Vino neontetra ja partamonni teini

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
^Partis^
Junior Member
Junior Member
Viestit: 59
Liittynyt: 14:38, 24.07.2006
Viesti:

Vino neontetra ja partamonni teini

Viesti Kirjoittaja ^Partis^ »

Katsoin illalla neontetraani, näin että yhden neontetran sivussa oli jokin turvotus, pullistuma. Ajattelin että voiko se olla vesipöhö? Sitten jotenkin katsoin että se olisi vino, että yhdellä puolella outo pullistuma ja toisella puolella "sisäänpäin". Tämä on vaikeeta selittää. Se ui ihan hyvin ja vaikuttaa muuten terveeltä. Mistä on kysymys?
Toinen pulmani on partamonninpoikanen. Se on nyt jotain 5-6kk. Sen kuonossa on alkanut tulla vähän epätasaisuuksia. Alkaako sillä tulemaan parta? Akvaariossa on vielä 8cm poikapartis ne tulee ihan hyvin toimeen, paitsi jos tulevat liian lähelle tai ruokaajalla. Pitäisikö mun antaa niille kaksi ruokatablettia eri paikkaan? Tässä tulee vielä pari kysymystä, tuntuu vain että kaloillani on ongelmia, tai sitten vain kuvittelen ja suurennan asioita. Onko se suuri neontetra aika laiha? Onko se huolestuttavaa, se kyllä ui reippaasti. Rihmisuroksella on pieni haava, mutta se ei varmasti ole mikään ongelma silä se on aikalailla parantunut.

Luulotautinen vai ongelmia?
Zessu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 592
Liittynyt: 20:47, 01.06.2005
Paikkakunta: Maksjoki (Lohja)

Viesti Kirjoittaja Zessu »

Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:

akvaarion tilavuus ja mitat

valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)

suodatus (suodattimien merkit ja mallit)

akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)

akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)

vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)

mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista

milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?
Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
-Ansku
hupa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 11:52, 07.09.2006
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja hupa »

Minusta Neontetra kannattaa lopettaa, sillä luulen että kalalla on kasvain tai kalatubi.
Partiksesta en osaa sanoa ilman kuvaa mitään.
Minä annan ainakin kaksi tablettia hieman eri paikkoihin ettei tule riitaa,
mutta toisaalta mollemmat syövät suvussa esim kurkkua.
^Partis^
Junior Member
Junior Member
Viestit: 59
Liittynyt: 14:38, 24.07.2006
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ^Partis^ »

Zessu kirjoitti:Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:

akvaarion tilavuus ja mitat

valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)

suodatus (suodattimien merkit ja mallit)

akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)

akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)

vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)

mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista

milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?
Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Akvaario on 98l
Apua, en muista mikä on valaistus! :?
Minulla on Eheimsuodatin
Ruoksin kalojani 2-3 kertaa päivässä (tetramerkkisillä valmisruuilla)
Teen vedenvaihdon kerran viikossa, noin yksi kolmasosa vedestä.
Kalasto:
11 neontetraa
8 mustaneontetraa
2 kääpiörihmaa (pariskunta)
2 partamonnia (4cm ja 8cm)

siinä se kalasto sitten oli

lämpötila on 26 astetta, pH on jotain 6

Eli ongelmani on että yhden neontetran "kylki" on pullistunut. Pullistuma on vähän ennen pyrstövartta. Huomasin juuri että se on molemmilla puolilla eikä vain yhdellä. Kala näyttää vinolta. Sen värit ovat hienot ja se ui normaalisti. Onko kyseessä vesipöhö? Huomasin sen ehkä noin viikko sitten, luulin että sen väri oli vain kirkkaamip siitä kohtaa. Sitten katselin sitä tarkemmin ja huomasin tämän. Onko kyseessä vesipöhö vai?

Sitten partamonninpoikanen on syntynyt akvaariossa. Äitiä tai sisaruksia ei ole. Partis on nyt 5kk, 4cm pitkä. Alkaako sille kasvamaan parta kun "kuonon" päällä on pieniä kohomia, vain muutama.
karihe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1532
Liittynyt: 17:08, 06.09.2006
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja karihe »

Noita pullistumia tulee aika usein vanhoille tetroille kardinaali/neon .

Kyselin asiasta Akvaario Kurjen omistajalta kun hänen seura-akvaariossa (ei siis myyntiakvaario) oli vanha kardinaalitetra joka oli vääntynyt niin pahasti "S" muotoiseksi että muistutti merihevosta.

Mutta ei hänkää osanut sanoa mistä johtuu voi olla kasvain tai jokin puutostila.

Itse olen aina lopettanut kalan jolle on jokin silmiinpistävä pahkura tullut.

En tiedä haittaako se kalaa mutta ei ainakaan ole mikään altaan koristus.

Onneksi eläimille sallitaan eutanasia niin eivät siten joudu liikoja kärsimään.
^Partis^
Junior Member
Junior Member
Viestit: 59
Liittynyt: 14:38, 24.07.2006
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ^Partis^ »

No tämä on aika pieni neontetra.. tarttuuko kalatuberkuloosi?
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Kalatuberkuloosi tarttuu hyvin herkästi ja on tehokkaasti tappava tauti. Haeppa haulla lisää, rajaa alueeksi hoito, ongelmat ja kalataudit ja hakusanoina vaikka tuberkuloo* tai tubi*. Tuberkuloosi ilmenee kaloilla monenlaisina oireina, jotkun taas eivät oireile lainkaan ennen kuolemaansa. Tuberkuloosin voi todeta vain ruumiinavauksella kotona tai lähettämällä kalan Eviraan (ent. EELA). Tuberkuloosin toteaminen jokaisesta selkärangan vääntymästä tai muusta kummallisuudesta on sama kuin diagnosoisi jokaisesta vähänkään pidempään jatkuneesta flunssataudista aidsin. Jäitä hattuun, ei aina tarvitse toivoa pahinta ;). Lopeta kala siististi (esim. leikkaamalla pää) ja avaa se varovasti. Sitten ei tarvitse arvailla että "hitsi, mikäköhän sillä oli".
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
^Partis^
Junior Member
Junior Member
Viestit: 59
Liittynyt: 14:38, 24.07.2006
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ^Partis^ »

Nouuuuuuuuuuuuuuuuu, en uskalla :cry: Pitääkin olla sunnuntai, nyt en voi heti mennä kalakauppaan ostamaan lääkettä. Eiköhän ne kalat selviydy huomiseen saakka (toivon parasta)



:cry:
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

^Partis^ kirjoitti:Pitääkin olla sunnuntai, nyt en voi heti mennä kalakauppaan ostamaan lääkettä. Eiköhän ne kalat selviydy huomiseen saakka (toivon parasta)
Niin mitäpä lääkettä ajattelit sitten ostaa? Kyllä yleensä se kauppias jonkun myrkyn asiakkaalle myy, ja sitten tietenkin asiakas lurauttaa sen koko altaaseen "varmuuden vuoksi" :roll: Vaan onko lääkityksestä apua, vai kärsiikö kala lääkityksen ajan vain turhaan.. Pahkurat ja vääntymät ei lääkityksillä parane.

Vesipöhössä neste kertyy yleisimmin kai vatsan alueelle ruumiinonteloon, en tiedä miten hyvin kuvauksesi sopisi pöhöön. Mm. suoli jatkuu peräaukkoon asti ja sen takana, pyrstön varressa, on vain lihaksia. Jos alkava vesipöhö johtuisi sisäisestä bakteeri-infektiosta, joskus oikeasta lääkityksestä voi ehkä olla pientä apua. Lääkitys ei kuitenkaan poista vesipöhön alkuperäistä syytä. Jos vesiarvot ovat kunnossa (lämpötila on neontetroille ainakin turhan yläkantissa), voisi syy olla kalan vanhuudessa tai muussa heikkoudessa. -Mikään ei siis kuitenkaan estäisi kalaa sairastumasta pian uudelleen, joko samaan tai eri tautiin :|

Ainakin jos kala alkaa näyttää kärsivältä, eristäytyy porukasta ja lakkaa syömästä, on sille inhimillisin teko lopetus. Vaikkei se niin kivaa olisikaan. -Ongelma on se, että kalat yrittävät pinnistellä viimeiseen asti ja ne yrittävät näyttää terveeltä ja hyvinvoivalta vaikka olisivatkin sairaita. Siksi "kärsimistä" voi olla hankala nähdä. Toisaalta, oireilevat kalat kannattaa poistaa pääaltaasta ainakin sairaala-altaaseen siksikin, ettei mahdollinen taudinaiheuttaja leviäisi enempää altaassa. Monet taudinaiheuttajat kun lisääntyvät hurjasti juuri niissä sairaimmissa ja huonokuntoisimmissa kaloissa.
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
aquamarina
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1451
Liittynyt: 18:46, 28.07.2005
Paikkakunta: oulu/Kempele

Viesti Kirjoittaja aquamarina »

Jatkampa itse tähän, tosin kardinaalitetralla on ihmeelinen kasvain (?), ensin lähti ko. alueelta värit, vaaleni, nyt sillä on siinä selvä kasvain (vaalea). Kala syö reippaasti, liikkuu jenginsä kanssa yms. eli mitään "sairauden" oireita ei ole, annanko sen nyt hengailla vaan tuolla ? Vai otanko sairaalaan, kuitenkin tuntuis että parempi olla tuolla porukan kanssa ? Ja ei kai siihen mitään lääkettä ole, kun mitään muuta ei ole kuin tuo kasvain.
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Adrianna kirjoitti:Lopeta kala siististi (esim. leikkaamalla pää) ja avaa se varovasti. Sitten ei tarvitse arvailla että "hitsi, mikäköhän sillä oli".


Niin kerrotko vielä että mitä sitten tarkastellaan kun kala on avattuna pöydällä?
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Maaliskyy kirjoitti:
Adrianna kirjoitti:Lopeta kala siististi (esim. leikkaamalla pää) ja avaa se varovasti. Sitten ei tarvitse arvailla että "hitsi, mikäköhän sillä oli".


Niin kerrotko vielä että mitä sitten tarkastellaan kun kala on avattuna pöydällä?
Ihan kun olisi jotain unohtunut, juu [:I] . Tässäpä linkki http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/ ... uminav.htm

BTW, muutenkin tutkimisen arvoiset sivut ^Partis^:lle (ja miksei muillekkin), löytyisi noista kalataudeista (muistakin kun tuberkuloosista) tietoa.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Helinä79
Senior Member
Senior Member
Viestit: 769
Liittynyt: 20:32, 05.12.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Merilappi

Viesti Kirjoittaja Helinä79 »

Hmm.. Mulle ei ainakaan ihan selvinnyt, mitä etsiä, jos epäilen esim. kalatubia. Ehkä se on mainittu jossain noilla sivuilla mutta näin työpäivän päätteeksi ei ihan aina leikkaa :roll: .
Itse olen juuri lähettänyt paremmille vesille kiilakyljen joka sai pyrstön juureen ihme pahkuran. Parvessa on toinenkin joka ei näytä oikein hyvältä. Ja helmirihmapoika lähtee pian myös, kun laihtuu vain eikä näytä täsmäruokinnalla lihovan. Muut kalat altaassa näyttävät hyvävointisilta, mutta periaatteena minulla ainakin on että jos alkaa ilmaantua merkkejä sairaudesta, kala lähtee altaasta joko karanteeniin tai lopetetaan.
Sitä luulisi kysymysten jossain vaiheessa loppuvan kesken, mutta totta on, että mitä enemmän saa tietää, sitä enemmän osaa kysyä.
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Tuberkuloosista löytyy täältä sitten lisää, sieltä selviää kuinka tubi määritetään varmasti (eli siis mikroskoopilla) http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/kalatubi.php. Ihan kaikkea ei kai tarvitse valmiiksi pureskeltavana tarjota, siellä on hyvä tietopankki. Ei muuta kun selaamaan "ihan itee". [;)]
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

KLIK

Ja sieltä;
Sairastuneissa kaloissa on sisäelimissä pieniä kystoja, granuloomeja, jotka voivat olla väriltään kellertäviä.
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
Helinä79
Senior Member
Senior Member
Viestit: 769
Liittynyt: 20:32, 05.12.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Merilappi

Viesti Kirjoittaja Helinä79 »

Paljon kiitoksia, tänään osaankin jo hakea tietoa itse, kun on vapaapäivä [;)] Mutta kelpaako tuohon määrittelyyn ihan tavallinen lasten mikroskooppi? kuinka paljon sen pitää suurentaa että saan muutokset näkymään? Tämä meni nyt ihan OT:ksi, mutta kun nyt tätäkin hieman sivuttiin....
Sitä luulisi kysymysten jossain vaiheessa loppuvan kesken, mutta totta on, että mitä enemmän saa tietää, sitä enemmän osaa kysyä.
^Partis^
Junior Member
Junior Member
Viestit: 59
Liittynyt: 14:38, 24.07.2006
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ^Partis^ »

Ei, anteeksi! Olen sekoittanut kaksi asiaa! Tuberkoloosi ja vesipöhö, tarkoitan oikeasti vesipöhöä EN kalatuberkoloosia. Anteeksi vielä kerran! [:I] Tetra on nuori, voisiko sittenkin olla jenkkakahvat kyseessä eikä vesipöhö?



Poistettu lihavointi - Lisa -
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Helinä79 kirjoitti:Paljon kiitoksia, tänään osaankin jo hakea tietoa itse, kun on vapaapäivä [;)] Mutta kelpaako tuohon määrittelyyn ihan tavallinen lasten mikroskooppi? kuinka paljon sen pitää suurentaa että saan muutokset näkymään? Tämä meni nyt ihan OT:ksi, mutta kun nyt tätäkin hieman sivuttiin....
Hyvin kelpaa, jos näkymään tyydyt. Tarkkuus kun ei kummoinen ole ja näkökenttäkin pieni. Mutta jo noin 100 kertainen suurennus on täysin riittävä.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”