Sinilevä

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
rane
Starting Member
Starting Member
Viestit: 9
Liittynyt: 17:19, 22.05.2006
Paikkakunta: Kajaani

Sinilevä

Viesti Kirjoittaja rane »

Onko kukaan käyttänyt Sera bactopur directiä sinilevän hoitoon ja minkälaisella menestyksellä? Onko muita hyviä vinkkejä sinilevästä eroon pääsemiseksi? Pimennys on jo tiedossa.
Pete28
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1155
Liittynyt: 15:46, 18.10.2005
Paikkakunta: Ylihärmä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pete28 »

Seran bactobur direct on voimakas lääke. Ei tietääkseni ole tarkoitettu leväongelmaan. Vai onko?
96l+38l+20l
rane
Starting Member
Starting Member
Viestit: 9
Liittynyt: 17:19, 22.05.2006
Paikkakunta: Kajaani

Sinilevähän on bakteeri

Viesti Kirjoittaja rane »

eikö vain? Seran levien tunnistuslistaa tässä luin ja siellä oli sinilevää neuvottu hoitamaan tällä Bactopur directillä. Uusi asia minullekin, siksi kyselenkin siitä kokemuksia. Levien estoaineet kun eivät sinileviin tehoa, kokemusta siitä löytyy.
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Sinilevähän ei ole levä vaan yhteyttämään kykevä bakteeri, johon tehoavat bakteerilääkkeet. Ja Sera bactopur direct on bakteerilääke, joten sen pitäsi tepsiä. Tosin lääkkeet ovat aina voimakkaita, joten aiheuttavat kaloille(kin) haittaa.
jokelamaniac
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2040
Liittynyt: 11:12, 28.05.2004
Paikkakunta: keuruu

Viesti Kirjoittaja jokelamaniac »

Akriflaviini...
Minä juon nyt kahvia!
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Akriflaviini

Viesti Kirjoittaja Jani »

Akriflaviinia on mm. General Tonicissa. Apteekistakin taitaa saada ihan omana komponenttinaan. Itse olen harkinnut samaa ainetta oman epidemiani tuhoamiseen. Altaassa vaan on herkkiä kaloja, kuten riikinkukkorausku ja mustaveitsikala. Ei siis uskalla noin vain alkaa sinileväntappoon :cry:
2marjaa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 530
Liittynyt: 16:58, 05.01.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjois-Lappi

Viesti Kirjoittaja 2marjaa »

Mitenhän noita myrkkyjä uskaltaa käyttää rapujen ja pallojen kans..? :?
-uusio-harrastaja-
viivis
Senior Member
Senior Member
Viestit: 774
Liittynyt: 12:04, 16.08.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja viivis »

Tuolla oli hyvä keskustelu sinilevästä. Itselle ilmestyi keväällä tuota ällöä pumpulimaista vihreää rihmaa ja sinilevää (?) sellaisina pieninä pisteinä/läntteinä kasvien lehdelle muuton jälkeen. Onneksi ihan kohtuullisessa määrin.

Ajattelin tuota zeoliittia kokeilla. Vaikuttaa helpolta ja vaarattomalta. En uskalla myrkkyjä laittaa. Korkeintaan ihan viimeisenä vaihtoehtona.
Onnelliset ihmiset ovat odottaneet elämältä vähemmän. -Brana Crncevic-
Tindra
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1482
Liittynyt: 19:04, 03.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Akriflaviini

Viesti Kirjoittaja Tindra »

Jani kirjoitti:Akriflaviinia on mm. General Tonicissa.
Voisikohan sitä kokeilla sinilevän tappamiseksi tuota General Tonicia? GT:tähän suositellaan esim. uusia kaloja tuodessa käytettäväksi, joten sitähän siis voi käyttää ilman että on sairaita kaloja.

Mulla on kolmessa altaassa sinileväongelmaa. 20-litraisessa kovan veden kotiloaltaassa ongelma on ollut oikeastaan pahin, mutta nyt olen kokeillut vähentää valaistusaikaa reilusti, vain 6 tuntiin päivässä. Sen valaistuksena on 2 x 9 W energiansäästölamput. Siellä ei nyt juurikaan näy levää, mutta siivosin akvaarion kylläkin perjantaina, joten odotellaan ja katsellaan tuleeko sitä sinilevää sinne enää tuolla valaistusajalla. Myönnetään että pidän altaissani aika pitkiä valaistusaikoja, arkiaamuisin laitan valot n. 6.30 että kalat ehtii heräillä rauhassa ennen aamuruokintaa n. klo 7. Iltaruuan annan yleensä n. klo 21 ja sitten vielä fisut saavat vähän aikaa "valvoa". Illalla on meinaan kiva katella kaloja ja iltaisin varsinkin arkisin treenaan taistojani peilillä. Kaksi muuta sinilevästä kärsivää allasta ovat 40-litraisia, molemmat yhden taiston asuttamia. Valaistuksina 1 x 15 W, suodatus molemmissa ilmapumppukäyttöisillä pillisuodattimilla. Mitään hirmuista pyörremyrskyvirtaustahan en noihin voi laittaa. Näissä putket ovat Sylvania Aquastar ja toisessa Philips Aquarelle (jonka iästä ei ole yhtään tietoa kun ostin valaisimen käytettynä ja tuo putki tuli mukana). Mutta mulla on myös kolmas 40-litrainen taistoallas, jossa on myös 1 x 15 W Sylvania Aquastar putki ja pillisuodatin ja muutenkin hoitorutiinit samanlaiset, mutta siellä ei ole lainkaan leväongelmaa. Tämä pistääkin miettimään mikä siellä sitten on paremmin kuin näissä muissa edellä mainituissa altaissa. Sinileväongelmaisilla altailla yhteisenä tekijänä sisustuksessa on että kaikissa on ametisteja ja anubiaita sekä mangrovejuurakot. Sinilevävapaassa 40-litraisessa ei ole mitään noista, siellä on mopanijuurakko, muunlaisia kiviä ja kasveja. 88-litraisessa oli jokin aika sitten vielä sinilevää, mutta se katosi, tosin hävitin osan siellä olleista kehnon näköisistä kasveista ja hankin uusia tilalle ja muutenkin uudistin sisustusta. Tuolla taas tosin on mangrovepuuta.

Sinileväongelma ei siis ole toivoton, mutta ärsyttää silti, ne tummanvihreät limaiset levälaatat hiekalla on niin rumia [}:)]
Akvarismia 1992-2014
sakosa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 690
Liittynyt: 11:42, 07.02.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Akriflaviini

Viesti Kirjoittaja sakosa »

Tindra kirjoitti:
Voisikohan sitä kokeilla sinilevän tappamiseksi tuota General Tonicia? GT:tähän suositellaan esim. uusia kaloja tuodessa käytettäväksi, joten sitähän siis voi käyttää ilman että on sairaita kaloja.
Minä en laittaisi kyllä mitään lääkettä varmuuden vuoksi, sanotaan purkissa/mainoksessa mitä tahansa. Myrkkyjä niissä kaikissa on.

Satekin Green curea voisi laittaa, koska se on nimenomaan syanobakteereille tarkoitettu, mutta parempi on vain etsiä syy miksi sinilevä viihtyy. Ja vahvasti veikkaan, että se syy on fosfaatti.
Tindra kirjoitti:arkisin treenaan taistojani peilillä.
Miksi ihmeessä? 8O
Tindra
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1482
Liittynyt: 19:04, 03.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Sinilevä

Viesti Kirjoittaja Tindra »

Taistelukaloja kuuluu treenata, se parantaa ja ylläpitää evien hyvää muotoa, onhan se aktivointia kalallekin ja toki taisto näyttää paljon paremmalta evät auki levitettynä. Erään kalani kasvattaja antoi ohjeeksi treenata kalaa mielellään ainakin tunti päivittäin. Ja parasta kasvattamaani kalaa treenasin ja treenaan edelleen aktiivisesti, kyllä sillä hyviä tuloksia saavutetaan.

Joo-o, voisihan tuon fosfaattitestin kieltämättä pitkästä aikaa tehdä [:I] Käyttääkö kukaan muuten fosfaattia sitovaa ferrostonea?
Akvarismia 1992-2014
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”