Sinilevä/kokonaiskovuus + Suosittelen: EasyCarbo/muut levät

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
memppa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 09:00, 10.10.2006
Paikkakunta: Jyväskylän maalaiskunta

Sinilevä/kokonaiskovuus + Suosittelen: EasyCarbo/muut levät

Viesti Kirjoittaja memppa »

Onko kokonaiskovuudella ja sinilevällä yhteyttä? Minulla on kolme akvaariota. Yksi on pyhitetty kiekoille, yhdessä on sekalaista seurakuntaa ja yksi omenakotiloallas. Omupuilla on korkea kokonaiskovuus, jonka pidän ylhäällä kipsin avulla. Lämpötila tässä pienessä altaassa on 24.
Muissa ei ole minkäänlaisia leväongelmia, mutta kotiloiden altaaseen ilmestyy jatkuvasti pieniä määriä sinilevää. Pohjana on kaikissa hieno hiekka. Näin kaiken ylimääräisen luulisi menevän pikku hiljaa suodattimeen. Onko siis jokin yteys sinilevän ja kovuuden suhteen?
Kasveja on runsaan puoleisesti (intian vesitähdikkiä, vedensuosikkia, rusomelalehteä, vallisneriaa, jättiläisvallisneriaa sekä jokin tuntematon lajike). Hiskin sinileviä päivittäin liikkeelle ja hieron pois intianvesitähdikin lehdiltä. Muiden kasvien lehdillä sitä ei ole näkynytkään.
Kiekkojen altaassakin oli jonkin verran rihmalevää sekä tupsulevää. Poistin jonkin verran leväsiä kasvin osia sekä nypin rihmalevät käsin. Aloitin EasyCarbon lisäämisen ja loputkin levät hävisivät eikä uusia ilmaantunt vajaan kahden viikon säännöllisen käytön jälkeen. Laitoin em. tuotetta 5ml/50 l päivittäin enkä aio lopettaa käyttöä. Annostelua voin koettaa nyt harventaa. Sinilevähän on bakteeri, joten siihen tämä ei varmaankaan tehoa. Omppualtaaseen en sitä ole edes kokeillut.
260 l, 6 kissaa + coton de tulear Rulle
Kolli
Member
Member
Viestit: 380
Liittynyt: 08:28, 06.10.2004

Re: Sinilevä/kokonaiskovuus + Suosittelen: EasyCarbo/muut le

Viesti Kirjoittaja Kolli »

memppa kirjoitti:Aloitin EasyCarbon lisäämisen ja loputkin levät hävisivät eikä uusia ilmaantunt vajaan kahden viikon säännöllisen käytön jälkeen. Laitoin em. tuotetta 5ml/50 l päivittäin enkä aio lopettaa käyttöä. Annostelua voin koettaa nyt harventaa..
5ml/50 litraa? 8O Melkoinen yliannostus! Normaalikasvustoiseen akvaan suositus on 1 ml/50 litraa.

Mulla on omppulassa kokonaiskovuutta reilusti, sinilevää ei ole koskaan ollut.
memppa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 09:00, 10.10.2006
Paikkakunta: Jyväskylän maalaiskunta

Vielä EasyCarbosta/annostus

Viesti Kirjoittaja memppa »

Sorry. Annostukseni on siis juuri kuten pullon kyljetssä elikkä 1ml/50l. Tuli pikku moka edellisessä viestissä.
260 l, 6 kissaa + coton de tulear Rulle
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Kotiloallas myös täällä levätön.
aquamarina
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1451
Liittynyt: 18:46, 28.07.2005
Paikkakunta: oulu/Kempele

Viesti Kirjoittaja aquamarina »

Meillä ei kovavesi altaassa (laitettu myös suolaa mollien takia) ole sinilevää, pehmolassa kyllä.
Micke
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1899
Liittynyt: 09:47, 26.05.2004
Akvaarioseurat: PAK:n sihteeri, TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Micke »

Mulla on ilmestynyt nyt hieman levää etulasiin, sen erottaa ku katselee allasta puolen metrin päästä.
Altaani vesi on kovaa ja olen käyttänyt EasyCarboa ja ProFitoa noin 3kk. Se on noin 4½kk käytössä ja en ole kertaakaan putsannut etulasia. Nyt olen vähentänyt nestehiilen ja profiton käyttöä kun kasvit yksinkertaisesti kasvaa liikaa. Eli leväongelmia ei ole juurikaan.
Etulasia seuraan mutta en vielä putsaa sitä katon nyt jos vaikka nuo partikset pystyy sen pitämään kurissa.
Suodattimen putkiin ei ole kertynyt huomattavaa leväkasvustoa ja toisessa altaan suodattimen putkissa ollut virtauslevä on vähentynyt satunnaisen easycarpon käytön jälkeen huomattavasti.
En ole huomannut että kovuudella olisi vaikutusta kovinkaan paljoa levien kasvuun ainakaan niitä lisäävästi.
Laadukasta kalanruokaa ja akvaarionesteitä myytävänä EDULLISESTI
Ota yhteyttä YV tai SP:llä. Micke.PAK(at)gmail.com
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”