250 l altaan kalasto ja muuta suunnittelua

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Zamora
Junior Member
Junior Member
Viestit: 52
Liittynyt: 16:51, 25.07.2006

250 l altaan kalasto ja muuta suunnittelua

Viesti Kirjoittaja Zamora »

Eli suosituksia kalastoksi 250 litraiseen altaaseen otetaan vastaan :) Sisustaa saa ehdotella myös (en koe itseäni kovin luovaksi..), ja suositella myös suodatuspuolta. Olen tässä mattosuodatinta miettinyt, josko sellaisen tekaisisi, mutta pitänee vielä miettiä asiaa.. Myös ulkosuodattimia tuon kokoiseen saa suositella, ja myös varoittaa jos sattuu olemaan tietyistä malleista huonoja kokemuksia.. Itsellä ei ulkosuodattimista nimittäin toistaiseksi ole kokemusta minkäänlaista.
Akvaario on siis malliltaan 100 x 50 x 50, hiekkapohja tulossa. Entisestä purnukasta tulisi asukeista seuraavat (ja kalat sitten oli akvan saadessani sinne jo hankittu, joten ei ole omia valintoja ;)): 2 partista, 1 helmirihma (myyn joko pois tai sitten ostan sille kavereita), 10 inkkaria ja 7 neontetraa. Mahtuiskos tuonne pohjalle kenties piikkisilmiä tai jotain pienempiä otuksia kaveriksi? Entäs nuo parvet, kuinka paljon niitä voi kasvattaa, tai mitä muita vaihtoehtoja voisi lisäksi laittaa?

Tyhmä kyseleepi.. ;)
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Mattosuodatin on siitä hyvä ratkaisu, että jos et ota mitään valtavia kakkakoneita sottaamaan, vaahtomuovi pysyy helposti vuosia hyvänä ja huoltovapaana. :) Kannattaa rakentaa kulma- tai sylinterimallinen mattosuodatin tai sitten jarvij:n sivuilta löytyvä biologinen sisäsuodatin. Ne vievät altaasta vähemmän tilaa kuin perinteinen päätymattosuodatin.
Mattosuodattimen kaveriksi kannattaa vaikka toiseen päähän allasta laittaa pörisemään pieni sisäsuodatin (vaikka 400 l/h) roskankerääjäksi. Se vaatii puhdistuksen silloin tällöin, mutta pienentää pohjalle kertyvän roskan määrää ja pitenpää mattosuodattimen käyttöikää.

Sisustuksen suhteen paras yksittäinen neuvo on: riittävästi valoa, ravinteita ja hiilidioksidia ja paaljon kasveja. [;)] Kannattaa valita eri värisiä tai eri muotoisia kasveja ja lisätä sopiviin paikkoihin kiviä tai kantoja. Ei sillä, että omat altaani mitenkään erityisen hyvältä näyttäisivät. :roll: Voit katsella altaiden kuvia vaikka tuolla yläreunassa olevan "Kuukauden allas" tekstin takaa.

Kalastosta vielä sen verran, että kannattaa jättää pois joko neontetrat tai helmirihma, niin saat lämpötilan lajeille sopivaksi enempiä tasapainottelematta. Jos jätät helmirihman, voisit ottaa toisen parvikalan, vaikka kardinaali-, rubiini-, punapää-, musta-aavetetroja tai kiilakylkiä. Ja lisätä inkkarien parven vaikka 20 kalaan. Pohjakaloiksi voisi partamonnien lisäksi tulla piikkisilmiä tai vaikka helmimonnisia, ja maun mukaan voisi lisätä vielä jokusen noitamonnin, banjomonnin tai kampaokamonnin. Lämpötila olisi silloin 26-27 astetta.
Jos taas neontetrat jäävät, lämpötilaa voi laskea vaikka 23 asteen tienoille. Neontetroja voi altaassa olla vaikka 40-50 tuon parinkymmenen inkkarin lisäksi. Pintaveteen voisi tulla muutama paratiisikala tai pohjan lähelle jokin kirjoahvenpari, ja pohjakaloiksi vaikkapa viileämmän veden monnisia, nuolimonneja, imunuoliaisia tms. Myös tulipyrstön tai tulievän voisi lisätä väriä tuomaan.

Olisiko mitään sinne päinkään? :)
Zamora
Junior Member
Junior Member
Viestit: 52
Liittynyt: 16:51, 25.07.2006

Viesti Kirjoittaja Zamora »

Lisää ideoita otetaan vastaan! :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”