Hyvää yötä ja huomenta!

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

Tuo halkeama näyttää sellaiselta että lattian ja altaan välissä on ollut joku kivi.

Ei kannata korjata jos uuden pohjalasin hinnalla saat vastaavan ehjän altaan. Nykyistä lasia ohuempikin pohjalasi siis käy, koska vanha lasi on jo tukevoittamassa.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
timantti
Junior Member
Junior Member
Viestit: 199
Liittynyt: 12:40, 28.03.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: HKI

Viesti Kirjoittaja timantti »

Minä kyllä korjaisin altaan, jos se on muuten kunnossa eikä esimerkiksi jo kovin naarmuinen tai epäsiistin näköinen. Itse poistaisin sisäsilikonit, ja pohjalasin. Sitten tilaisin kunnolla paksun lasin siihen pohjaan, vetäisin sen silikonilla ensin kiinni lasien välistä sivuihin, ja antaisin kuivua. Sitten vetäisin sisäsilikonit vielä. Eikä niitä poikittaislasitukia tarvitse poistaa / irroittaa, vaikka kyllä nekin ihan silikoonilla on siinä nyttenkin kiinni varmasti ja samalla lailla saisi laitettua takaisinkin, mutta onnistuu siis niinkin, että juuri tuollalailla väärinpäin käännettynä poistat pohjalasin (mattoveitsellä pääsee varmasti vetämään sen irti reunoiltaan), sitten laitat uuden lasilevyn lattialle, ja nostat loput altaasta sen ympärille, ja ei kun silikoonaamaan. Muistat vaan kunnolla puhdistaa.

Olen vuosien varrella huomannut että kauppiaat yms toteavat todella usein että "uusi tulee halvemmaksi" tai että " ei voi korjata" vaikka voisi helpostikin, sillä sinähän olet todennäköinen asiakas lihottamaan heidän tilipussiaan kun päädyt ostamaan uuden altaan. ;)

Kannattaa selvittää minkäpaksuisesta lasista tuo allas on muuten tehty, mikä täyttää normit, ja sitten senperusteella päättää onko korjaaminen järkevää. Jos sivulasit ja se vanha pohja on olleet liian ohuesta lasista niin ei se ihme ole että rikki menee. Lasin paksuus on minusta se asia, missä ei kannata säästää, nimimerkillä 550 litraa 12mm lasista, 980 litraa, 12mm lasista.
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

Niimpä vaikuttais, eikä kivenmurun tarvitse edes olla iso, jos allas on ollut suoraan lattiata vasten, harmi homma.

Lasin hinnasta: Tilasin vuosi sitten paikallisesta lasiliikkeestä keittiön pöytälevyn mittaisen 6mm lasilevyn hiottuna (80cmx 160cm) ja maksoi tasan 50e.
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
*Miracle*
Member
Member
Viestit: 453
Liittynyt: 20:34, 15.03.2006
Paikkakunta: Lammi, Hämeenlinnan lähimaasto

Viesti Kirjoittaja *Miracle* »

Jos 50€ riittäisi niin korjaisin kyllä altaan. Tarvii soitella huomenna liikkeisiin.
Tittis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1307
Liittynyt: 19:55, 25.12.2003
Paikkakunta: Järvelä

Viesti Kirjoittaja Tittis »

Eihän se lasi mielettömiä voi maksaa. Muutenhan akvaariotkin olisivat ihan älyttönmän kalliita, lasistahan nekin tehdään.. Ostettiin 80 x 40 kokoinen (kahtia) kansilasi hiottuna lasiliikkeestä, eikä muistaakseni maksanut juuri mitään, olisiko ollut kympin tai jotain.
*laa la laa*
JuSaMa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 14:53, 29.03.2006
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja JuSaMa »

Vaihdoin juuri 160x60 kokoisen 8mm lasin akvaarioon maksoi 80e joten kannattaa varmasti korjata. Kehys akvaariossa muutaman tunnin homma kun piti irrotella kehykset ensin. tuossa todella helppo homma. Kannattaa samalla uusia kaikki kulmien silikonit (ei lasien välistä) koska silikoni tarttuu huonosti jo olemassa olevan silikonin päälle , samoin sauman puhtaus tärkeää ei rasva eikä silikoni jäämiä joista voi seurata ongelmia.
Tittis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1307
Liittynyt: 19:55, 25.12.2003
Paikkakunta: Järvelä

Viesti Kirjoittaja Tittis »

Onko tuo ihan faktahomma, että silikoni tarttuu huonosti jo olevaan silikoniin(eli "itseensä")?

Itsellä kokemusta vähän erityyppisestä silikonista, valumuottisilikonista, ja tämä kyllä jää itseensä kiinni taatusti :roll: Pieneen matkatelkkarista tehtyyn pyttyyn olen joutunut lisäämään jälkikäteen akvasilikonia, ja kyllä se on tarttunut erittäinkin tehokkaasti itseensä. Toki kyse oli pikkupytystä, jonka silikonisaumat olivat "koskemattomat", eli mitään bakteereja tm. ei ollut ehtinyt kertymään.
*laa la laa*
*Miracle*
Member
Member
Viestit: 453
Liittynyt: 20:34, 15.03.2006
Paikkakunta: Lammi, Hämeenlinnan lähimaasto

Viesti Kirjoittaja *Miracle* »

Pohja on irrotettu eikä mitään vielä tilalla... Tarvii miettiä mitä sen kanssa teen... Nyt siellä on pupu! Lattialla sanomalehteä, altaan kehikko päällä, pupu sisällä ja vanhat hyttysverkkoritilät päällä... Paha heinäallergia ja ainakin testaan toimisiko homma näin.
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

*Miracle* kirjoitti:Pohja on irrotettu eikä mitään vielä tilalla... Tarvii miettiä mitä sen kanssa teen... Nyt siellä on pupu!
Jösses :mrgreen: ! Varo että jänöinen syö sivusaumoja [;)] .
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
*Miracle*
Member
Member
Viestit: 453
Liittynyt: 20:34, 15.03.2006
Paikkakunta: Lammi, Hämeenlinnan lähimaasto

Viesti Kirjoittaja *Miracle* »

Ei sen tarvii kun riittävästi herkkuja tarjolla. Uskoisin tyytyvän näihin ja muihin virikkeisiin. Pohdin kyllä kyseistä asiaa itsekkin joten järjestin asiat sihen malliin.
Viola
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1353
Liittynyt: 14:12, 19.11.2004
Paikkakunta: Jkl mlk (Palokka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Viola »

Vai ettei lasi maksa, mulla samanmoinen onkelma kun Miraclellakin...pohja vaan enempi säleillä...siirrrettiin kaverin kanssa 5 metriä ja jätin hiekat ja kivet sisään....arggh... :twisted:
Soitin paikalliseen lasiliikkeeseen 141 x 55 senttiä kertaa 8 milliä = 84 eceä...
samankokoinen mutta 10 millinen = 141 eceä....

Jäi homma vaiheeseen, kun punakorvat harrastavat terveellistä ulkoilmaelämää varmaan noin 2 kuukautta...ja kaveri kertoi ehkä voivansa löytää jostain halvalla etc...asia on kuitenkin budjetoitu 85 ecellä heinäkuun menoarvioon...kaikki sitä halvemmat (myös akvat) otetaan ilolla vastaan :P
Viola & eläintarhantynkä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”