja poistettu välimerkkifloodi.

-Ylläpito
Hauskoja hetkiä akvaarion kanssa!
Helinä79
Senior Member
Senior Member
Viestit: 769
Liittynyt: 20:32, 05.12.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Merilappi

Viesti Kirjoittaja Helinä79 »

No jos vaikka tiedot akvaariosta ensiksi, niin olisi helpompaa lähteä arvailemaan:
vesiarvot, lämpötila, koko ja allaskaverit? Vedenvaihdot?
Kaupoissa myytävät taistelukalat ovat aikuisia, saattavat olla aika vanhojakin, ja elinaika kotialtaassa jää usein lyhyeksi.
Huonot vesiarvot/ sopimaton seura ja lämpötila saattavat stressata kalaa, ja silloin erilaiset taudit puhkeavat herkemmin. Ja toisinaan vaan on sikahuono tuuri...
Sitä luulisi kysymysten jossain vaiheessa loppuvan kesken, mutta totta on, että mitä enemmän saa tietää, sitä enemmän osaa kysyä.
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Oliko taisto tässä kalastokokoonpanossa mukana? Laitatko vielä ne vesiarvot ihan numeroina eli nitriitti, nitraatti, pH, lämpötila? Kuinka usein vaihdat vettä ja minkä verran?
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Viola
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1353
Liittynyt: 14:12, 19.11.2004
Paikkakunta: Jkl mlk (Palokka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Viola »

Juuh, mulla sitten "taistoakvan" vanhin koiras = lyhyteväinen, teki loppuaan sunnuntaina, vedenvaihtopäivänä. En hennonut ottaa siltä nirriä pois, ajattelin: kuolkoon kun haluaa.
Noh, senkoommin ei koirasta ole näkynyt: ilmeisesti taistot, monniset ja partis ovat raatonsa syöneet.

Mutta sittenpä 2:ksi huntueväistä, noin 4 kk:n ikäisistä koirasta ottivat haaremivallan: tänään löysin pupelletun huntukoiraan pesän kun "johtokoiras" oli poistunut pohja-/ pintapelletiksi.

65-litrasessa on taistopariskunta ja 4, noin 2:n kuukauden ikäistä lapsosta, joista 1:ksi huntukoiras on pomokala. Poikashäkissä sitten joukkio noin kuukauden ikäisiä pentuja. Eka kertaa taistoilla kokeilen poikashäkkiä ja hyvin toimii. :)

Edit: Lisätty isoja alkukirjaimia ja poistettu ylimääräisiä välimerkkejä.

-Ylläpito
Viola & eläintarhantynkä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”