No sitähän tuolla mainoksella ei suinkaan yritetty - siis luoda mielikuvaa, että kalaa voi pitää maljassa. Ei. Ettekö te käsitä noita mainoksia? Opetelkaan medialukutaitoa. Mainosten idea (mainostetaan sitten mitä tahansa) on luoda A) mielikuvia ja B) tarve.-Alix kirjoitti:Väittämä on totta, eikä tuo mainos tietenkään ole kuvattu mistään todellisesta perheestä, mutta jos jatkuvasti luodaan ihmisille mielikuvaa siitä, että kalaa voi pitää maljassa niin tämä ikävä ilmiö ei ikinä häviä.
Tuon ko. mainoksen ideahan oli luoda mahdolliselle ostajalle (kuluttajalle) mielikuva, että Boschin kone on niin hyvä ym. että siinä voisi vaikka pestä sen maljan. Juuri tämän merkin kone on siis muita parempi, koska se pesee tehokkaasti ja hygienisesti - kultakalankin voi siis laittaa suoraan koneesta otettuun maljaan.
Vähän sama, kuin automainokset. Mieleen tulee Nissan X-Trailin mainos, jossa auto muuntuu puumaksi ja hämähäkiksi, kun vastaan tulee esteitä, joista ei yli autolla pääse. Luodaan siis kuluttajalle mielikuva, että tällä autollahan sitä pääsee vaikka kuuhun! Ja kuluttajahan toki ajattelee, että juuri tuollaisen autonpa minä tarvitsenkin (luodaan tarve), vaikka asuisikin kaupungissa. Mainosten idea on myydä.
Eikö tähän kultakala-asiaan suhtauduta vähän hysteerisesti? Kun ei sitä maljassa pitoa kielletä! Sen on se suositus. Jos sinulla on vaikkapa 250 litrainen malja, voit lykätä sen kultakalan sinne. (Ok, tämä oli vähän ontuva esimerkki, mutta kuitenkin.) Toisekseen, se laki, mikä pätee Suomessa, ei päde muualla. Eli muissa maissa sitä maljassa pitoa ei välttämättä kielletä. Relatkaa hei vähän.
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Tarkoitan muuten sitten tällä hysteerisellä suhtautumisella joka ikiseen TV- tai lehtimainokseen "puuttumista". Oletteko ottaneet huomioon sen, että kalat voivat olla vain kuvausajan maljassa? Ja mainosten ideahan on siis edelleen myydä mainostettavaa tuotetta - ei kultakalamaljoja siitäkään huolimatta, että niitä mainoksissa käytetään. Vauva-lehdessä oli muistaakseni joskus vaippamainos. Siinä muksu oli piirtänyt itsensä ja seinän lisäksi myös hyvin vaaleaan kultaiseen noutajaan. Nousikohan siitäkin samanlainen kohu koirakeskustelupalstoilla?


Jokuhan älähtää nyt sitten tyyliin "Mutta minkä takia ihmisille pitää sitten näyttää tuollaisia mainoksia, kun joku voi saada idean, että laitetaanpa meilläkin kultakala maljaan?". Jaa-a, tuohon en osaa vastata. Mutta sen sijaan kysyn, että monessako paikassa olette oikeasti livenä nähneet kultakalan maljassa? Monessako akvaarioliikkeessä maljoja myydään?
Ugh, olen puhunut.
