Mikä tappoi helmimonnisen? (kuvia)

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Jerns
Junior Member
Junior Member
Viestit: 56
Liittynyt: 18:38, 23.08.2005
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Mikä tappoi helmimonnisen? (kuvia)

Viesti Kirjoittaja Jerns »

Löysin äsken yhden kuudesta helmimonnisestani henkihieverissä akvaarion pintakasvillisuudesta. Monnisen silmä oli turvonnut sekä vatsassa oli kaksi ihmeellistä "puremaa". Jouduin lopettamaan monnisen samantien. Monniset ovat olleet minulla altaan perustamisesta asti, eli noin puoli vuotta. Mitään oireita ei ole kaloilla aikaisemmin ilmennyt. Uusia kalojakaan ei akvaarioon ole tullut pitkiin aikoihin.

Altaassa elää monnisten lisäksi loistokääpiöahvenhaaremi, seeprakaloja, ottoja sekä 2 kpl tähtipartamonneja. Ahvenet ja monniset ovat aina elelleet sovussa enkä ole ainakaan huomannut ahvenien ahdistelevan monnisia ikinä.

Akvaarion tilavuus 150 l.
Suodatuksena mattosuodatin + fluval2
Hiilidioksidilisäys kiljupullolla + passiivilevitin
Vettä vaihdan vajaa puolet reilun viikon välein.

vesiarvot:
pH 6,5
GH 7,5
KH 4
NO2 0
NO3 0-20
lämpötila 24 C

Olisiko mahdollista että monninen on joutunut esim. ahventen pahoinpitelemäksi vai onko syytä pelätä jotain sairautta?

Kuva
Kuva
artturi
Member
Member
Viestit: 281
Liittynyt: 13:18, 21.08.2002
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja artturi »

Näyttäisi olevan muuten täysin hyväkuntoisen näköinen monninen (ehjät viikset ja evät ja hyvät värit), että varmaan kyseessä jokin mekaaninen vahinko, joka on saanut palat irti. Monnisten nahka on sen verran kovaa, että tuskin ahvenetkaan tuommoista aikaan saisivat. Onko mahdollista, että kala on polttanut itsensä lämppärissä vaikkapa munia liimatessa? Onko pohjamateriaali karkeaa?
Jerns
Junior Member
Junior Member
Viestit: 56
Liittynyt: 18:38, 23.08.2005
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jerns »

Kaikki monniset ovat kyllä hyväkuntoisia ja voivat lihavasti. Pohjamateriaali ei ole karkeaa ja viikset sekä evät näyttävät kaikilla hyväkuntoisilta.

Lämppäri on myös kunnossa. Onko oikeasti mahdollista että toimiva lämmitin voisi polttaa kaloja?
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Melkoisesti samalla tavalla kuin omaa kättäsi jos otat siitä kiinni kun lämmitys on käynnissä.
Muistaakseni palstalta löytyy muutamia keskusteluja lämmittimen ja lasin väliin puristuksiin jääneistä kaloista jotka ovat saaneet eri asteisia palovammoja. Jotkut niin vakavia että on päässyt/ joutunut päästämään hengestään.
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”