Ehdotelkaas kalastoa 160 litraseen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Jonsku86
Starting Member
Starting Member
Viestit: 9
Liittynyt: 11:46, 13.10.2006
Paikkakunta: Sievi

Ehdotelkaas kalastoa 160 litraseen

Viesti Kirjoittaja Jonsku86 »

Mitäs kaikkea tuonne vois laittaa?

*ph 6.8
*lämpötila 26 astetta
*pehmeä vesi
*valaistus 2x30w
*suodatus: Resun Magi 700
*lämmitin: Resun sunlike 150W
*pohja: Bilteman hiekkapuhallushiekka 0,2-1,0 mm
Channara
Starting Member
Starting Member
Viestit: 43
Liittynyt: 01:13, 30.07.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Channara »

En itse ole kovin kokenut harrastaja, mutta itse mietin juuri noihin vesioloihin kaloja, joten on tullut pengottua taas tietoa koko aamu. :)
Nämä mun ettimät kalat (lista alla) tosin tietojen mukaan sopii keskikovaan veteen eli nuo menevät 5-19 dH haarukkaan.

Noihin vesiarvoihin sopivia kaloja vois olla:
- seeprakalat (Brachydanio rerio) (kivoja, ja vilkkaita, ei turhan vaikeita)
- kirsikkabarbit (Barbus titteya) (ei kuulemma varsinainen parvikala, mutta tosi nättejä!)
- hehkurasborat (Boraras brigittae) (kuulemma tosi söpöjä, mutta pieniä, joten ei voi kauhean isojen kanssa laittaa)

Sitten nää kävis vesiolojen puolesta kans:
- helmirihmakalapariskunta (Trichogaster leeri) voisi vielä sopia tuon kokoiseen akvaan. Vesiolotkin ois aika kohdallaan. Tässä vähän infoa niistä: http://koti.mbnet.fi/ap85/helmirihmakala.htm Helmirihmat on kyllä isoimmasta päästä rihmakaloja, että muitakin rihmakaloja kannattaa tutkailla.

- leväbarbi (Crossocheilus siamensis)
- verkkonuoliainen (Botia lohachata/almorhae)
Näistä tosin monet harrastajat on sanoneet, että pitää olla parvessa ja isossa altaassa. Mulla on joskus kauan sitten ollut 128L kipossa noita molempia yhtä aikaa ja molemmat 4kpl parvissa. Tulivat juttuun hyvin (kaikesta huolimatta). :)

Toivottavasti tästä jotain lähtökohtaa ainakin. Nuo on kaikki muuten aasialaisia (semmonen aasiabiotooppi viimeaikoina alkanut kiinnostaa). Kalamääristä en osaa antaa arviota. Jätän sen fiksummille.
Channara
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Leväbarbeille, helmirihmakaloille ja mielestäni myös verkkonuoliaisille 160-litrainen allas on kyllä liian pieni. Kyllähän ne tietysti hengissä pysyvät ja saattavat jopa tulla toimeen pienemmässä, mutta soisin kyllä 10-15-senttisille torpedoille syöksytilaa aika lailla enemmän kuin normaalissa 160-litraisessa sitä on. Etenkin leväbarbeille se 150 sentin minimi ei ole liioittelua. Muut edellisen kirjoittajan mainitsemat lajit kyllä sopivat, tosin seeprakalat viihtyisivät paremmin pari astetta viileämmässä vedessä.

Tuon kokoiseen ja noihin vesiarvoihin sopivia lajeja on kyllä satoja, ja sitä myöten mahdollisia yhdistelmiä on tuhansia :roll: joten kannattaisi varmaan valita jokin laji tai teema joka kiinnostaa, ja koota kalastoa sen ympärille.

Sopivia lajeja voisivat kuitenkin olla esim. pienet ja keskikokoiset tetrat (kuten kardinaali-, koru-, musta-aave-, kerri-, keisari- ja timanttitetrat, sinineon- ja hehkutetrat), kiilakyljet, taistelukalat, kääpiö- ja hunajarihmakalat, kääpiöahvenet, perhoskirjoahvenet, piikkisilmät, lämpimän veden monniset, noitamonnit, nuolimonnit, katinkultamonnit, pienet plekot, lämpimän veden imunuoliaiset, pienet ja keskikokoiset rasborat, banjomonnit, sukaravut...
Jonsku86
Starting Member
Starting Member
Viestit: 9
Liittynyt: 11:46, 13.10.2006
Paikkakunta: Sievi

Viesti Kirjoittaja Jonsku86 »

Kaloissa sais olla mahdollisimman paljon väriä. E-amerikkalaisia lajeja ois hakusessa :)
vuosaari78
Junior Member
Junior Member
Viestit: 229
Liittynyt: 23:04, 11.02.2007
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja vuosaari78 »

250L mukana tuli itselle täysikasvuinen leväbarbin jötkäle 15cm. Minulla altaassa pituutta 98cm ja aivan totaalisen avuton koko levikselle. Lasit vaan kolisi, kun tämä yritti spurttailla tämän kokoisessa. Muutenkin vaikutti masentuneelta. Annoin aqua-wbin löydettyäni leviksen parempiin hoteisiin 1000 litraiseen ja siellä onnellisena spurttaili 7 muun leviksen parvessa ilman masiksen häivääkään.
On minullakin aioinaan (10v) ollut 112L kultakaloja, pusukaloja yms ja ihan "onnellisesti" pärjäsivät siellä muistaakseni, toinen asia onkin sitten mikä on eläimen todellinen onni. Sitä, kun ei aina ihmissilmällä huomaa.

Suosittelen:

- joku kiva ahvenpari, joka mahtuu ja silmää miellyttää
- keisaritetroja (leikkisiä ja komean näköisiä)
- monnisia (panda, kupari)
- vanha kunnon partis :D
500L + 250L + 160L +40L
JukkaV
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3249
Liittynyt: 13:24, 06.11.2003
Akvaarioseurat: Turun akvaarioystävät
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tuusula ja Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JukkaV »

Etelä-Amerikkakokonaisuus:

2 ruostekirjoahventa
8 helmimonnista
12 kerritetraa
10 rubiinitetraa
Erityiskiinnostuksen kohteena harvinaisemmat synnyttävät hammaskarpit (tällä hetkellä kääpiö-, metalli- ja sirppihammaskarppeja ja seepralimioita) ja monniset (tällä hetkellä mustaselkä-, panda-, pikku-, sihti- ja somamonnisia).
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Eteläamerikkalainen + värikäs - no, ensimmäisenä tulee mieleen kardinaalitetra. :) Sen värikkäämpää kalaa en tiedä.

Kolmas vaihtoehto voisi olla vaikka tällainen:

2 loistokääpiöahventa
15 kardinaalitetraa
8 koru/ruusutetraa tai 30 sinineontetraa
10 lämpimässä vedessä viihtyvää monnista, esim. safiirimonninen tai helmimonninen
4 punanoitamonnia tai 1-2 helmi- tai tähtipartamonnia (mitkä niiden nykyiset nimet sitten ovatkaan)

Vinkkinä muuten, kaloista löytyy paljon kuvia, kun haet ensin suomenkielisellä nimellä googlesta tieteellisen nimen, ja teet sitten sillä kuvahaun. [;)]
Dauthi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 238
Liittynyt: 19:11, 05.03.2007
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Dauthi »

Muuta vesiarvoja ja tee akvaariosta malawiakvaario! Hyvin palkitseva urakka vaikka siihen nyt vähän rahaa menee. Kalat ovat hyvin persoonallisia, esim ( reviirit, suuhautominen, parittautuvuus, kosiomenetelmät ja paljon muuta). Kaiken lisäksi kalat ovat hyvin kestäviä, ei tarvitse ostella lääkepulloja eväruttoon tai pilkkutauteihin 8-) [;)] Jos menet http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... 4[url]niin näet kuinka hienoja niistä saa ;>[/url]
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”