Mikä nostaa pH:ta?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
JuhaS
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 13:15, 05.08.2003
Paikkakunta: Kerava

Mikä nostaa pH:ta?

Viesti Kirjoittaja JuhaS »

Mikähän siinä on, kun nykyään tuppaa akvaariossani pH kohoamaan tarpeettoman korkealle? Aiemmin ongelmana on pikemminkin ollut, että pääkaupunkiseudun pehmeän vesijohtoveden pH laskee vedenvaihtojen välillä, mutta nykyään homma toimii ihan päinvastoin. Allas on 700 litrainen, ja vesiarvot (ulkomuistista) seuraavat:

T 25-26° C, pH 7,8, KH 4 dH, GH 5 dH, NO2 <0,3 mg/l ja NO3 10-20 mg/l.

Vesijohtoveden pH on n. 7, ja vedenvaihdon (1/3 viikottain) yhteydessä pH laskeekin 7,5:n nurkille. Sieltä se kuitenkin viikon mittaan ryömii ylöspäin tuohon 7,8:aan hiilidioksidilisäyksestä huolimatta. Ymmärrän toki, että tuollaiseen vesimäärään ei saa tarvittavaa määrää hiilidioksidia kovin nopeasti liukenemaan, mutta silti suunta pitäisi mielestäni olla pH:lla alaspäin. Vedenvaihdon yhteydessä olen myös lisännyt turveuutetta.

Voiko pohjamateriaalissa olla jotain, joka nostaa pH:ta? Aiemmin pienemmässä 250 litran altaassani oli soraa, ja vesi pyrki vaihtojen välillä happanemaan, kuten alussa totesin. Nyt altaissa on Optirockin hiekka 0,5-1,2 mm. Hiilidioksidilisäys on altaassa ollut vasta pari viikkoa, ja sen lisäämisen yhteydessä nostin karbonaattikovuutta tuohon arvoon 4 dH. (Luonnollinen KH 2 dH.) Voisiko KH:n nosto vielä vaikuttaa pH-arvoon?

Kalasto on vielä melko niukka, koska olen odotellut tuo pH:n laskevan Amazonin eliöstölle sopivammaksi: 20 korutetraa, 7 täplämonnista, 7 helmimonnista, 7 leopardimonnista, 2 partamonnia ja 1 salamanteripleko. Kasvitkin kasvavat melko heikosti, eli niidenkään runsas hiilidioksidinkulutus ei ilmiötä selitä. (Hiilidioksidilisän laitoin alunperin juuri kasvien kasvua piristämään, mutta eipä sekään ole parissa viikossa juuri muuttunut.) Olenko liian hätäinen, vai pitäisikö hiilidioksidin ruveta jo parissa viikossa vaikuttamaan?
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

JuhaS kirjoitti:Hiilidioksidilisäys on altaassa ollut vasta pari viikkoa, ja sen lisäämisen yhteydessä nostin karbonaattikovuutta tuohon arvoon 4 dH. (Luonnollinen KH 2 dH.) Voisiko KH:n nosto vielä vaikuttaa pH-arvoon?

Millä nostit KH:ta?

Jos allas on vastaperustettu(?) niin odottele rauhassa.
Meillä 560-litraisessa oli alkuun hankaluuksia korkean pH:n takia(Hanavesi 8 paikkeilla), mutta altaan "iän" myötä pH on laskenut hienosti 6,5.
Hiilaria käytetään ja akvaariossa on runsaasti mangrovea.
JuhaS
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 13:15, 05.08.2003
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja JuhaS »

VesiEläin kirjoitti:Millä nostit KH:ta?
Käytin kaupallista Tetran KH/pH plussaa. Ehkä tuota jauhetta vielä on pohjalla, koska en kyllä saanut sitä juomalasissa kokonaan liukenemaan veteen. Toisaalta karbonaattikovuus tippatestillä mitattuna kyllä nousi juuri sen kaksi yksikköä, jonka mukaan ainetta annostelin. Kohoava pH myös ilmeni jo ennen tuon KH/pH plussan käyttöä.

Miksi sitten lisäsin KH/pH plussaa, vaikka pH oli jo valmiiksi kohollaan? No, halusin nostaa karbonaattikovuutta hiukan ennen hiilidioksidilevittimen asennusta, jotta veden puskurointikyky ei vahingossa painuisi ihan nollaan, jolloin vähäinenkin määrä hiilidioksidia voisi kai romahduttaa pH:n. Tämä oli jonkinlainen varotoimenpide, koska minulla ei ole aikaisempaa kokemusta hiilidioksidilisäyksestä. Ehkä se oli turhaa, koska eipä tuota hiilidioksidia kovin nopeasti saa veteen liukenemaan.

Allas on perustettu 3-4 kuukautta sitten. Vesiarvot sinänsä ovat ihan kunnossa, ainakin typpibakteerien osalta, mutta tuo pH:n käyttäytyminen poikkeaa siitä, mihin olen tottunut. Teidän tapauksessanne kuitenkin vesijohtoveden pH on myös korkealla, kun taas täällä raakavesi on sopivan neutraalia, mutta jokin akvaariossa nostaa pH:ta.
JuhaS
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 13:15, 05.08.2003
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja JuhaS »

Kehtaisinkohan kerran nostella tätä ylöspäin, kun vastauksia on tullut niukanlaisesti. Vai onko niin, että kellään muulla ei ole ongelmaa kohoavan pH-arvon kanssa?
silkkitassu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 83
Liittynyt: 14:04, 22.04.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja silkkitassu »

Heips

Mulla on vähän samaa ongelmaa oman akvaarioni kanssa. Se on 100l, asukkeinaan rubiinitetroja, kardinaalitetroja, leväkatkoja ja kotiloita.

Vesiarvot ovat seuraavanlaiset:
NO2 0 (tai ainakin alle 0,5) mg/l, NO3 n. 20 mg/l, T 26 astetta, KH 40 ppm ja GH 150 ppm

pH on tuossa testissä aika epätarkka, mutta näyttäisi olevan noin 7, samoin arvelisin tetran tippatestin perusteella.

Itse haluaisin tuon pH:n tippuvan jonnekin 6-6,5 paikkeille, vaan eipä näy putoavan. Käytän turveuutetta ja akvaariossa on tammenlehtiä.

En ymmärrä mikä tässä pitää pH:n ylhäällä, akvaario on ollut toiminnassa reilun vuoden (mitä ennen samaa bakukantaa ja hiekkaa tuli jo edellisestä 40 l akvaariosta, joka perustettiin joskus 2004 kesällä, sekin vanhan akvan ympeillä).

Olisikohan Optirocin hiekalla sitten jotain vaikutusta, sillä minullakin on juuri sitä pohjamateriaalina, muistaakseni vieläpä tuota samaa raekokoa.

Mielelläni kuulisin selityksiä jos joku osaa jotain arvella?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”