Töyhtökääpiöahvenkoiras sairas?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
mirkkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 31
Liittynyt: 08:56, 13.05.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Töyhtökääpiöahvenkoiras sairas?

Viesti Kirjoittaja mirkkuli »

Mulla on töyhtökääpiöpariskunta, koiras on yht'äkkiä alkanut käyttäytymään omituisesti. Se ei syö ja "kököttää" vaan paikallaan pohjalla. Suutaan se kans aukoo koko ajan, onko normaalia vai onko se sairas? Pariskunnalla oli ensin kosinta puuhia puoleen ja toiseen mutta nyt koiras on pari päivää ollut yksikseen.
Taunus76
Member
Member
Viestit: 421
Liittynyt: 16:11, 10.01.2006
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Taunus76 »

Vesiarvot? Hoitorutiinit? Kalasto?
Nämä tietämällä helpompi auttaa!
Ford Taunus Coupe -74 2.0
Ford Taunus -76 2D "Pinkki" 2.8 V6
Kesää odotellessa
http://www.taunusfinland.com/galleria/i ... ?cat=10070
mirkkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 31
Liittynyt: 08:56, 13.05.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja mirkkuli »

Joka viikko vaihdan puolet vedestä ja ruokin kerran pari päivässä. Muita kaloja on neontetra- ja sinineontetraparvi + kaks partaimumonnia. Toi naaras kyllä aika rajustikin välillä oli sen koiraan kimpussa ja nyt kun tarkemmin kattelin niin ihan kuin tol koiraalla olis haava tos kiduksessa mahtaako parantua ittestään toi haava?
Fakkenoo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1555
Liittynyt: 18:30, 05.01.2006
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Fakkenoo »

Olen saanut sen käsityksen noista töyhdöistä, että vaikka kaikki olisi kunnossa päällisin puolin, niin yhtä-äkkiä menevät huonoiksi ja kupsahtavat. Ovat kai aika herkkiä. Ehkä jo siirto liikkeestä kotiin riittää.
"Elä elämäsi hymyillen, hymyillen läpi kyynelten"
miuagua
Member
Member
Viestit: 390
Liittynyt: 11:25, 19.02.2006
Paikkakunta: Nastola, LAS

Viesti Kirjoittaja miuagua »

Meillä töyhtöukolla oli samat oireet,
mutta hävisivät sisäloisten häätöön tarkoitetulla ruualla.
Ukko palasi normaaliksi kolmen päivän kuurin jälkeen.
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Meilläkin oli samat oireet, siis mökötys ja syömättömyys muuten kaikin puolin normaalilla töyhtökoiraalla. Epäilen, että tämä herra kuoli suruun (lainausmerkeissä tai ei) tai stressiin menetettyään vaimonsa. :( Ilmeisen muutosherkkiä kalojahan ne ovat.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
mirkkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 31
Liittynyt: 08:56, 13.05.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja mirkkuli »

No se jäi arvoitukseksi mikä meidän Ukkoa vaivasi, löysin sen tänään suodattimesta kuolleena ja puoliksi syötynä, ilmeisesti meidän partikset ollut asialla. :(
Eikun uutta ostamaan kun tytsi jäi yksin, olisko hyvä ostaa jostain eri paikasta koiras ja naaras molemmat niin olis sit uudella mies tulokkaalla haaremi? :?
ansu75
Senior Member
Senior Member
Viestit: 830
Liittynyt: 01:07, 19.09.2005
Paikkakunta: Vihti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ansu75 »

Tähän ketjuun jatkoksi: Meillä myös töyhtis ukko kyhjöttää vaan pohjalla ja evät on levällään. Muutoksia altaaseen tein just edellispäivänä (poistin ison intianvesitähdikkipuskan ja valon nostin korkeammalle, kun otin toisenkin kansilasin pois ja jätin avoaltaaksi. Vedenvaihto oli samalla 40-50% niinkuin yleensä).

Vaimoke on ollut nyt kadoksissa muutaman päivän, oletin että "hautomassa" uutta kutua, mutta nyt en enää ole varma, kun en mistään löydä sitä.. Tai sit on piiloutunut johonkin onnettoman pieneen koloon. Muut mennä porskuttaa, veriarvoissa ei muita muutoksia kun lämpö nyt alkanut tippumaan (epäilen ettei lämppäri toimi), ollut ennen 25, nyt 24, pH 7, gh 3 kh 3, No2 0, No3 0-12,5
Akvaariot 40l, 180l, 243l, 252l ja 760l
Asukkaina kaloja ja sukarapuja. Perheessä myös kissa.
kuvia
akvasivuni
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”