100- litrainen hunajarihmojen ehdoilla.

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
amilia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 22:57, 04.10.2003
Paikkakunta: tampere

100- litrainen hunajarihmojen ehdoilla.

Viesti Kirjoittaja amilia »

Terve!

Eli, perustan 100-litraisen altaani uudelleen. Olen päättänyt että hunajarihmoja hankin sellainen 1 uros +2 naarasta. Nyt mietinkin lisäksi jotain parvea, eli olisiko kiilakyljet?
Käsittääkseni nekin pitänät runsaskasvisesta ja niukasta uimatilasta?
Nuolimonneja myös halajan, ehkä 8 kpl?
Pohjalle jotain pientä plekoa mietin myös, ei miuluusti partamonnia. Sellainen on aina ollut ja olen jo kyllästynyt :mrgreen:
Syövätkö katinkullat pahasti kasveja? Olen kuullut eri versioita.

Jos ottaisin nuo Otot, niin en ehkä tarvitsisikaan muuta levänsyöjää? Ja voisin ottaa kääpiömonnisia?

Allas on siis tyhjänä vielä. Parin viikon päästä laitan hiekat ja veden + laitteet, sitten kypsyttelen ja muutaman kasvin. Lisään kasveja sitten jonkin ajan kuluttua ja annan niiden kunnolla kasvaa ennekuin edes suunnittelen kalojen tuontia.

Kiitos jo valmiiksi.
dreams make life living paradise
JuuLia
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1216
Liittynyt: 15:22, 29.08.2004
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja JuuLia »

Aika nätti kalasto tulisi varmasti hunajarihmahaaremista, kiilakylkiparvesta (tai vaikkapa rusokiilakyljistä), nuolimonneista ja parvesta kääpiö-, nuoli- tai pikkumonnisia. Et mielestäni tarvitse muuta levänsyöjää kun nuolimonnejakin on reilunlaisesti. Itselläni ei kaikissa altaissa ole levänsyöjiä lainkaan, levä pysyy kyllä kurissa säännöllisellä hoidolla.
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

Kuulostaa OKlta.

Kiilakyljet, rubiinitetrat... tuonkokoiset vähemmän riehakkaat tetra lajit on hyvä valinta. Monet barbit on ehrottomasti liian vauhdikkaita hunajarihmojen kavereiksi.

Bittbullit jättävät kyllä kasvit rauhaan jos ruoka valio on kasvis pitoista mutta olen kuullut/lukenut että ne kyllä tekevät selvää vaikka miekka kasvien lehdistäkin jos vain saavat mahdollisuuden.

Otot kyllä mutta ne taas vaativat aikas virtaavaa vettä joten miten aiot toteuttaa kompromissin rihmakalojen kanssa?

Kerrotko vielä lyhyesti miten/millä aiot akvasi kypsyttää...
Alias; Nätti Jussi aka hayrimar/kuvablogi+steamster/feisbuuk: maan suurimman kruunaamattoman partamonni koiraan sekä kahden akvan omistaja (240l + 988l omavalmiste)
Kodama
Member
Member
Viestit: 376
Liittynyt: 21:27, 14.04.2005
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kodama »

Ihanaa! Levittäkäämme hunajaisten sanomaa!

Kalasto kuullostaa mielestäni muuten ihan hyvältä, mutta nuo lämpötilat ja virtaukset.
Hunajarihma viihtyy lämpimässä ja tyynessä vedessä, nuolimonnit viileämmässä ja virtaavassa, kiilakyjet 22-26 asteessa Faunattaren mukaan.

Tuputan täällä kaikille näitä kulmatetroja, mutta mielestäni ne ovat kauniita varsinkin suurissa parvissa, helppohoitoisia ja pienehköjä. Kuvittelen miltä näyttäisivät hunisten kanssa ja huokaan..

Tuo levänsyöjä onkin sitten pohdinnan arvoinen. Olet varmaankin kyllästynyt partamonniin? Vaikka eihän sekään aina välttämättä ole mikään kauhea leväimuri...
Elämä on rankkaa.
JuuLia
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1216
Liittynyt: 15:22, 29.08.2004
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja JuuLia »

Ääh, enpä ole taas oikein ajatellut mitä kirjoitan... Eli tosiaan tuollaisessa kasviviidakossa ei taida otoille sopivaa happitilannetta ja virtausta saada aikaiseksi...
fisuli
Senior Member
Senior Member
Viestit: 563
Liittynyt: 15:02, 15.10.2001
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja fisuli »

Kyllä minä luulisin että 100litraisessa saa jo aikaan sekä virtausta että tyyntä, ainakin omassa samankokoisessa altaassani on suodattimen ulostulon lähellä melkoinen virtaus ja kun suun nostaa ihan pintaan pintavettä liikuttamaan ja laittaa vielä mahdollisesti diffuusorin niin luulisin happea riittävän otoillekin. Suvantoa sitten voi luoda kasveilla, varsinkin pinta. Tuosta lämpötilasta en sitten mene sanomaan miten sen saa soviteltua molemmille sopivaksi.
"Miten minä, joka olen niin järkevä, voin olla niin vähä-älyinen!?"
"Monet ihmiset tulevat mainiosti toimeen käyttämättä päätään."
- Muumit
Naasu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 81
Liittynyt: 18:54, 02.11.2005
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Naasu »

Onko kellään kokemusta otoista 25 asteisessa vedessä? Näyttäisi Googlen mukaan olevan juuri siinä rajoilla, jollain sivulla oli mainittu myös 26 astetta ylimmäksi lämpötilaksi.

Itselläni on suunnilleen samankokoinen allas ja samanlainen kalastokin suunnitteilla, eli hunajarihmoja+ottoja+parvi mustaneontetroja tai kiilakylkiä+monnisia. Hunajarihmoja tulisi 1+2, ottoja 6-8, monnisia 6-8, tetroja ~10.
amilia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 22:57, 04.10.2003
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja amilia »

Ok, kiitoksia kaikille.
Luulen, että täytyy nyt etsiä jostain vielä tietoa tuosta levänsyöjä tilanteesta.
Olisiko kenelläkään tietoa esim. jostain pieneksi jäävästä plekosta?

Ja niin, tuosta kypsytyksestä, hmm.. itseasiassa en ole asiaa vielä kauheasti miettinyt. Luultavasti saan ystävältäni suodattimen suoraan akvaariosta josta sitten tulisi sitä bakteerikasvustoa.

Muistan joskus jonkun sanoneen että akva-kaupoissa olisi jokin bakteerikasvustoa auttava aine, hmm. mutta mikä?
dreams make life living paradise
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Partamonnin lisäksi ainoa varsinainen pleko, jonka tiedän mahtuvan sataan litraan, on omasta 180-litraisestanikin löytyvä juovapuupleko. Se on ollut minulla nelisen vuotta ja on edelleen noin 6-7-senttinen. Luonnetta pikkukaverilla kyllä on (löylytti jopa itseään kolme kertaa isompaa helmipurjeplekon poikasta!) joten useampaa en menisi laittamaan.

Sitten on tietysti katinkultamonnit ja noitamonnit, molemmat varteenotettavia vaihtoehtoja. Erityisesti punaiset noitamonnit ovat tosi kauniita, mutta eivät kovin ahkeria levänsyöjiä.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
JuuLia
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1216
Liittynyt: 15:22, 29.08.2004
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja JuuLia »

Onhan noita myytävänä noita bekteerinkasvatus- tai jopa eläviä bakteereita muka sisältäviä aineita, mutta toimivatko ne onkin sitten ihan eri asia. Ota vain se kaverisi suodatin ympiksi ja kypsyttele sitten rauhassa ammoniakin kanssa, ei jää arvailuksi kuinka hyvin kysytys onnistuu.
amilia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 85
Liittynyt: 22:57, 04.10.2003
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja amilia »

Entäs jos sitä kaverin suodatinta ei saakaan? Olisikos kukkapurkista ok ottaa muutama kourallinen multaa ja laittaa suodattimeen?
dreams make life living paradise
JuuLia
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1216
Liittynyt: 15:22, 29.08.2004
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja JuuLia »

Multa käy aivan hyvin ympiksi myös.
MKM
Senior Member
Senior Member
Viestit: 541
Liittynyt: 09:30, 23.08.2004
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja MKM »

7330 kirjoitti:Partamonnin lisäksi ainoa varsinainen pleko, jonka tiedän mahtuvan sataan litraan, on omasta 180-litraisestanikin löytyvä juovapuupleko.
Tavallisen maatiaispartamonnin sijaan voi 100-litraiseen plekoksi harkita tähtipartamonnia. Se jää kooltaan maatiaispartista pienemmäksi, on kivan näköinen ja helppo hoidokki. Sopii erinomaisen hyvin myös rihmakala-lämpötiloihin. Tarkempia tietoja: http://kapsi.fi/~skare/akvaario/tahtipartamonni.html
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Tehokas levänsyäjä hunajarihma-altaaseen voisi olla parvi katkarapuja tai ryhmä seepraleväkotiloita [;)] .
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Kaiku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 795
Liittynyt: 13:45, 04.10.2004
Paikkakunta: Keski-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Kaiku »

Jos kasvitiheikköjen lisäksi sisustaisi kapeahkoilla puutikuilla (ihan kotimaiset puuljitkin käy) niin (punaiset) noitamonnit viihtyisivät varmasti porukassa. Eivät tosiaan ole mitään ihmeitä levänsyönnissä, mutta jospa leväongelmia ei ilmaannukaan... [;)] Ovat tosi kauniita kaloja ja päivisinkin näkösällä!
Be merrier with a terrier!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”