KÄSIKESY avainkirjoahven vai itsemurhakandidaatti?

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
cabl804s
Junior Member
Junior Member
Viestit: 146
Liittynyt: 20:54, 29.12.2002
Paikkakunta: Kotka

KÄSIKESY avainkirjoahven vai itsemurhakandidaatti?

Viesti Kirjoittaja cabl804s »

Avainkirjoahvenemme on ollut kummallisen kesy viimeisen kk ajan. ( Ikää kalalla reilut 6kk )Ihan normaalisti syö ja touhuaa eli ei mitään vikaa :roll: mutta se ihmetyttää kun esim. vettä vaihtaa niin tuo kyseinen kala tulee aina käden luo ja on kamalan utelias.

Parhaimmillaan tuo kala on uinut väkisin 8O kämmeneen ja olen sen nostanut useasti jopa isännälle näytille että "katso nyt, tässä tämä taas on !" Siis kantanut kädessä keittiöön [:I] ja pian takaisin akvaan. Akvaan joutuessa on taas niin kuin ennenkin, utelias pirulainen. Ei ole kädessä yhtään pyristellyt vaan silmät suurina katsoa tillittää.

Eli kun käden laitat akvaan niin ei mene kuin hetki niin tuota saa silittää kyljistä yms. Eli selkeästi itse hakeutuu käden ulottuville. Kalalla on akvassa lajitovereita eli yksinäisyydestä ei pitäisi olla kyse tai tiedä noista kalojen aivoituksista.

Aika outoa, mutta samalla tosi lutuista :mrgreen:
Olen blondi...
...kirjoita hitaasti
Teho
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1164
Liittynyt: 19:21, 27.02.2005
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja Teho »

Mikäs se olikaan se loinen joka aiheuttaa elukoilla itsemurhaviettiä? :mrgreen:

On minullakin tuolla yksi kiekko joka antaa rapsutella itseään.
- 88% testanneista naisista vakuuttui Tehosta.
Cofu
Member
Member
Viestit: 370
Liittynyt: 21:54, 14.01.2004
Paikkakunta: Kouvola, Klas

Viesti Kirjoittaja Cofu »

Luonnossa tuota kaveria olisi kutsuttu jo jonkun aamupalaksi, että eiköhän ole vähän molempia. Onni että syntyi akvaariokalaksi :mrgreen: .
Ex-nick: Cofeingirl
ParratonMonni
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1579
Liittynyt: 13:56, 03.04.2005
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja ParratonMonni »

Onhan noita käteen tuppaavia kaloja jos jossakin lajissa, en kuitenkaan suosittelisi kovin paljoa tuota kädessä kantamista, ei ee kovin hyvää kalan ihon limalle.
Taju
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1225
Liittynyt: 16:42, 20.05.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Taju »

Nuo kirjoahvenet tuntuvat kyllä helposti kesyyntyvän. Meillä myös avaimet oikein kesyjä, ja töyhtökääpiöiden altaaseen asensimme kolmisin avokin ja töyhtökoiraan kanssa uuden ulkosuodattimen. :mrgreen:


Eivät kai nuo luonnossa noin rohkeita ja uteliaita olisikaan, mutta mikäs tuolla pytyssä on ollessa, kun kaikki kaverit ovat vähintään puolta pienempiä ja sapuskaa tulee tasaisin väliajoin.
Se mikä ei tapa, traumatisoi.
Riku
Starting Member
Starting Member
Viestit: 32
Liittynyt: 12:12, 24.03.2006
Paikkakunta: HELSINKI

Viesti Kirjoittaja Riku »

Samoja kokemuksia on tuttavallisista perhoskirjoahvenista.
Kerran tuli pariskunnan voimin näykkimään kadessä ollutta haavaa. Mitälie herkkua siinä sitten ollut 8O
cabl804s
Junior Member
Junior Member
Viestit: 146
Liittynyt: 20:54, 29.12.2002
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja cabl804s »

Taitaa tuo kala olla luonteeltaan aika utelias, ja ilmeisesti tykkää kun jotain erikoista ( käsi :roll: ) tulee akvan arkeen.

Eilen kun vaihdoin vettä, niin etu-keskisormen väliin mokoma useasti parkkeerasi ja antoi rapsutella.
Olen blondi...
...kirjoita hitaasti
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”