Nyt tälläinen pieni kysymys. Kuinka kauan Muikkumix säilyy..?
-------------------
Niin ja kun ohjeessa käsketää "Mössö kauhotaan 2 litran MiniGrip -pakastepusseihin ja tasoitellaan ohuiksi,
tasaisiksi levyiksi (varmista ettei levyihin jää ilmaa: ravistetaan
ruokamössö pussin pohjalle ja sitten työnnetään ilma tasaisesti ulos). " Nii voiko ne laittaa myös pieniksi "napeiksi" sinne pussiin?
Kuinka kauan Muikkumix säilyy?
Valvoja: Moderaattorit
-
wantukka
- Advanced Member

- Viestit: 1473
- Liittynyt: 17:43, 21.04.2005
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Mikkeli
Käyttäisin ruoan mahdollisimman nopeasti. Tai sanotaanko nyt vaikka niin, et miulla ei muikkumix kerkee pakkasessa olemaan puoltavuottakaan. Se ei kuitenkaan mene kovin nopeasti pilalle. Muikkumixistä pystyy hyvin pienimään palasia, joten niistä on ehkä turha tehdä valmiiksi pakkaseen.
If you focus on what you've left behind, you'll never be able to see what lies ahead
-
skare
- Advanced Member

- Viestit: 1784
- Liittynyt: 13:26, 08.10.2001
- Akvaarioseurat: Tampereen Akvaarioseura ry
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Pirkkala / TAS
Arima kirjoitti:Niin ja kun ohjeessa käsketää "Mössö kauhotaan 2 litran MiniGrip -pakastepusseihin ja tasoitellaan ohuiksi,
tasaisiksi levyiksi (varmista ettei levyihin jää ilmaa: ravistetaan
ruokamössö pussin pohjalle ja sitten työnnetään ilma tasaisesti ulos). " Nii voiko ne laittaa myös pieniksi "napeiksi" sinne pussiin?
Toivoisin, että jos lainaat tekstiä suoraan akvaariosivuiltani niin se olisi myös mainittu viestissäsi. Kyseinen lainaus on siis täältä peräisin:
http://kapsi.fi/~skare/akvaario/muikkumix.html
Muikkumix on ennen pakastusta löysää mössöä, joten sitä ei saa ainakaan kovin helposti pakastettua pieniksi napeiksi (ellet sitten kokeile esim. jääpalojen pakastukseen tarkoitettua muovista astiaa, tosin en tiedä miten jäätynyt ruoka irtoaa siitä). Helpointa on pakastaa se ohjeen mukaisesti ohuina levyinä, joista on helppo taittaa palasia akvaarioon.
-
jarvij
- Elite Senior Member

- Viestit: 15316
- Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
- Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
- Viesti:
Kun tuossa on liivatetta mukana, niin sitähän pidetään ensin jääkaapiss, jotta liivate hyytyy.
Vaiheessa, jossa se siirretään pakkaseen, voi levyn pintaan vetää pussin läpi veitsen selkäpuolella uria, kuten suklaalevyissä. Urista sitten pakastettu levy taittuu helposti paloiksi. Pussi toki säilyy tuossa ehyenä.![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Vaiheessa, jossa se siirretään pakkaseen, voi levyn pintaan vetää pussin läpi veitsen selkäpuolella uria, kuten suklaalevyissä. Urista sitten pakastettu levy taittuu helposti paloiksi. Pussi toki säilyy tuossa ehyenä.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
