Kaheksan ja puol sataa litraisen akvan valaistus

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Kaheksan ja puol sataa litraisen akvan valaistus

Viesti Kirjoittaja marDH »

Olis monimetallia tarjolla, montako ja millä watti teholla, millaiset kannatta ostaa???

Akvan mitat; 2100 x 750 x 550 mm

Onko jokin valaisin parempi kuin toinen, mitä tulee ottaa huomioon?

Miten käy kasvien?

Uutta asiaa josta ei ole hajuakaan, auttakee pliis! 8-)
Alias; Nätti Jussi aka hayrimar/kuvablogi+steamster/feisbuuk: maan suurimman kruunaamattoman partamonni koiraan sekä kahden akvan omistaja (240l + 988l omavalmiste)
Sadar
Member
Member
Viestit: 480
Liittynyt: 15:32, 06.04.2005
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Sadar »

Hyväksi havaittuna nyrkkisääntönä näyttää olleen 150 W / 1 m akvaarion pituutta, varsinkin jos altaasi on noin korkea (75cm).
Elikkä tuon kokoiseen altaaseen laittaisin ainakin 2x150 W, ehkä myös 3x75W toimisi, tosin riippuu siitä mitä kasvia aioit kasvatella.

Valmiit roikkuvat monimetallit (Giesemann tai Arcadia) ovat kalliita, mutta tyylikkäitä. Monimetallikohdelamput, esim Lival rumempia, mutta halvempia.

Kasvisi tulevat todennäköisesti kiipeämään vadista ulos kiittämään, varsinkin jos anna niille vielä hiilidioksidilannoituksen ja muuta kasvunvaraa... :mrgreen:
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Isaac Asimov
S.M.R
Member
Member
Viestit: 283
Liittynyt: 16:04, 26.09.2002
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja S.M.R »

Omassa 720l akvaariossa valaistuksena 3x150w monimetallit eivätkä mielestäni yhtään liikaa.(allas 60cm korkea, valot altaasta 50cm korkeammalla)
Vielä jos tarkoituksena on kasvattaa vaativampia ja punertavia kasveja niin valinta on selvä.
Kahdella monimetallilla näyttää huomattavasti huonommin valaistetulta altaalta.

Jos vain on rahaa panostaa hiilidioksiidijärjestelmään ja kunnon lannotteisiin niin voin suositella! :D
-S.M.R-
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

Mitäs sanotte tuosta valaisimen korkeudesta, mulla on nyt tuossa kehikko johon aattelin asentaa noi valaisimet.

N. 20cm tulis oleen korkeus veden pinnasta, onko liian alhaalla?
- haitat/hyödyt?
Alias; Nätti Jussi aka hayrimar/kuvablogi+steamster/feisbuuk: maan suurimman kruunaamattoman partamonni koiraan sekä kahden akvan omistaja (240l + 988l omavalmiste)
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Alhaalla voi hyvin pitää (meidän 40 cm syvässä altaassa, jossa on yli 5 cm hiekkaa pohjalla, on 2x70W monimetallit n. 20 cm vedenpinnasta - tosin siihen altaaseen saakin tulla hieman levää imunuoliaisille), mutta jos alkaa tulemaan liikaa levää niin pitää sitten puskea hiilaria ja muita ravinteita altaaseen sen verran, että tasapainottavat valon määrän lisääntymistä (kannattaa kokeilla hakua ja sanaa minimitekijä*). Jos sun allas tosiaankin on 75 cm syvä (??) niin kunnon monimetallit ovat kyllä poikaa, mitä syvempi vesi on, sen enemmän valoa se suodattaa pois ennenkuin ehtii pohjalle asti.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Kannatetaan 2 x 150 W tai 3 x 70W.
Livalit on mielestäni ihan käyttökelpoisia olohuoneeseenkin(Ei siis rumia). Tuu vaikka kattomaan. ;)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”