Ilmakuplat akvaarion laseissa?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
anskuli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 58
Liittynyt: 17:43, 10.11.2006
Paikkakunta: Pirkanmaa

Ilmakuplat akvaarion laseissa?

Viesti Kirjoittaja anskuli »

Ilmakuplia on laseissa tosi paljon, mistä voi johtua? Onko se vaarallista?
Pete28
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1155
Liittynyt: 15:46, 18.10.2005
Paikkakunta: Ylihärmä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pete28 »

Oletko vaihtanut veden hiljattain?
96l+38l+20l
anskuli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 58
Liittynyt: 17:43, 10.11.2006
Paikkakunta: Pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja anskuli »

Juu, siis kyseessä on safestartilla käynnistetty akvaario. Käynnistys tapahtui tänään ja asukkeina on muutama monninen, litroja reilu 30.
lafe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1076
Liittynyt: 01:15, 10.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lafe »

Vesi kannattaa ilmastaa vedenvaihdossa jottei vesijohtovedessä olevat kaasut vapaudu vasta akvaariossa (jolloin kalat voivat kuolla sukeltajantautiin).

Mitään kaloja ei suositella pidettävän alle 40-litran altaassa, mitähän nuo monniset mahtavat olla?
anskuli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 58
Liittynyt: 17:43, 10.11.2006
Paikkakunta: Pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja anskuli »

Miten vesi ilmastetaan? Täplämonnisia ovat, kyseessä on siis karanteeni.
lafe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1076
Liittynyt: 01:15, 10.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lafe »

Ahaa, karanteenina on jees. :)

Siis laskee veden esim. jotain tasoa pitkin altaaseen (vaikka kansilasi pohjaa vasten ja siitä liruttaa) tai kovalla paineella kauhaan josta vesi valuu akvaarioon. Jotkut käyttävät myös suodatinmatonpalasta letkun päässä, tästä ei ole havaintoa toimiiko. Nämä vain esimerkkinä.
m2
Junior Member
Junior Member
Viestit: 179
Liittynyt: 15:28, 20.01.2006
Paikkakunta: Esiintyy länsirannikolla

Viesti Kirjoittaja m2 »

Olisi kiva saada tähän tietoa jos jollakin on kaloja sukeltajan tautiin menehtynyt. Aina tästä kyllä varoitellaan.
Hermis
Member
Member
Viestit: 384
Liittynyt: 09:56, 21.07.2006
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hermis »

Itse lasken vedenvaihdossa veden aika kovalla paineella levämagneettia vasten. Ja silti on akvassa ilmakuplia runsaasti vedenvaihdon jälkeen- Luulen, että mitä kovemmalla paineella vettä lasketaan, sen enemmän se luo itsessän ilmakuplia. ei ole meillä sukeltajantautia ilmennyt. Ilmakuplien syntymistä voi tietenkin ehkäistä liruttelemalla vettä pikkuhiljaa, johon menee iäisyys [;)] .
Vedetär
Starting Member
Starting Member
Viestit: 24
Liittynyt: 21:53, 11.11.2006
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Vedetär »

Ja olen huomannut, että kun laskee veden ämpäriin bidee-suihkun kautta niin ilmakuplia syntyy vähemmän. Ja sitten siitä ämpäristä akvaarioon. Käytän tätä nimenomaan pienessä altaassa. Isommassa lasken veden suoraan letkulla akvaarioon aika hiljaisella virtauksella.
Viola
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1353
Liittynyt: 14:12, 19.11.2004
Paikkakunta: Jkl mlk (Palokka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Viola »

Lasken kanssa pienellä paineella veden suoraan letkusta akvan pohjalla olevan lasitölkin kautta ( pojalannoitteet eivät pöllyä) suoraan akvaan. Kuplia on kasveissa ja akvassa vajaan puoli vuorokautta. Mitään tauti-ilmiöitä ei ole esiintynyt. Kaloina taistoja, kuparimonnisia ja jämä intiaaninsulkia ja vanha partamonnikoiras.

Poikasakvaan ( =taistojen ) lasken veden samalla metodilla. Mitään ongelmia ei ole esiintynyt vedenvaihtojen jälkeen.

Vesi tulee omasta kaivosta porakaivopumpulla ja pienellä vesiautomaatilla.
Viola & eläintarhantynkä
anskuli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 58
Liittynyt: 17:43, 10.11.2006
Paikkakunta: Pirkanmaa

Viesti Kirjoittaja anskuli »

Tein ihan omakätisen blondi-parannuksen noiden ilmakuplien poistamiseksi. Sudittelin ne haavilla irti lasipinnoista, jolloin kuplat nousivat pintaan ja hävisivät :D

Isommassa, siis siinä OIKEASSA, akvaariossa mäkin kaadan veden pystyyn nostettuun saviruukkuun, jolloin ei mitään kuplaongelmia ole ja samalla pysyy kasvitkin nätisti kiinni pohjassa, eivätkä myöskään pohjalannoitteet pöllyä, kuten joku jo totesikin.

Aikaisemminkin olen aina tehnyt niin, ja nyt karanteenin pystyttäessäni ei ruukkua karanteenialtaassa ollut, ja kuplat ilmestyivät. Joten onneksi ei ollutkaan mistään kovin hälyttävästä kyse. Viisikko pyörii ihan tyytyväisen näköisenä väliaikaisyksiössään :D
Pakke
Senior Member
Senior Member
Viestit: 505
Liittynyt: 12:58, 14.03.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Pakke »

Oma näkemys, jos vaihdat vettä ämpärillä:

- Kun täytät ämpäriä tuoreella vedellä, niin hana täysille. Silloin vesi ilmastuu ämpärissä aika kivasti. Samalla poistuu klooria, jos sitä vedessä ylipäänsä on.

- Kun kaadat veden ämpäristä akvaan, niin kaada kämmenen "läpi", eli sormet hiukan auki ja n. 5-10 cm vedenpinnan yläpuolella, silloin vesi ilmastuu toisen kerran.

Näin itse vaihdan vettä 200l altaaseen joka viikko eikä typen kanssa ole ollut ongelmia.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”