Lehtikalan poikasten ruoka

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
santtuliini
Starting Member
Starting Member
Viestit: 33
Liittynyt: 22:00, 04.01.2005
Paikkakunta: Harjavalta

Lehtikalan poikasten ruoka

Viesti Kirjoittaja santtuliini »

Ensin yritin hakea tietoa kyseisestä asiasta haulla, mutta eipä oikein onnistunut. Tein tästä nyt sitten ihan uuden aiheen (liitettäköön osaksi muuta lehtikalojen kutukeskustelua, jos tarpeen). Lehtikalani kutivat sunnuntain ja maanantain välisenä yönä. Nyt poikasia on noin kolmekymmentä ja ovat jo kovia tekemään uintiharjoituksia (vanhemmat saavat jatkuvasti pyydystää karanneet ja puhaltaa ne takaisin sukkahousuilla suojattuun suodattimeen). Missä vaiheessa poikasille pitäisi alkaa antaa omaa ruokaa? Katsoin haulla, että ruoaksi voisi antaa ensisijaisesti kananmunahiivamössöä. Kuinkas paljon tuohon mössöön tarvitsee noita ainesosia laittaa toisiinsa suhteuttaen? Artemiaa poikasille voi kaiketi antaa, kun ne ovat hieman kasvaneet. Entä voiko poikasille antaa jotain muuta ravintoa? Katsoin muiden kalojen poikasista, että esimerkiksi hiutaleruokaa voisi antaa, kun poikaset ovat hieman kasvaneet. Olen jo ihan huolissani, kun mielestäni osalla poikasista on ruskuaispussi jo kokonaan hävinnyt-nyt pelkään, että poikaset kuolevat nälkään (tai sitten joku muu akvaarioni asukeista napsii ne suihinsa).
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Lehtikalat voivat kyllä syödä artemiaa heti uimaan lähdettyään, mitkään kananmunahiivamössöt eivät ole varsinaisesti tarpeen enkä tiedä ovatko kovin käytännöllisiäkään.
Inia
Akvaariosisustaja 2005
Akvaariosisustaja 2005
Viestit: 1133
Liittynyt: 11:54, 07.02.2003
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Inia »

Etsi haulla tietoa artemian kasvatuksesta ja laita se valmistumaan. Sillä aikaa voit syöttää kananmuna-hiivamössöä poikasille. Ikävä kyllä sekoitussuhdetta en tiedä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”